Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Nové hlasy hlavně pro Trumpa. Ruční sčítání v Georgii odhalilo 2500 nezapočtených lístků

Autor: ČTK - 
17. listopadu 2020
20:55

Při ručním přepočítávání hlasů z prezidentských voleb zatím v americkém státě Georgia objevili zhruba 2 500 dříve nezapočtených hlasovacích lístků. Většina jich je pro současného prezidenta Donalda Trumpa. Podle místních úředníků, které citovala agentura AP, to ale nebude mít na konečný výsledek žádný dopad. V Georgii podle prvního sčítání zvítězil demokrat Joe Biden. Server Politico pak dnes píše o tom, jak Trump blokuje Bidenův tým.

Ruční přepočítávání nařízené republikánským státním tajemníkem začalo v Georgii v pátek.

Nové hlasy pro Trumpa

Podle agentury AP většina z dříve nezapočítaných hlasů podpořila současného prezidenta Donalda Trumpa (1 643), 865 hlasů bylo pro jeho demokratického vyzyvatele Joea Bidena a 16 hlasů dostala libertariánka Jo Jorgensenová. Jak se mohlo stát, že se hlasy poprvé nezapočítaly, volební komisaři netuší.

Podle předběžných výsledků po prvním sčítání zvítězil v Georgii velmi těsně Biden. Před Trumpem měl náskok zhruba 14 000 hlasů, tedy asi 0,28 procentního bodu. Přepočítání je možné v Georgii nařídit, pokud rozdíl mezi počtem hlasů pro jednotlivé kandidáty činí půl procentního bodu a méně.

Po dokončení ručního přepočtu hlasovacích lístků může kampaň poraženého požádat o další přepočet, který by již byl strojový. Přepočítávání má skončit do středy 11:59 místního času (17:59 SEČ). Nejpozději musí být výsledky známé 20. listopadu.

Výsledek je příliš těsný

Podle modelů prestižních amerických médií vyhrál nedávné prezidentské volby v USA demokrat Joe Biden, který porazil současného republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Většina médií vyhlásila Bidena za vítěze i v Georgii, podle agentury AP je ale v tomto státě nadále výsledek příliš těsný na to, aby šlo vítěze určit. Trump zatím porážku neuznal a snaží se výsledek voleb ve svůj prospěch obrátit soudní cestou.

Většina amerických médií přisoudila Bidenovi 306 hlasů v takzvaném sboru volitelů, který nového šéfa Bílého domu v prosince potvrdí; Trump má 232 volitelů. Pro získání prezidentského úřadu je nezbytná podpora minimálně 270 volitelů. V Georgii se přitom rozhoduje o 16 členech volitelského shromáždění.

Na řadě i Wisconsin

Trumpův tým už dříve avizoval, že požádá o přepočet hlasů i ve Wisconsinu, který reprezentuje deset volitelů a kde rovněž vyhrál Biden, a to o zhruba 20 500 hlasů. Předsedkyně místní volební komise Meagan Wolfeová ale řekla, že zatím žádnou žádost o přepočítání nedostala; čas na to je podle ní jen do středy. Nové sčítání by přitom musel zaplatit ten, kdo o něj požádá.

Stát jej platí jen v případě, že rozdíl v počtu hlasů je menší než 0,25 procenta. Nyní je vyšší. Trumpovu kampaň by přepočítání hlasů ve Wisconsinu přišlo na 7,9 milionu dolarů (176 milionů Kč). Přepočítání lístků v tomto státě po volbách v roce 2016 se přitom od prvního sčítání lišilo pouze o 131 hlasů.

 

Video Biden zvolen prezidentem: Bouřlivé oslavy Američanů v ulicích - Reuters

Cenzorova_matka ( 18. listopadu 2020 11:06 )

To nejsou demokrati. To je mezinárodní sionismus v čele s Rothschildy. Není náhoda že Bidena prohlásili vátězem 7.11. ted na výročí VŘSR, tam také po matce žid Lenin zfalšoval volby a rozpoutal krvavý teror tak jako BLM.

paveltekyla ( 18. listopadu 2020 08:32 )

demokraté je největší zlo všech státu,napojeni na nezis­kovky,­akti­visty,­migran­ty je to verbež,humus,hnuj který chce zničit svět,vytvářet chaos zločin­,pod­vádět­,ničit jako u nás verbež!

slafa ( 18. listopadu 2020 02:49 )

Trump bude vitez nez to vsechno skonci protoze podvody byly masivni hlavne pocitacovy program dominion ktery prevracel hlasy na Bidena,

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud