Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Trump zuří a ohání se soudy, Twitter mu skryl jeho zbraň. Biden vyčkává na volební výhru

Aktualizováno -
6. listopadu 2020
02:35
Autor: ČTK, sova - 
5. listopadu 2020
20:30

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na Twitteru pohrozil dalšími žalobami ohledně výsledků úterních prezidentských voleb v hrstce států. A bez poskytnutí důkazů uvedl, že byly spáchány volební podvody ve státech, kde patrně zvítězil Joe Biden. Podobně se vyjádřil pak i na tiskové konferenci. Demokratovi stačí k vítězství vedle potvrzení výhry v Arizoně získat jediný stát. Nejdříve se jím může stát buď Georgia, nebo Nevada. Biden má blízko k obrácení výsledku Biden ale také v Pensylvánii s největším městem Filadelfií. Trump naopak k výhře potřebuje podoru volitelů ze všech klíčových států - Pensylvánie, Severní Karolíny, Georgie a Nevady.

Všechny státy, kde si Biden nedávno připsal výhru, právně napadneme kvůli podvodům voličů a státním volebním podvodům,“ napsal Trump, aniž státy blíže specifikoval či uvedl příklady zmíněných podvodů.

Twitter u Trumpových příspěvků přitom opakovaně upozorňuje na sporný nebo zavádějící obsah. Výstražné popisky sociální síť přidala za poslední dva dny nejméně k sedmi prezidentovým příspěvkům. Právě příspěvky na Twitteru byly přitom Trumpovou silnou zbraní.

Trumpovi první žaloba nevyšla, soudce ji zamítl

Trumpův tábor v některých státech, kde je hlasování těsné, už zahájil právní kroky, jak již dlouho dopředu avizoval. Kromě právních bitev v Pensylvánii, Michiganu a Georgii požádal rovněž o přepočet lístků ve Wisconsinu.

Video  Trump ve volební den: Prezident přišel poděkovat do volebního štábu.  - Reuters
Video se připravuje ...

Soudce ve čtvrtek žalobu podanou Trumpovou kampaní, která si stěžovala na údajnou podezřelou manipulaci s korespondenčními hlasovacími lístky, zamítl necelých 12 hodin po jejím předložení. Krátce nato podle agentury Reuters zamítl soud snahy zastavit sčítání hlasů také v Michiganu.

Trump: Vítězství mi rade mašinérie

Na tiskové konferenci Trump opět tvrdil, že volby vyhrál, ale vítězství mu během sčítání hlasů krade zkorumpovaná mašinérie, ovládaná jeho soupeři z řad demokratů. Žádné důkazy pro svá obvinění nepředložil a po svém prohlášení novináře opustil, aniž by jim umožnil položit mu otázky.

„Vedli jsme v mnoha klíčových státech, a to o hodně, ale pak šla čísla prudce dolů,“ řekl Trump a stěžoval si na údajné nepřipuštění pozorovatelů ke sčítání hlasů a na započítávání údajně zfalšovaných hlasů, zaslaných poštou. Zdůraznil, že kdyby se počítaly jen „zákonné hlasy“, tak by snadno vyhrál. Ale do voleb podle něj zasáhla velká média, velké peníze a velké technologické firmy. Zdůraznil, že se o ukradené vítězství bude soudit.

„Trump zopakoval obvinění z volebních podvodů bez předložení důkazů,“ upozornila stanice BBC, podobně jako agentura Reuters. Ta celé vystoupení označila za signál, že Trump není ochoten ustoupit svému demokratickému soupeři Joeovi Bidenovi.

Trumpovi právníci si „brousí zuby“ na Nevadu

Pokud jde o přepočítání lístků ve Wisconsinu, tak to podle AP historicky změnilo výsledky pouze o několik stovek hlasů; po započtení 99 procent hlasů ve státě přitom Biden nad Trumpem vede o více než 20 000.

Trumpova kampaň ve čtvrtek rovněž oznámila, že plánuje podniknout další právní kroky v Nevadě, kde má Biden aktuálně podle neúplných výsledků náskok o zhruba jedno procento. Podle projekcí AP, která Bidenovi na rozdíl od CNN přičítá již i Arizonu, má demokrat včetně těsných výsledků ve Wisconsinu a Michiganu, zajištěno 264 volitelů.

Trump potřebuje vše

Trump má podle AP aktuálně na kontě 214 volitelů a k vítězství by tak potřeboval získat všechny zbývající klíčové státy: Pensylvánii, Severní Karolínu, Georgii a Nevadu. Bidenovi by k získání přesně 270 mohla teoreticky stačit Nevada.

Jeho protivník a demokratický kandidát Joe Biden proto zůstává v klidu, alespoň na Twitteru. Lidi nabádá k trpělivosti a žádá pro volební komise klid pro sčítání.

Buďte trpěliví, lidičky. Hlasy se sčítají a nám je zatím dobře tam, kde jsme,“ napsal Biden na svůj Twitter.

V Georgii podle nejčerstvějších průběžných výsledků vedl Trump jen o tři desetiny procenta sečtených hlasů, tedy o necelých 14 000. K započítání ve čtvrtek večer podle místních činitelů zbývalo několik desítek tisícvolebních lístků odevzdaných na dálku v nejlidnatějších okresech. Odhaduje se, že ve zbývajícím balíčku hlasů bude mít výrazně navrch Biden.

xiioma ( 6. listopadu 2020 11:46 )

Trump hlavně ztrácí pro své kroky oporu i u republikánů. Jeho současné chování ho jen připravuje o zdroje, které bude potřebovat na právní boj, aby případně zvrátil neodvratné vyklizení WH.

Ksel ( 6. listopadu 2020 11:31 )

V těchto volbách je ještě mnoho nejistých, resp. neznámých okolností či skutečností. Jisté je jen to, že Biden je nastrčenou loutkou zákulisních nepřátel demokratického systému. Tito nepřátelé demokracie si nechtějí nechat "vítězství" vzít, proto ve velkém manipulují s volebními lístky a provádějí další zákulisní machinace, aby Biden vyhrál a oni mohli začít prosazovat své zvrácenosti. S odchodem Trumpa odchází do politického propadliště i americký demokratický systém, který bude nahrazen mixem anarchistických "pořádků", kryp­toko­munis­tických direktiv, řáděním bojůvek BLM a MeToo a dalšími excesy, mj. i sluníčkářskými lumpárnami. S Bidenem přijde do 2-3 let totální rozvrat amerického demokratického systému. Mafiánsko-anarchistická republika se rozpadne, některé státy se oddělí od USA, např. Kalifornie. Současně s těmito neblahými ději přijde postupně i zánik euroatlantické civilizace. Evropa bude afrikanizována a islamizována a USA, jak výše uvádím, se rozpadnou a nebudou už demokratickou zemí.

zada ( 6. listopadu 2020 11:13 )

Podle mého by prezident měl být nejvýše ve věku hranice do 65 let.

MAMKA2316 ( 6. listopadu 2020 08:57 )

NEMLUV ZA SLUŠNÉ LIDI VY POMATENI MOŽNA VĚTŠINOU PRAVIČÁCI A PRAŽÁCI ,KDO VÍ ? MATE NĚMCOVOU ,FIALU A DALŠÍ POMA?NCE ???

MAMKA2316 ( 6. listopadu 2020 08:53 )

SVET ASI OVLADNOU LEPŠOLIDÉ S ŘAD TEPLOUŠŮ A LEZBIČEK KTEŘI SI MOŽNÁ KOUPÍ DĚTI CHUDÝCH RODIN ??KDO VÍ ???

Zobrazit celou diskusi