Politička přežila průstřel hlavy během masakru. Její manžel po vesmíru míří do Senátu

Aktualizováno -
4. listopadu 2020
20:04
Autor: sova, ČTK, mav - 
4. listopadu 2020
18:45

Američané v úterních volbách kromě nového prezidenta rozhodovali i o rozložení sil v Kongresu. Kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů si dosud držela Demokratická strana, naopak v Senátu mají většinu republikáni. Demokraté však republikány připravili o senátorské křeslo například v Arizoně, kde zvítězil někdejší astronaut Mark Kelly. Porazil republikánku Marthu McScallyovou, která loni obsadila senátorské křeslo uprázdněné po smrti Johna McCaina.

Bratr a jednovaječné dvojče Marka Kellyho je americký astronaut Scott Kelly, který je spolu s Rusem Michailem Kornijenkem držitelem rekordu v nejdelším nepřetržitém pobytu (340 dní) na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Mark se na jeho misi rovněž podílel, chodil na stejné testy, jaké podstupoval v kosmu jeho bratr. NASA díky jejich identické DNA mohla provést unikátní studii dvojčat, totiž kterak se ve vesmíru mění lidské tělo i DNA.

Manželkou šestapadesátiletého zvoleného senátora je Gabby Giffordsová, bývalá členka Sněmovny reprezentantů Spojených států, která byla v lednu 2011 vážně zraněna během masakru v arizonském Tucsonu.

Senátorem Kongresu USA za stát Arizona se stal Mark Kelly, bývalý astronaut a manžel postřelené bývalé kongresmanky Gabby Giffodrsové (4. 11. 2020). Senátorem Kongresu USA za stát Arizona se stal Mark Kelly, bývalý astronaut a manžel postřelené bývalé kongresmanky Gabby Giffodrsové (4. 11. 2020). | ČTK / AP / Ross D. Franklin

Atentátník Jared Loughner chtěl tehdy kongresmanku zabít. Giffordsové zblízka prostřelil hlavu a v kómatu musela podstoupit náročnou operaci. Na místě střelby zůstalo šest mrtvých včetně federálního soudce Johna Rolla a devítileté Christiny-Taylor Greenové. Kongresmanka se ale dala až zázračně rychle do kupy, její manžel Mark tak po pěti měsících mohl přece jen startovat (a Gabby na kosmodromu přihlížela) na svou čtvrtou misi, vůbec poslední let raketoplánu Endeavour (a předposlední mise raketoplánů Space Shuttle vůbec). Na palubu mu dokonce zavolal Benedikt XVI., coby první papež telefonující do kosmu. Požehnal i jeho ženě, která měla zrovna za sebou další operaci lebky.

Senát je pro hlavu státu klíčový

Pro vítěze prezidentské volby je většina v Senátu zásadní. Hlava státu s jeho souhlasem jmenuje a odvolává ministry a vysoké státní úředníky a může zbrzdit nebo naopak urychlit agendu Bílého domu. V případě, že při hlasování v Senátu dojde k rovnosti hlasů, může o výsledku svým hlasem rozhodnout viceprezident.

Obě strany ve volbách bojovaly o 35 křesel. Republikáni obhajují 23 mandátů a demokraté 12. Pokud demokratický kandidát Joe Biden vyhraje prezidentské křeslo, jeho strana musí v Senátu získat náskok tří křesel, aby nad horní komorou převzala kontrolu, a čtyři křesla v případě, že zvítězí současná hlava státu Donald Trump.

Z vesmíru do politky zamířilo i několik dalších astronautů a kosmonautů; většinou se ve volbách dařilo uspět těm slavnějším. V parlamentech svých zemí zasedli první muži, kteří oběhli zeměkouli: Jurij Gagarin byl necelý rok po svém letu (startoval 12. dubna 1961) zvolen do Nejvyššího sovětu (parlamentu) za svou rodnou Smolenskou oblast - napřed do spodní komory, po čtyřech letech do horní (Sovětu národností). Zároveň byl členem ústředního výboru Komsomolu - Komunistického svazu mládeže.

Jeho americký protějšek John Glenn Zemi obletěl  v únoru 1962, o dva roky později už ambiciózně kandidoval do amerického Senátu. Uspěl až napotřetí, roku 1974, po šesti letech se dokonce přihlásil do demokratických primárek na prezidenta. Neuspěl, zato se roku 1998 zase, v rekordních 77 letech, podíval do vesmíru.

Do parlamentu později šly všechny čtyři Rusky ve vesmíru: první kosmonautka Valentina Těreškovová, první žena na vesmírné procházce Světlana Savitská (v Dumě zasedá za komunisty od roku 1996) i nejmladší z kosmonautek, Jelena Serovová (v březnu 2015 se vrátila z půlroční mise na ISS, příští rok se stala poslankyní.

Do Kongresu byli zvoleni i dva astronauti z misí Apollo: Harrison Schmitt (na Měsíci přistál s Apollem 17) roku 1976 v Novém Mexiku porazil v republikánských barvách obhajujícího demokratického senátora. Jack Swigert ze smolného Apolla 13 byl roku 1982 zvolen do dolní komory Kongresu za Colorado, ale než se stihl chopit funkce, zemřel.

Kosmoministři

První jihoamerický kosmonaut Marcos Pontes je aktuálně brazilským ministrem vědy, technologií a inovací; obdobnou funkci má Španěl Pedro Duque a dříve též francouzská lékařka-astronautka Claudia Haigneréová. Kanada se zase může chlubit, že její ministr dopravy Marc Garneau je na světě jediný, který si kdy vyzkoušel dopravu raketoplánem Space Shuttle, a to hned dvakrát.

V Evropském parlamentu (EP) pak zasedli tři kosmonauti: první Ital ve vesmíru Franco Malerba i jeho krajan a první Evropan na Mezinárodní vesmírné stanici Umberto Guidoni. A samozřejmě první Nerus-Neameričan ve vesmíru, kosmonaut Sojuzu 28, Čech Vladimír Remek: v EP zasedal v letech 2004-13, pak byl velvyslancem v Rusku).

Američtí astronauti bývají často aktivní i jako voliči. Druhý muž na Měsíci Buzz Aldrin (90) vybízí na Twitteru spoluobčany, ať jdou volit, s radostí retweetoval i fotku Kate Rubinsové, kterak už v říjnu "korespondenčně" volila z Mezinárodní vesmírné stanice.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi