Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Biden zná Česko a pohřbil manželku i dvě děti. Kdo je muž, který vystřídá Trumpa?

Aktualizováno -
7. listopadu 2020
17:48
Autor: ČTK - 
4. listopadu 2020
03:30

Demokratický kandidát Joe Biden (77) se podle amerických médií stal novým pánem Bílého domu. V sídle prezidentů USA přitom už osm let působil - jako viceprezident Baracka Obamy. Biden dobře zná i Česko a zažil také několik osobních tragédií. První ženu a malou dceru mu vzala autonehoda, syna ze druhého manželství pak nádor na mozku. Jako prezident USA chce mimo jiné bojovat s rasovými nerovnostmi a oproti Donaldu Trumpovi má striktnější pohled na řešení pandemie koronaviru. Kdo je muž, který se stane 46. prezidentem USA?

Biden byl v letech 2009 až 2017 viceprezidentem USA. Funkci „druhého muže“ mu tehdejší prezident Barack Obama nabídl hlavně pro jeho letité zkušenosti v zahraniční politice. Než se stal Biden viceprezidentem, byl 36 let senátorem za stát Delaware. O nominaci na prezidenta USA se nyní snaží potřetí. V roce 1988 z kampaně odstoupil kvůli podezření, že opsal projev. Nevyšlo mu to ani v roce 2008, kdy v primárkách skončil již velmi záhy - 3. ledna.

Do nynější prezidentské kampaně vstoupil loni v dubnu, v prvních primárkách se mu ale příliš nedařilo. Poté se za něj postavili mimo jiné i někteří odstoupivší demokratičtí kandidáti, například Pete Buttigieg, Amy Klobucharová nebo současná kandidátka na viceprezidentku Kamala HarrisováBiden si potřebný počet delegátů nutných pro nominaci do voleb zajistil v primárkách začátkem června. V té době již ostatní uchazeči o nominaci své kampaně pozastavili.

Biden nedávno oznámil, že se hodlá zaměřit na boj s přetrvávajícími rasovými nerovnostmi, čímž se znovu ostře vymezil vůči svému sokovi a americkému prezidentu Donaldu Trumpovi. Svého konkurenta kritizuje i za to, že si neporadil s pandemií koronaviru v USA i s následnou ekonomickou krizí. Biden v červnu představil svůj plán boje s koronavirem. Trump a jeho spojenci naopak tvrdí, že prezident výrazně snížil počet zemřelých v souvislosti s covidem-19.

Biden se stavěl proti stahování vojáků a chce zpět do WHO

Biden také Trumpovi vytkl rozhodnutí o stažení amerických vojáků ze Sýrie nebo obchodní válku s Čínou. Podle Trumpa je demokratický kandidát naopak vůči Číně úslužný. V případě svého zvolení prezidentem hodlá Biden některá rozhodnutí současného šéfa Bílého domu změnit. Obnovil by například členství USA ve Světové zdravotnické organizaci (WHO). Jako hlava státu by ale americké velvyslanectví v Izraeli ponechal v Jeruzalémě.

Bidenovo jméno bylo spjato s letos neúspěšným pokusem o impeachment Trumpa v Kongresu. Demokraté totiž v září 2019 zahájili žalobu na šéfa Bílého domu po obviněních vůči prezidentovi v souvislosti s jeho loňským červencovým telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle médií Trump na Zelenského naléhal, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena (syna Joea Bidena) kvůli podezření z korupce při jeho podnikání na Ukrajině.

Ve funkci viceprezidenta se Biden angažoval hlavně v „horkých“ oblastech Iráku, Sýrie a Afghánistánu. Již v roce 2006 byl spoluautorem plánu, podle něhož měl být Irák rozdělen na sunnitské, šíitské a kurdské oblasti. Dnes již skončenou, téměř devítiletou válku zpočátku podpořil, později to ale označil za chybu a začal ji kritizovat. Biden se snažil také o zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem. Poté, co americká vláda v září 2009 odstoupila od plánu George Bushe na rozmístění protiraketového systému v Evropě (vůči němuž Biden nikdy netajil skepsi), vyslal jej Obama, aby v Evropě „žehlil“ situaci.

Video Demokrat Biden navštívil rodný dům - Reuters

„Popostrčil“ smlouvu START

Bidenových vyjednávacích schopností Obama využíval i na domácí půdě. Viceprezident mu pomohl v Senátu protlačit ratifikaci americko-ruské smlouvy o omezení jaderných zbraní START, kontroverzní zdravotní reformu či dohodu o zvýšení státního dluhu, která odvrátila bankrot země. Biden se také pokoušel prosadit zákony omezující velikost zásobníků veřejně dostupných poloautomatických zbraní či požadující přísnější prověrky zájemců o jejich koupi.

Biden se narodil 20. listopadu 1942 v pensylvánském Scrantonu. Vystudoval historii a politologii na Delawarské univerzitě (1965) a práva na Syrakuské univerzitě (1968). Začal pracovat jako právník a záhy se začal angažovat i v politice. V roce 1972 byl zvolen do Senátu za stát Delaware, v roce 1973 se ve svých 30 letech stal šestým nejmladším senátorem v historii USA. V horní komoře setrval až do ledna 2009, kdy se stal viceprezidentem. Poté Biden začal přednášet a byl jmenován profesorem na Pensylvánské univerzitě.

Obvinění ze sexuálního útoku odmítl

Letos v květnu Biden poprvé osobně popřel nová sexuální obvinění. Ta proti němu vznesla někdejší zaměstnankyně Senátu Tara Readeová, která tvrdí, že ji v roce 1993 Biden, tehdy senátor, sexuálně napadl v odlehlé části budovy Kapitolu, kde Kongres sídlí. Biden uvedl, že tato událost se nikdy nestala. Zastalo se jej několik bývalých zaměstnanců jeho tehdejší kanceláře. Readeová je jednou z žen, které loni hovořily o Bidenově nevhodném až obtěžujícím chování.

V osobním životě Bidena postihlo několik tragédií. V roce 1972, krátce po zvolení do Senátu, zahynula při nehodě jeho první manželka Neilia Hunterová spolu s malou dcerou. Jejich dva synové (Beau a Hunter) těžká zranění přežili. Od roku 1977 je podruhé ženatý, s manželkou Jill Tracy mají dceru Ashley Blazer. Syn Beau v roce 2015 podlehl ve svých 46 letech nádoru na mozku.

V roce 2017 jej Obama ocenil Prezidentskou medailí svobody, která je nejvyšším civilním vyznamenáním USA. Biden několikrát navštívil Česko, například v roce 2009 zde jednal o možné roli ČR v novém americkém systému protiraketového štítu.

mim33 ( 8. listopadu 2020 08:28 )

Biden podpořil kromě vpádu do Iráku i "humanitární" bombardování Jugoslávie, vojenský zásah Západu v Lybii, který vedl k rozvratu této země a výrazně přispěl i ke katastrofě v Syrii - to vše vedlo k imigrační vlně do Evropy a vzestupu vražedného islamismu. O tom, kolik krve má tento "demokrat" na rukou, se ale taktně mlčí.

st.rec ( 8. listopadu 2020 00:30 )

Jo - jo,Biden přece stopro ví že žárovku vynalezl černoch,tedy afročernoch u Edisona zaměstnaný negramot a tímto tedy inteligentní a vzdělaný černo­ameri­čan.­..Hu­rá,pře­piso­vání dějin bude pokračovat na více koncích světa!

soorry ( 7. listopadu 2020 19:23 )

Donald zná taky Česko, vždyť měl manželku Češku, to zase plesk přeplesk.

starypes ( 7. listopadu 2020 18:59 )

........ne jde, ale kde.......

starypes ( 7. listopadu 2020 18:58 )

Lepší je 78letý politik, který má normální chování a myšlení, než blbec typu Novotného, který má místo hlavy Řepu a proto je politikem tam jde je.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud