Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Muslimové v obchodech bojkotují zboží z Francie. Čím je naštval Macron?

Autor: ČTK, mav - 
27. října 2020
11:04

V několika muslimských zemích v neděli obchody zahájily bojkot francouzského zboží. Reagovaly tak na vyjádření prezidenta Emmanuela Macrona, který po vraždě učitele Samuela Patyho hájil právo na otištění karikatur proroka Mohameda. Francouzské ministerstvo zahraničí označilo výzvy k bojkotu za bezpředmětné. Macrona opakovaně slovně napadl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, kritizoval jej i pákistánský premiér Imran Chán.

Francouzské zboží podle agentury DPA začalo mizet z regálů v Jordánsku, Kuvajtu či Kataru. Výzvy k bojkotu se objevily také na sociálních sítích v Saúdské Arábii. Proti Francii a jejímu prezidentovi protestovali v neděli lidé také v Tunisku či palestinském Pásmu Gazy, výzvy k bojkotu zboží zazněly i v Alžírsku či Sýrii.

Zástupce sdružení kuvajtských obchodníků agentuře Reuters řekl, že bojkot francouzských produktů je reakcí „na opakované urážky“ proroka Mohameda. Zdůraznil, že rozhodnutí padlo nezávisle na názoru vlády.

Francie odvolala z Turecka svého velvyslance

Organizace islámské spolupráce (OIC), jejímiž členy je 57 muslimských zemí, v pátek odsoudila vraždu francouzského učitele Samuela Patyho, kterému na pařížském předměstí 16. října uřízl hlavu 18letý Čečenec. Podle vyšetřovatelů tak učinil v pomstě za to, že Paty ukazoval žákům při přednášce o svobodě slova karikatury proroka Mohameda. Macron po Patyho vraždě slíbil tvrdší boj s radikálním islamismem a hájil právo Francouzů rouhat se, tedy i otiskovat Mohamedovy karikatury. Tento jeho postoj OIC odsoudila. Také Macron naznačil, že v historii islámu oproti křesťanství chybí etapa osvícenství.

Bojkot francouzského zboží v obchodech v Kuvajtu (25. 10. 2020)Bojkot francouzského zboží v obchodech v Kuvajtu (25. 10. 2020) | Reuters

Francouzské ministerstvo zahraničí vyzvalo prodejce v muslimských zemích, aby bojkot zboží ukončili. „Výzvy k bojkotu jsou bezdůvodné a měly by okamžitě skončit, stejně jako útoky proti naší zemi, jejichž původcem je radikální menšina,“ uvedlo ministerstvo.

Na prezidenta Macrona v neděli opět slovně zaútočil i turecký prezident Erdogan. Stejně jako v sobotu vyjádřil pochybnosti o dušením zdraví hlavy francouzského státu. Tentokrát dodal, že „osoba“, která stojí v čele Francie, je „dnem i nocí“ posedlá Erdoganem. Elysejský palác už v sobotu označil výroky tureckého prezidenta za nepřijatelné a odvolal svého velvyslance z Turecka na konzultace, což je v diplomacii razantní krok. Erdogan ale ještě přisadil a podpořil bojkot: „Nevšímejte si francouzských značek, nekupujte je,“ vyzval svůj národ v pondělí.

Macronův postoj se nelíbí ani Islámábádu

Francie i Turecko jsou členové NATO, ale mají velmi odlišné názory na mnoho politických otázek týkajících se Sýrie, Libye, námořního práva ve východním Středomoří nebo sporu o Náhorní Karabach.

Ke kritice francouzského prezidenta se v neděli přidal i pákistánský premiér Imran Chán. „Prezident Macron se bohužel rozhodl schválně provokovat muslimy včetně jeho vlastních spoluobčanů, když podpořil ukazování bezbožných karikatur, které jsou zaměřeny proti islámu a našemu prorokovi,“ řekl. Francouzský prezident se podle Chána rozhodl zaútočit na islám místo toho, aby se zaměřil na teroristy, kteří páchají násilí, „ať už jsou to muslimové, rasisté či nacisté“.

Naopak největší muslimská organizace ve Francii bojkot a protesty odmítá. „Muslimští občané nejsou ve Francii perzekvováni, svobodně tu staví mešity a praktikují svou víru,“ připomněl předseda Francouzské rady muslimské víry Mohammed Moussaoui. „Víme, že propagátorům těchto kampaní jde o obranu islámu a muslimů ve Francii, ale apelujeme na jejich rozum. Takové hanění Francie je kontraproduktivní a vede jen k roztržkám,“ řekl v pondělí agenutře AFP.

Bojkotu čelily i produkty z Dánska

Karikatury proroka Mohameda, které už v roce 2005 otiskl dánský list Jyllands-Posten, na začátku září znovu zveřejnil francouzský satirický časopis Charlie Hebdo. Učinil tak u příležitosti začátku procesu se 14 lidmi obžalovanými z podílu na atentátu na redakci časopisu z roku 2015. Motivem pět let starého činu byla publikace stejných karikatur. Atentátníci, bratři Kouachiové, tehdy zabili 12 lidí.

Na přelomu let 2005 a 2006 čelilo bojkotu v muslimském světě kvůli otištění karikatur i zboží z Dánska.

Alucard ( 29. října 2020 09:22 )

To je krásná pohádka. Hlavně to "musíš". A proto je lepší razantní řez. Kterejpak sudeťáček by se dneska hádal o majetek v Čechách kdyby jsme je do Německa nepustili a nechali je tady pod zemí? No asi žádnej 😂🤣😂

Alan666 ( 27. října 2020 15:58 )

Tak jim konečně někdo řekl pravdu a je s toho haló.. Problém Francie je v tom, že té verbeže si tam natahali celé čtvrti kam se boji i fízl. Obyčejní lidé s tím moc nenadělají zabíjet je nemůžou, takže spíše rezignují. Za pár let se bude ve Francii potažmo v Evropě vyučovat zvrácené náboženství islám. Tedy pokud s tím lidí celé Evropy nezačnou radikálně něco dělat. Přístup živení a dotování těchto individuí je zcela mimo mísu.

Cenzorova_matka ( 27. října 2020 13:07 )

A přitom, bývalý Rothschildův bankéř Macron je známý vítač a přítel muslimů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud