Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno 4°C

Likvidace min zabíjela velryby: Německé námořnictvo ignorovalo pravidla, potvrdily úřady

Autor: mav - 
24. října 2020
11:04

Likvidace min v Baltském moři loni zabila několik sviňuch, potvrdil německý úřad pro ochranu přírody (BfN). Sviňuchy jsou na seznamu ohrožených druhů, jde o jediné velryby přirozeně se vyskytující v Německu, píše server Deutsche Welle.

Na plážích v dané oblasti se loni našlo 41 uhynulých sviňuch, 24 z nich bylo pitváno. Výsledek: u osmi je jisté, že je zabily podmořské výbuchy min z druhé světové války, které odborníci německého námořnictva i spojenců z NATO likvidovali v červnu 2019.

Ve Fehmarnské úžině mezi dánským ostrovem Lolland a německým Fehmarnem odpálili 42 britských min. „Každá udělala v přísně chráněné oblasti kráter pět metrů v průměru a 1,5 metru do hloubky,“ upozorňoval Leif Müller, šéf Německého spolku pro ochranu přírody (NABU). „Tento nepřijatelný incident ukazuje, kterak námořnictvo nedbá na zákony o ochraně přírody, na nedostatečné environmentální standardy i na naprosté selhání politiků řešit problém staré válečné munice.“ Podle něj mělo námořnictvo dát vědět ochranářům.

Experti z ciziny

Vláda námořníky hájí tím, že flexibilně využili příležitost, kterou poskytlo námořní cvičení NATO Baltops 2019, na nějž do Baltu dorazily lodě 11 zemí. A s nimi také experti na odminování z USA, Dánska, Norska a Belgie včetně potápěčů, dálkově řízených dronů či třeba nového laserového systému na odhalování námořních min z vrtulníku. To ale NABU nepovažuje za zdůvodnění, nýbrž za výmluvu, jak ignorovat úřady na ochranu přírody. Pozice min prý byla známá od roku 2016, píše DW.

Námořnictvo se snažilo zvířata od likvidovaných min odehnat, a to menšími výbuchy v předstihu. „Zvukové impulzy rostoucí intenzity odeženou mořské savce hodiny před chystaným výbuchem,“ popisuje námořnictvo běžnou praxi na svém webu.

Jenže to podle zprávy úřadu BfN nefungovalo, sviňuchy byly v blízkosti nejméně pěti detonací min. Pod vodou se zvuk šíří rychleji a hlavně dál. V takřka celé chráněné oblasti Fehmarnské úžiny překračoval hluk povolené limity.

Sviňuchy i další vodní savci mají velice citlivé sluchové ústrojí, kterým se pod vodou orientují – stejným principem jako sonar, echolokací. Výbuchy pod vodou jim ústrojí mohou nevyléčitelně, ba smrtelně poranit. Nebezpečné jsou ale i daleko slabší hluky způsobené lidmi, například při stavbě offshore větrných elektráren. Savce to mate při navigaci a pak mohou uvíznout na mělčinách a uhynout.

Sviňucha obecná (phocoena phocoena) patří do řádu kytovců, dorůstá bezmála dvou metrů; je podobná delfínům, ale ne tak chytrá. Žije v severních vodách celého světa, zpravidla u břehů, nebojí se ani proti proudu do řek. I v ostatních jazycích je její název odvozen od „svině“ (německy Schweinswal, holandsky mereswijn, polsky morświn). Globálně ohrožená není, ovšem v Evropě ji Mezinárodní svaz ochrany přírody klasifikuje jako zranitelný druh („velké nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období“).

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud