Středa 28. říjen 2020
Oblačno, déšť 10°C

Sedm let natvrdo. Ruský hacker Nikulin dostal trest v USA, Zeman kvůli jeho vydání zuřil

Autor: ČTK - 
30. září 2020
06:13

Americký soud potrestal Rusa Jevgenije Nikulina (33), který byl uznán vinným z hackerských útoků, sedmi lety a čtyřmi měsíci vězení. Informovala o tom dnes agentura agentura RIA Novosti. Prokuratura žádala 12 let a jeden měsíc vězení, obhajoba navrhovala čtyři roky, které už Nikulin za mřížemi strávil ve vazbě.

„Odsuzuji ho k 88 měsícům vězení,“ citovala agentura RIA Novosti z prohlášení amerického federálního soudce. Podle agentury TASS Nikulin odmítl možnost vystoupit s řečí na svou obhajobu před vynesením trestu.

Porota v San Francisku už v červenci uznala Nikulina vinným v devíti bodech obžaloby, podle nichž v roce 2012 napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Podle obžaloby ukradl data z více než 117 milionů účtů.

Nikulinova obhajoba tvrdila, že vyšetřovatelé nedokázali s určitostí prokázat vazbu mezi Nikulinem a internetovými uživatelskými jmény, historiemi vyhledávání a dalšími předloženými důkazy. Obhájce Adam Gasner už dříve uvedl, že každý, včetně ruských tajných služeb, mohl použít Nikulinovy e-mailové účty k páchání zločinů jeho jménem.

Nikulina do USA vydali Češi

Nikulin byl zadržen v říjnu 2016 v Praze na americkou žádost. Český soud pak souhlasil s vydáním do USA, i když o vydání svého občana současně požádalo i Rusko. Do Spojených států byl vydán v březnu 2018. Tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) v té době ostře kritizoval prezident Miloš Zeman, podle kterého měli Češi vydat Nikulina spíš Rusům.

Proces s Nikulinem v San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen a obnoven byl začátkem července.

jonn ( 30. září 2020 09:39 )

Kdo sedí ,nezlobí.

Jirik-ta ( 30. září 2020 09:13 )

Ach ta křehká demokracie

PPP150W ( 30. září 2020 08:49 )

Tady se ptáte marně. Zkuste to zde: peli­kanr@p­rf.cu­ni.cz Mimochodem. Co bylo na jeho vydání do USA neoprávněného? Dokážete to nějak specifikovat?

PPP150W ( 30. září 2020 08:47 )

Byl vydán do země, které svým jednáním způsobil škodu. A vzhledem k tomu, že není vyloučeno to, že pracoval na něčí příkaz v Rusku, považuji toto rozhodnutí za správné, na rozdíl od jiných rozhodnutí, kdy byli vydáni zločinci do své země, která je nikdy za zločiny spáchané u nás nepotrestala. Viz. katarský princ, nebo Andranik Soghojan.

zada ( 30. září 2020 08:02 )

vydání Nikulina byl hanebný a sprostácký čin naší justice v čdele s jeho ministrem!!!!! Je to ostuda naší země, trapná a neodpustitelná. Je evidentní, že nejsme žádní demokrati, male žijeme pod vlezdozadelismem cizí moci a justiční "mafie"!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud