Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 16°C

„Náš dům je úplně pryč.“ Hasička bojuje s obřími požáry, sama přišla o střechu nad hlavou

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
15. září 2020
22:00

Rozsáhlé požáry už několik týdnů sužují západ Spojených států, kromě Kalifornie jsou zasaženy i státy Washington nebo Oregon. Neštěstí neunikli ani hasiči, šéfka sboru z okresu Horní McKenzie Christiana Rainbowová Plewsová (50) přišla o oba své domy, zatímco bojovala s plameny v jiné oblasti, její domovy lehly popelem. Zlomená žena pak jen s těžkým srdcem oznamovala svému manželovi a dvěma synům, že jim z domů nic nezbylo, informoval list Daily Mail.

Situaci na západním pobřeží tisk popisuje jako katastrofickou, živel si zde vyžádal už nejméně 35 obětí. Práci stovek hasičů navíc komplikují nepříznivé povětrnostní podmínky. Také hasiči přicházejí o své domovy, které nechávají bez ochrany, neboť jsou potřeba jinde.

Plewsová z obce Vida a další její kolegové byli v naprostém šoku, když našli svoje domy spálené na uhel. Hasička vyjela k zásahu, dispečink hlásil vypadlý proud a malý oheň. Nicméně požár se rozšířil „šílenou rychlostí“ a ona musela vyhlásit evakuaci třetího stupně. Lidé se museli okamžitě sebrat a odejít pryč.

Šéfka hasičů během požárů přišla o dům.Šéfka hasičů během požárů přišla o dům. | Facebook Christiany Rainbowové Plewsové

Zbyly jí jen trosky a oči pro pláč

„Teď si musím dát dohromady nejen osobní život, ale i profesní. Nevím, jak to zvládnu,“ přiznala šéfka hasičů. Tisku se svěřila s tím, že se „totálně složila“, když musela rodině říct, že přišli o dům. „Z domova jsem k zásahu jela v půl deváté večer, v jednu ránu už plameny řádily všude a já volala posily, odkud to jen šlo,“ popsala Plewsová. V přestávkách mezi hašením se snažila dovolat manželovi.

„Eric to nebral, po několika pokusech jsem se spojila se synem a řekla mu: Sbalte se, nasedněte do auta a jeďte pryč,“ prohlásila Plewsová. Manžel se syny popadli pár věcí, zaběhli ještě varovat sousedy a odjeli do bezpečí. Za necelých 24 hodin se Plewsová vrátila domů a nevěřila svým očím, na pozemku, kde stály domy její rodiny, zbyly jen ohořelé trosky a popel.

„Moje první myšlenka byla: Jak to řeknu rodině? Pak přišla další a ještě děsivější: Vždyť ani nevím, kde jsou,“ když se konečně shledala se svými milovanými, v slzách se jim omlouvala za to, co se stalo. „Manžel to také neunesl, přišli jsme o všechno,“ vysvětlila hasička. „Eric mi nakonec řekl, že bude dobře, že je hlavní, že jsme v bezpečí a že dům nebo domy postavíme znovu,“ navázala Plewsová. V rozhovoru pro místní tisk dodala, že v podobné situaci je nespočet dalších hasičů.

„Máme to nejdůležitější: Jeden druhého.“ 

„Nevím, co si pro nás budoucnost nachystala, nevím, co bude dál. Důležité je jít dál, aspoň o jeden třesoucí se krok dopředu. Prosím vás, dělejte to samé. Buďte trpěliví, buďte přívětiví, obejměte své blízké. Společně to musíme zvládnout. Tahle zkušenost nás posílí a stmelí, budeme odolnější. Máme to, na čem záleží nejvíce – jeden druhého,“ napsala hasička na svém facebooku.

Její přátelé ze střední školy pro ni a její rodinu založili sbírku na webu GoFundMe, k úterku 15. září pro ni vybrali už více než 1,3 milionu korun.

Úřady v Oregonu o víkendu uváděly, že v důsledku požárů se desítky lidí ve státě pohřešují. Podle agentury AP ale byli téměř všichni nezvěstní již nalezeni. Příkaz k evakuaci dostalo v Oregonu 40 tisíc obyvatel a dalších půl milionu lidí se má na případné opuštění svých domovů připravovat.

Na vývoj na západním americkém pobřeží už reaguje i prezident USA Donald Trump, který v pondělí asi na dvě hodiny navštívil Kalifornii. 

Západ USA se už několik týdnů potýká s rozsáhlými požáry, (15.09.2020)Západ USA se už několik týdnů potýká s rozsáhlými požáry, (15.09.2020) | Reuters

Kvůli požárům to vře mezi demokraty a republikány

Podle agentury AP jsou i nové požáry zdrojem pnutí mezi republikánským šéfem Bílého domu a demokratickými lídry západoamerických států, kteří aktuální katastrofu stejně jako někteří odborníci prezentují jako důsledek klimatických změn. Trump tento faktor nezdůrazňuje a naopak hovoří o výsledcích špatné správy lesních porostů. O té se sice o víkendu zmínila i oregonská guvernérka Brownová, zároveň ale požáry označila za „předzvěst klimatických změn na západním pobřeží“.

Vzkaz svých stranických kolegů podpořil i kandidát demokratů na prezidenta Joe Biden, který se k požárům vyjádřil ze svého domovského státu Delaware. Bývalý viceprezident řadí klimatickou změnu mezi největší bezprostřední výzvy pro USA, vedle epidemie nemoci covid-19 a s ní spojené ekonomické krize. Trump naopak spojitost mezi lidskými aktivitami a extrémními meteorologickými epizodami v minulosti zpochybňoval a USA pod jeho vedením odstoupily od pařížské dohody o boji proti globálnímu oteplování.

Podle AP se v posledních letech objevila řada vědeckých studií, které intenzivnější lesní požáry v USA spojují s nárůstem teplotních průměrů způsobeným emisemi z fosilních paliv.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud