Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Politici i první dámy v souboji s virem: Jak se chrání Babiš, Čaputová nebo Trumpová?

 • Autor: sova - 
  14. 9. 2020
  05:02

  Pandemie koronaviru hýbe světem a každý se chrání tak, jak nejlépe umí. Ale také podle toho, jak mu to nejvíce sluší. Zejména světoví lídři a další politici si musí dávat pozor na to, jak s ochrannou pomůckou na tváři vypadají. Stejné pravidlo se týká i prvních dam, které jsou často ve svých zemích považovány za módní ikony.

  Někdo sází na klasiku, jiní se nebojí ani odvážnějších módních kreací. Reprezentativní zjev je totiž důležitý i v situaci, kdy před nákazou smrtelným virem chráníte sebe a především ostatní. Dvojnásob to pak platí, pokud na vás míří desítky objektivů a kamer – tedy právě tak, jak to u politických představitelů bývá.

  Kdo z nich je s ochranou před covidem nestylovější a kdo s pomůckami naopak bojuje?

 • 1.Andrej Babiš

  Český premiér Andrej Babiš (ANO) od začátku epidemie dokonce vystřídal respirátor ochrany FFP3 s ventilkem, tradiční „tkaničkové“ ústenky, zdravotnické roušky s gumičkami za uši a nyní používá nejčastěji respirátor FFP2, který si „váže“ na zátylku.

  Premiér Andrej Babiš (ANO) s respirátorem na tiskové konferenci po jednání vlády (9. 9. 2020) Premiér Andrej Babiš (ANO) s respirátorem na tiskové konferenci po jednání vlády (9. 9. 2020) | ČTK / Kamaryt Michal

  Babišova administrativa prezentovala nošení zejména látkových roušek jako trend, ve kterém Česká republika vyniká. Na přelomu března a dubna svět obletělo video tuzemského projektu #Masks4All, za kterým stál podnikatel a spisovatel Petr Ludwig. Český premiér klip s nadšením sdílel a přes Babiše se video po sociálních sítích dostalo až k prezidentovi USA Donaldu Trumpovi.

  Premiér Andrej Babiš (ANO) s respirátorem FFP3 na Letišti Václava Havla (20. 3. 2020) Premiér Andrej Babiš (ANO) s respirátorem FFP3 na Letišti Václava Havla (20. 3. 2020) | Facebook A. Babiše

  Ještě při oznamování prvních vládních opatření proti koronaviru se přitom Babišovi do ochrany respiračního ústrojí příliš nechtělo. „Když je máte vy, my je nepotřebujeme,“ odpověděl 16. března na otázku novinářů během tiskové konference na Úřadu vlády, proč členové vlády na brífincích nedisponují rouškami. O pár dnů později už se však ochrannými pomůckami vybavili i čeští vládní představitelé v čele s premiérem.

 • 2.Zuzana Čaputová

  Byla to právě slovenská hlava státu, která světové lídry inspirovala tím, že sladila barvu látkové roušky s odstínem šatů. Stalo se tak v březnu při jmenování nového kabinetu premiéra Igora Matoviče (OLaNO).

  Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala vládu premiéra Igora Matoviče (21.03.2020) Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala vládu premiéra Igora Matoviče (21.03.2020) | Reuters

  Hlava státu zaujala ale už v předvečer jmenování kabinetu během přebírání demise vlády Petera Pellegriniho, a sice sladěnou rouškou a zavinovacími šaty ve vínovém odstínu.

  Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijala demisi vlády Petera Pellegriniho (20. 3. 2020) Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijala demisi vlády Petera Pellegriniho (20. 3. 2020) | Instagram Zuzany Čaputové

  S noblesou se pak Čaputová trendu držela i nadále a se svým úborem často neváhala sladit ani ochranné rukavice. Zdravotní pomůcky se jí tak jako jedné z prvních osobností světové politiky podařilo povýšit na módní doplněk.

 • 3.Trumpovi

  Zejména v zámoří se s ochranou dýchací soustavy dlouho čekalo a spíše se o ní diskutovalo, než že by na veřejnosti docházelo k jejímu používání. Dlouhodobým odpůrcem nošení roušek byl prezident Spojených států Donald Trump. Ten jejich nasazení na začátku dubna Američanům sice na základě zprávy Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučil, přidal ale dovětek ve znění, že „je to dobrovolné, myslím, že já to dělat nebudu“.

  Kurz americký prezident obrátil až v červenci, kdy se nechal slyšet, že „nošení roušek je vlastenecké“. Již týden předtím se s ochranou úst a nosu poprvé objevil na veřejnosti, a to u příležitosti návštěvy vojenské nemocnice v Marylandu.

  Prezident Donald Trump v roušce navštívil Walter Reed National Military Medical Center v Bethesdě ve státě Maryland (11. 7. 2020) Prezident Donald Trump v roušce navštívil Walter Reed National Military Medical Center v Bethesdě ve státě Maryland (11. 7. 2020) | Reuters

  Ivanka je v rouškách „přebornice“

  První dáma Spojených států Melania Trumpová se na Američany s žádostí o to, aby nosili roušky, obrátila už v dubnu. Na videu, které zveřejnil Bílý dům, si ji však sama nenasadila. První záběry, na kterých Trumpovou skutečně chrání bílá ústenka, se objevily až 11. července. Tedy ve stejný den, kdy mezi novináře s rouškou vyšel i její manžel.

  Trump pak ještě nasadil ochranu před virem například v srpnu při návštěvě továrny firmy Whirlpool v Ohiu. Melania na sobě měla ústenku během prohlídky hasičské zbrojnice ve Washingtonu.

  Navzdory tomu se prezidentský pár od té doby vyskytuje na veřejnosti s rouškou na ústech spíše sporadicky. Na rozdíl od dcery prezidenta Ivanky Trumpové. Ta se s látkovými rouškami v různých barevných variacích objevuje před fotografy pravidelně už od jarních měsíců.

  První dcera a poradkyně Bílého domu Ivanka Trumpová vyrazila na prohlídku skladu potravinové banky, neopomněla roušku (16. 5. 2020) První dcera a poradkyně Bílého domu Ivanka Trumpová vyrazila na prohlídku skladu potravinové banky, neopomněla roušku (16. 5. 2020) | Twitter Ivanky Trumpové

 • 4.Mike Pompeo

  A pokud zůstaneme ve Spojených státech, další z politických osobností, která si s rouškami „užila své“, je tamní šéf diplomacie Mike Pompeo.

  Americký ministr zahraničí paradoxně způsobil poprask ve své zemi, když byl na nedávné návštěvě České republiky. Od svých spoluobčanů schytal kritiku, když před měsícem popíjel z nezakrytého půllitru se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem (ČSSD) před Plzeňským pivovarem.

  Český ministr zahraničí Tomáš Petříček s manželkou Ivou pohostil ministra zahraničí USA Mika Pompea a jeho manželku Susan plzeňským pivem (11. 8. 2020) Český ministr zahraničí Tomáš Petříček s manželkou Ivou pohostil ministra zahraničí USA Mika Pompea a jeho manželku Susan plzeňským pivem (11. 8. 2020) | Blesk:TONDA TRAN

  Po západočeském městě se navíc celý den procházel bez roušky, a to navzdory tomu, že americký úřad CDC v tu dobu evidoval Česko na seznamu rizikových zemí.

  Hvězdy a pruhy jako ochrana před virem

  Na Pompeovu obranu je však nutné zmínit, že během květnové návštěvy Izraele americký ministr v souladu s tamními opatřeními roušku na ústech měl. A ne ledajakou – dokonce zdobenou americkou symbolikou, tedy bílými hvězdami a červeno-modro-bílými pruhy.

  Americký šéf diplomacie Mike Pompeo zvolil pro návštěvu Kypru roušku s národní symbolikou (12. 9. 2020) Americký šéf diplomacie Mike Pompeo zvolil pro návštěvu Kypru roušku s národní symbolikou (12. 9. 2020) | Reuters

  Stejnou parádu zopakoval Pompeo v sobotu během návštěvy středomořského Kypru. Americký ministr tak dává slovům svého prezidenta hmatatelnou váhu – nošení roušky v jeho podání je skutečně vlastenecké.

 • 5.Macronovi

  Stejně jako český premiér se i francouzská hlava státu Emmanuel Macron neváhá pouštět do experimentů. V březnu během návštěvy armádní nemocnice v Mulhouse ve východní Francii byl fotografy zachycen s respirátorem třídy FFP2.

  Později se ale prezident začal na veřejnosti ukazovat s klasickými chirurgickými ústenkami, a to až do chvíle, kdy v duchu národní hrdosti nasadil černou látkovou roušku s drobnou francouzskou trikolorou na lemu.

  Emmanuel Macron ve stylové francouzské roušce značky Chanteclai (7. 5. 2020) Emmanuel Macron ve stylové francouzské roušce značky Chanteclai (7. 5. 2020) | Reuters

  Rouška po francouzsku

  Francouzi jsou národ, kterému móda rozhodně není cizí, a tak se Elisejský palác neváhal pochlubit, že rouška pochází ze sta procent z Francie a k dostání je u tradičního výrobce textilu Bonneterie Chanteclair za necelých pět euro. Její účinnost údajně testovala i francouzská armáda.

  Kdo se nasazení roušky dlouho bránil a schytal za to i kritiku médií, byla prezidentova choť a francouzská první dáma Brigitte Macronová. I manželka hlavy státu se však nakonec rozhodla jít příkladem a od května na veřejnost vychází s lékařskou ústenkou, nejčastěji bílé barvy.

  Brigitte Macronová roušku neměla, její manžel Emmanuel si ji v předvečer výročí dne dobytí Bastily nasadil (13. 7. 2020) Brigitte Macronová roušku neměla, její manžel Emmanuel si ji v předvečer výročí dne dobytí Bastily nasadil (13. 7. 2020) | Reuters

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud