Trump u sebe hostil nakaženého koronavirem. Byl s nimi i viceprezident USA

Autor: sova - 
12. března 2020
17:45

Vedení Spojených států ohrožuje koronavirus. Brazilský šéf prezidentova úřadu pro komunikaci Fabio Wajngarten byl testován pozitivně na nákazu COVID-19. Potvrdil to brazilský tisk s tím, že Wajngarten patří k nejbližším spolupracovníkům hlavy státu. V reálném ohrožení je ale i americký prezident Donald Trump. Právě on totiž ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě o víkendu hostil brazilskou hlavu státu, která se na návštěvě bez svého šéfa komunikace neobešla. Trump má s nakaženým Wajngartenem dokonce fotografii, na které stojí těsně u sebe. Na jiném videu zase stojí hned za prezidentem.

Zprávu o tom, že je Wajngarten skutečně nakažen koronavirem, potvrdily i dva zdroje americké stanice CNN. Informace o tom, že se nechal testovat, ještě včera šéf komunikace na svém twitteru zlehčoval. Explicitně je však nepopřel.

„I přesto, že se ‚shnilá novinářská banda' v minulosti absurdně vyjadřovala už o mé víře, o mé rodině i o mé společnosti, nyní je jejich cílem mé zdraví. Ale jsem v pohodě, nebudu potřebovat objetí od Drauzia Varelly,“ napsal na sociální síť.

Drauzio Varella je brazilský lékař a populizátor medicíny, který často vystupuje v televizních pořadech po celé zemi.

Nakažený byl i na oslavě partnerky Trumpova syna

Na sobotním setkání v Mar-a-Lago byl přítomen i americký viceprezident Mike Pence, který na fotografii, kterou zveřejnil sám Wajngarten na svém instagramu, stojí po Trumpově pravé ruce.

Američané s brazilskou delegací v resortu Mar-a-Lago - který Trump nazývá jako svůj „zimní Bílý dům“ - povečeřeli a poté měli navštívit narozeninovou oslavu americké moderátorky a novinářky Kimberly Guilfoyleové, jež je partnerkou Donalda Trumpa Jr., syna amerického prezidenta.

Ve čtvrtek odpoledne přišel deník O Estado de S. Paulo s informací, podle které se brazilský prezident Jair Bolsonaro nechal vyšetřit na nákazu COVID-19. Reuters zprávu přebrala, dodala však, že nebyla schopna informaci ověřit.

Konference, na které se to hemžilo koronavirem

Podle některých spekulací se Wajngarten mohl nakazit na únorové Konferenci konzervativní politické akce (CPAC), která se konala v americkém Marylandu. Jeden z návštěvníků měl totiž následně pozitivní test na nemoc COVID-19 a je možné, že přišel do styku i s některými politickými představiteli.

Setkání americké a brazilské delegace v Trumpově sídle v Palm Beach (7. 3. 2020)Setkání americké a brazilské delegace v Trumpově sídle v Palm Beach (7. 3. 2020) | Reuters

Už dříve se po návštěvě konference do karantény raději uchýlila minimálně šestice amerických kongresmanů. V ohrožení byl i Mark Meadows, který se má v blízké době stát novým personálním šéfem Bílého domu, nebo Matt Gaetz, který s prezidentem trávil víkend taktéž v jeho rezortu Mar-a-Lago. Gaetz se totiž do karantény neuchýlil, spokojil se s negativním lékařským testem po návratu z konference.

V karanténě je i Trudeau

Do dobrovolné karantény se uvrhl i kanadský předseda vlády Justin Trudeau. Učinil tak poté, co jeho choť po návratu z Velké Británie začala vykazovat příznaky podobné chřipce.

a-z- ( 12. března 2020 18:47 )

Do vypolštářovanýho pokoje.

_zacotomame ( 12. března 2020 18:12 )

Chi, chi, chííí......

frantacizek ( 12. března 2020 17:59 )

tak šupem Donalda do izolace, alespoň na rok.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud