Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Tisíce Poláků protestovaly proti zadržení aktivisty za práva LGBT: Duha vás neuráží!

Autor: ČTK - 
8. srpna 2020
22:10

Několik tisíc lidí mávajících duhovými vlajkami v sobotu protestovalo v centru Varšavy. Požadovali propuštění aktivistky hájící práva leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), která čelí obvinění kvůli tomu, že pověsila duhové vlajky na sochy ve Varšavě a poškodila vozidlo se slogany namířenými proti LGBT komunitě. Informovala o tom agentura Reuters.

Protestující vykřikovali hesla jako Vraťte nám Margot! a Duha vás neuráží! před budovou Paláce kultury v polské metropoli. Demonstranti během pokojného protestu rovněž tleskali aktivistům, kteří pověsili další duhovou vlajku na sochu před vstupem do paláce.

Zadržená aktivistka Malgorzata Szutowiczová. Zadržená aktivistka Malgorzata Szutowiczová. | ČTK/AP/Czarek Sokolowski

Jejich počínání i vůdce protestů si policie natáčela, popsala agentura Reuters. Zadržená aktivistka u soudu oficiálně figuruje pod jménem Michal Sz., identifikuje se ale jako žena jménem Malgorzata Szutowiczová.

Ve vazbě skončilo skoro 50 osob

V pátek policie zadržela 48 lidí, kteří se uvěznění Szutowiczové snažili zabránit. Během protestu obklopili policejní vůz, ve kterém se aktivistka nacházela, a snažili se zabránit jeho odjezdu. „Čtyřicet osm lidí bylo zadrženo,“ uvedla varšavská policie.

„Jsme tady, abychom znovu protestovali proti zadržení těchto lidí policií,“ řekl jeden z účastníků demonstrace, 24letý Mateusz Wojtovicz. Policie začala zadržené postupně propouštět, Szutowiczová je nicméně stále ve vazbě.

K jejímu propuštění vyzvala i komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. „Rozhodnutí zadržet ji na dva měsíce vysílá velmi neutěšený signál o svobodě slova a právech LGBT osob v Polsku,“ napsala na twitteru Mijatovičová.

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) podle agentury Reuters označuje práva LGBT za součást agresivní zahraniční ideologie, která podkopává polské hodnoty a tradiční rodinu.

Prague Pride na vodě

V Praze se uskutečnila plavba lodí, která nahradila tradiční průvod v rámci festivalu Prague Pride. S organizátory festivalu se odpoledne spojili právě i aktivisté z Polska. „Požádali nás o podporu, i skrze naši politickou reprezentaci. Vyzvali jsme proto v živém vysílání naše příznivce, aby psali ministrovi zahraničních věcí (Tomáši) Petříčkovi,“ uvedl mluvčí festivalu.

Video se připravuje ...
Další videa