Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Poslední rozloučení se státním tajemníkem (†38): Kiska chválil, Čaputová poslala věnec

Autor: sova - 
3. srpna 2020
16:50

Tragicky zesnulý tajemník slovenského ministerstva kultury Vladimír Dolinay (†38) měl v pondělí pohřeb. Do františkánského kostela v Bratislavě mu přišli dát poslední sbohem rodina, přátelé, politická reprezentace a široká veřejnost. Rozloučení začalo hodinu po poledni a v 15 hodin byl Dolinay uložen na petržalském hřbitově, jak informoval web Pluska.sk. Život Dolinaye vyhasl 25. července při dopravní nehodě u Komárna.

O život v důsledku tragédie přišla i jeho žena Zuzana (†34), se kterou byl přes 16 let. Rodiče po sobě zanechali dvouapůlročního adoptovaného syna. O chlapce se nyní budou starat rodiče matky a její sestra.

Krátce před zahájením posledního rozloučení se před kostelem sešlo mnoho Dolinayových přátel a kolegů. Dorazil i premiér Igor Matovič, poslankyně Jana Žitňanská, ministr obrany Jaroslav Naď, ministryně kultury Natália Milanová nebo šéf Bratislavského kraje Juraj Droba. Věnec poslala i prezidentka Zuzana Čaputová.

Za plachým úsměvem byla snaha o spravedlivější svět

Jako jeden z prvních k truchlícím v kostele promluvil bývalý prezident Andrej Kiska. „Slovensko by si mělo přát mít v politice přesně takové lidi, jakým byl Vladimír Dolinay,“ řekl. Smuteční řečí navázala Dolinayova švagrová, která vyzdvihla jeho touhu stmelovat lidi.

„Na Vladovi mě překvapilo, že za jeho plachým úsměvem se skrývala neutuchající a neústupná snaha o spravedlivější svět,“ sdělil novinářům ještě před smuteční mší Kiska.

Truchlivou atmosféru umocňovaly tóny kostelních varhan a zpěv menšího sboru. Krátce po 14. hodině obřad skončil a truchlící rodina přijímala kondelence. Pak se účastníci přesunuli na hřbitov v bratislavské Petržalce, kde Dolinaye pohřbili.

Manželku pohřbí ještě tento týden

K tragédii došlo v sobotu 25. července mezi Komárnem a obcí Iža, kde se Dolinayovo auto čelně srazilo s protijedoucím vozidlem, které náhle vybočilo do protisměru. V něm měly sedět dvě osoby, které utrpěly zranění a byly ošetřeny v komárenské nemocnici.

Státní tajemník byl na místě mrtvý a jeho manželku letecky transportovali do fakultní nemocnice v Nových Zámcích. Později ji převezli do nemocnice v Bratislavě, kde byla napojena na umělou plicní ventilaci, a v pátek 31. července zraněním podlehla. Manželku Dolinaye mají pohřbít také tento týden.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi