Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 22°C

Potraty, Bůh a otroctví: Známý rapper pobouřil voliče v USA i svou ženu Kim Kardashianovou

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
21. července 2020
19:15

Ačkoli stále není jasné, zda to s ohlášenou kandidaturou na prezidenta USA myslí vážně, rapper Kanye West už má za sebou první předvolební mítink. Na nedělní „neortodoxní“ akci v Charlestonu v Jižní Karolíně vystoupil v ochranné vestě s nápisem „security“ a bez mikrofonu dlouze hovořil o tématech od potratů až po mezinárodní obchod, uvádí BBC a agentura AP. Vyslechnout si jej přišlo několik set lidí. Svými „řečmi“ vyšokoval také svou manželku Kim Kardashianovou a její rodinu – Kayne West totiž prohlásil, že se ženou při jejím prvním těhotenství s dcerou North (7) uvažovali o potratu, ale odradila je od toho prý „zpráva od Boha“.

Kanye West se prohlásil za kandidáta na post v Bílém domě 4. července a následně uvedl, že do listopadových voleb jde s cílem zvítězit, mnozí ale jeho kroky berou spíše jako snahu přitáhnout pozornost.

Hudební hvězda zatím požadavky pro zařazení svého jména na hlasovací lístky splnila jen v jednom z padesátky amerických států, a to v Oklahomě. V některých státech včetně Floridy, New Yorku či Texasu už lhůta pro registraci kandidátů vypršela.

Myslí rapper svou kandidaturu vážně?

„Mítink v Charlestonu příliš nevyjasnil, zda je jeho kandidatura myšlena upřímně,“ hodnotí BBC. Akce konaná v sále pro svatební hostiny byla označována jako setkání určené jen pro přihlášené hosty, Westova kampaň ale na svém webu neměla žádný registrační systém.

Rapper se ve svém politickém vystoupení dotkl řady témat a mimo jiné se svěřil, že jeho rodiče před jeho narozením zvažovali možnost potratu. „Nebyl by žádný Kanye West, protože můj táta byl moc zaneprázdněný,“ řekl.

Rapper Kanye West s manželkou Kim a nejstarší dcerou NorthRapper Kanye West s manželkou Kim a nejstarší dcerou North | Instagram Kim Kardashianové Westové

Dodal však, že přerušení těhotenství by podle něj mělo v USA zůstat legální, a navrhl finanční podporu pro sociálně slabší matky, která by mohla počet potratů omezit. „Každý, kdo má dítě, dostane milion dolarů,“ uvedl jako příklad.

Rodinu jeho manželky včetně samotné Kardashianové podle přátel zasáhla jeho slova o zvažovaném potratu nejstaršího dítěte páru, dceři North. Manželé podle Westa zvažovali interrupci, nakonec k ní ale díky „zásahu shůry“ nepřistoupili. 

West v jednu chvíli sklidil nesouhlasné pokřiky z publika, když kritizoval jednu z nejvýraznějších černošských osobností amerických dějin – Harriet Tubmanovou. „Ve skutečnosti nikdy otroky neosvobodila, jenom docílila, že šli pracovat pro jiné bílé lidi,“ řekl. Tubmanová ve svých 27 letech v roce 1849 uprchla z otroctví na americkém jihu a dopomohla pak k útěku stovkám dalších otroků. Později se zasazovala o volební právo žen.

Přátelé: Kanye potřebuje pomoc odborníků

„Opravdu mě zajímalo, co se bude dít, ale po té dnešní akci se veškerý zájem proměnil v obavy,“ řekl BBC o Westově projevu expert na afroamerická studia z Marylandské univerzity Jason Nichols. Prý v jeho vystupování viděl náznaky psychických problémů, o nichž se zpěvák ve své tvorbě i v médiích opakovaně zmiňuje.

„Vyjadřoval se o něco koherentněji než v některých předešlých momentech..., ale opravdu se domnívám, že na tom momentálně není dobře. Řekl pár skutečně bizarních věcí,“ mínil Nichols. O tom, že West potřebuje „urychleně pomoc odborníků“, se reportérům zmínili také jeho známí.

balin ( 22. července 2020 12:30 )

čo sa týka kritiky tej dámy, čo pomáhala otrokom utekať, má pravdu, nemali ich len "nechať pracovať pre ďalších bielych ľudí", ale oslobodiť ich úplne, teda vrátiť domov, do afriky

Arany ( 21. července 2020 23:14 )

To nám tak ještě scházelo.

kralovna-vsech-mori ( 21. července 2020 20:06 )

Tak tohle bych amíkům za prezidenta přála. Dopadli by jako v JAR.

andorea ( 21. července 2020 19:49 )

Děs, běs.

frantacizek ( 21. července 2020 19:25 )

Káně

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud