Trump bouřil pod ikonickým památníkem: Chtějí vymazat historii a děti učí nenávidět vlastní zemi

Autor: ČTK - 
4. července 2020
08:40

Projev amerického prezidenta Donalda Trumpa v předvečer Dne nezávislosti obsahoval mnoho oslavných výroků o minulosti a kultuře Spojených států, ale také bojovně laděné pasáže o „levicové kulturní revoluci“ či údajných snahách „vymazat historii“. Šéf Bílého domu kritizoval demonstranty za ničení soch někdejších státníků a média a školy za „extrémní indoktrinaci“ Američanů. Pod horou Mount Rushmore s obřím sousoším bývalých prezidentů USA jeho slova poslouchaly tisíce lidí, kteří většinou neměli roušky, napsala agentura AP.

Trump vystoupil před hustě obsazený amfiteátr v Jižní Dakotě po dnech rekordních přírůstků v americké bilanci potvrzených nákaz koronavirem. Znepokojivou epidemickou situaci v projevu prakticky nezmínil, na začátku vystoupení ale děkoval policistům, zdravotníkům a vědcům, „kteří neúnavně pracují, aby zabili virus“.

Poté se vyjadřoval mimo jiné k vlně demonstrací, která zachvátila americká města po květnové smrti neozbrojeného černocha George Floyda v rukách policie v Minneapolisu. Protestní hnutí z pohledu Trumpa ohrožuje základy amerického politického systému. O lidech, kteří v posledních týdnech ničí sochy spojené s otrokářskou minulostí USA a další památníky, hovořil jako o „rozzuřených masách“, které vedou „nemilosrdnou kampaň s cílem vymazat naši historii“.

Prezident kritizoval také školy, zpravodajské redakce a „korporátní zasedací místnosti“, v nichž se prý ukrývá „nový krajně levicový fašismus“. „Naše děti ve školách učí nenávidět svoji vlastní zemi,“ prohlásil, aniž by toto tvrzení doložil jakýmkoli důkazem.

Podle AP byla Trumpova slova „přímým apelem na roztrpčené bílé voliče“ přesně čtyři měsíce před dnem prezidentských voleb. Ačkoli páteční program pod ikonickým památníkem čtyř amerických exprezidentů nebyl zorganizován Trumpovou kampaní, akce měla podle AP velmi podobný ráz jako prezidentovy předvolební mítinky.

Agentura Reuters uvádí, že jeho projev na místě poslouchalo asi 7500 lidí, přičemž mnozí ignorovali doporučení federální vlády či prezidentovy dcery Ivanky, aby si zakrývali nos a ústa. V areálu se rozdávaly obličejové roušky, účastníci akce ale neměli nařízené jejich nošení stejně jako dodržování preventivních rozestupů.

Roušky neměli ani členové početného prezidentova doprovodu, přestože se podle amerických médií v posledních dnech nákaza koronavirem potvrdila u několika příslušníků ochranky viceprezidenta Mika Pence a také u přítelkyně Donalda Trumpa mladšího. Kimberly Guilfoyleová měla pozitivní nález těsně před plánovanou účastí na akci v Jižní Dakotě, do kontaktu s prezidentovou skupinou podle informací listu The New York Times nepřišla.

Schlafenberg ( 4. července 2020 11:19 )

Sluníčkový ksindl zase perlí, hůř než Rudé Právo.

sakajeva ( 4. července 2020 10:40 )

Je tlustej a starej, to je riziko, měl by alespoň mít tu roušku. Ale pokud jde o tu historii, je vlastně ostudná, bílí Američané přece žijí na ukradeném území, ale nikdy si to nepřipustí. Jeho projev by asi měl směřovat spíše ke smíření všech, kdo v Americe žijí a né vyhrožovat pod posvátnou skálou původních obyvatel. Nenávist jen rozdmýchává, je to BLB.

wp3t ( 4. července 2020 10:31 )

Nejvíc mi pobavila oficiální vytvořená no go zona v Seattlu na zkoušku. A dopadlo to přesně jako v takových neexistujících oblastech po celé Evropě s tím rozdílem, že tam to vzdali, protože byli málo dotovaní. V Evropě do takových zone plynou miliardy z Brusele a území se rozšiřují.

ketller ( 4. července 2020 10:27 )

Trump má pravdu pořádně nandat verbeži která ničí soch­y,ra­buje,­krade,­zapa­luje,­ničí!­!! mají plnou hubu demokracie mluví o rasismu a sami ho používají puste lidem videa jak černoši vraždí býlé!!!!! verbež potřebuje pořádnou tvrdou ruku amerika potřebuje Putina jako sul!!!!

blecktajp ( 4. července 2020 09:52 )

Tendencne ladeny clanek, akorat s.r.a.c.k.y. Trump ma pravdu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud