Macrona s Brigitte obklopil rozhněvaný dav. „Rezignuj,“ křičeli na něj během oslav

Autor: Darina Jíchová - 
15. července 2020
12:10

Francouzi včera v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem (42) oslavili jeden ze svých nejvýznamnějších svátků – Den Bastily. Oslavy byly kvůli koronaviru skromnější a celý den byl věnovaný francouzským zdravotníkům. Po vojenské přehlídce na náměstí Svornosti vzal Macron svou manželku Brigitte (67) na romantickou procházku do Tuilerijských zahrad nedaleko Elysejského paláce. V parku je ale zastihl dav protivládních demonstrantů, ten první pár uvítal skandováním: „Macrone, rezignuj!“, informoval list Daily Mail.

Prezident obklopený ochrankou se snažil s demonstranty debatovat, situaci se snažili uklidnit i bodyguardi. „Šťastného 14. července,“ popřál Macron svým odpůrcům. Ti ale jeho přání slyšet nechtěli a pokřikovali na něj různá hesla a bučeli, celý incident zároveň nahrávali a následně sdíleli na sociálních sítích.

Macron: Chci se jen projít se ženou

Argument začal stížností na policejní brutalitu vůči členům žlutých vest, protestního hnutí, které vzniklo před 2 lety. „Zůstaňte klidní a nebudeme mít žádné problémy,“ prohlásil Macron. „Dneska je státní svátek a já se chci projít se svou manželkou,“ reagoval Macron. Dodal, že demonstranti „taky nejsou zrovna obrázkem respektu“.

„Pane prezidente, já jsem starší než vy. Vy jste můj zaměstnanec, respektujeme vás, neprojevil jsem vám neúctu, alespoň ne dnes,“ komentoval jeden z přítomných. „Nebojte se, neublížím vám, ani to nechci. Ublížím vám až svým hlasem v roce 2022,“ vysvětlil demonstrant. Právě v roce 2022 bude Macron u voleb obhajovat své prezidentské křeslo.

Lidé se rovněž dovolávali rozpuštění BRAV-M, speciální policejní jednotky zasahující proti výtržnostem na demonstracích. „To není v pravomoci prezidenta republiky,“ objasnil Macron a požádal dav, aby na něj nekřičel a aby své požadavky předložil novému ministrovi vnitra Géraldu Darmaninu.

První pár už letos jednou čelil rozzuřenému davu

Během konfrontace nebyl nikdo zatčen, naštěstí ani zraněn, Macronovi po svých dorazili domů. Z romantické procházky ruku v ruce v překrásném parku ale bylo docela velké drama. Není to poprvé, kdy první pár čelil rozzuřeným demonstrantům, letos v lednu museli být evakuováni z divadla, před jehož vchodem se shromáždily zástupy vládních odpůrců.

Jak to bude ve Francii s rouškami?

Macron měl dost nabitý den, kromě oslav Dne Bastily a nešťastné procházky v Tuilerijských zahradách ještě vystoupil v televizi a vysvětlil, jak to bude ve Francii s rouškami. Prezident uvedl, že od 1. srpna budou povinné ve všech vnitřních veřejných prostorách. Vláda toto nařízení přijala, aby zabránila případné druhé vlně koronaviru.

Roušky byly během Dne Bastily ostře sledovaným tématem. Macron, jeho ministři, vojáci, zdravotníci a další hosté si střídavě roušky sundavali a nasazovali, u prezidenta to bylo pochopitelné, neboť musel pronést hned několik proslovů. Překvapivé bylo, že první dáma si skoro jako jediná roušku vůbec nevzala.

kacer56 ( 16. července 2020 08:37 )

Už brzy přijde doba, kdy všechny evropský sluníčka a vychcaný *** jako Makarón s Merglí skončí v báni, nebo ještě lepší na špagátě.

Schlafenberg ( 15. července 2020 16:44 )

Bývalý Rothschildův bankéř byl na pozici prezidenta dosazen právě Rothschildy a řádem iluminátů. Hloupí Franciuzi zase nasedli a místo socialistů volili Macrona, který je ještě větší ksindl.

kralovna-vsech-mori ( 15. července 2020 13:30 )

Francouzi asi mají dost té staré opičky a jejího banánu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud