Tažení proti hvězdě Hollywoodu: Kvůli rasismu chtějí odstranit Johna Waynea ze jména letiště

Autor: ČTK - 
29. června 2020
10:20

Kalifornští demokraté z okresu Orange County schválili rezoluci, která požaduje odstranit jméno herce Johna Waynea z názvu mezinárodního letiště a všechny další připomínky na něj. Důvodem je údajné Wayneovo rasistické smýšlení, které signatáři dokládají hercovými výroky z jednoho rozhovoru pořízeného v 70. letech. Informovala o tom agentura AP.

Rezoluce odsuzuje Wayneovo „rasistické a nesnášenlivé výroky“ z interview z roku 1971 a vyzývá úřady okresu, aby z mezinárodního letiště odstranily Wayneovo jméno, sochu a další připomínky na něj. Letišti se má vrátit jeho původní název Letiště Orange County.

Signatáři rezoluci považují za „součást národního hnutí za účelem odstranit rasistické symboly a jména lidí, kteří vyznávali nadřazenost bílé rasy“.

Wayne, který natočil přes 170 filmů a patřil k největším filmovým hvězdám, zemřel v roce 1979. V rozhovoru s časopisem Playboy v roce 1971 řekl, že „věří v nadřazenost bělochů, dokud černoši nenabudou odpovědnosti, která jim zajistí vzdělání“.

„Myslím si, že do vedoucích míst a tam, kde se rozhoduje, by neměli být dosazováni nezodpovědní lidé. Necítím vinu za to, že před pěti nebo deseti generacemi byli tito lidé otroky,“ prohlásil.

K osudu severoamerických indiánů řekl, že nelituje jejich porobení. „Myslím, že jsme nepochybili, když jsme jim tuto nádhernou zemi vzali. Tato naše takzvaná krádež byla jen věc přežití. Hodně lidí potřebovalo pozemky a indiáni si je sobecky chtěli ponechat,“ řekl.

Wayneovi příznivci považují za nesprávné soudit herce za výroky tak starého data a v době, kdy se už sám nemůže obhajovat.

Současnou širokou debatu o rasismu, nepokoje a boření pomníků zastánců rasistických názorů v USA vyvolala květnová smrt černocha George Floyda při brutálním zásahu bělošského policisty.

Video Expert o rasových nepokojích v USA: Trump by si mohl pohodlně nakráčet k znovuzvolení - Blesk TV

 

Templ ( 30. června 2020 08:37 )

Horalysa zmatek máš evidentně ty v hlavě a už delší dobu, když čtu tvé příspěvky velmi to připomíná myšlenkový průjem 😉😂😂😂☠️

Kazin ( 30. června 2020 05:11 )

A zakazují sex černochů z bělochama .Ať si černoši užívají mezi sebou

horaIysa ( 29. června 2020 12:56 )

Došel jsem k závěru, že podle vývoje světové politiky jsem s největší pravděpodobností těžký rasista. Nesnáším totiž rasu lidí, kteří odmítají pracovat, odmítají posílat své děti do škol a podporovat je ve vzdělávání, protože tím vzniká tisíce "neza­městna­telnýc­h", lidí, kteří však chtějí životní úroveň pracujících, dopouštějí se trestných činů krádeží, loupeží, přepadávají ženy, které znásilňují. Někteří z nich se tady, nebo obecně v Evropě nenarodili, ale protože nejsou se svou životní úrovní doma spokojeni a někdo jim vtlouká do hlavy, že je Evropa povinna se o ně postarat, nacpou se sem, požadují respekt a podporu jejich náboženství a zvyklostí, vč. zákonů, což dávají najevo nevybíravým způsobem a terorem. Požadují od nás, abychom je živili, při tom dávají najevo svou nenávist k nám. A je mi naprosto jedno, zda jsou bílí, snědí, či černí. Prostě nemám rád rasu příživník. Bohužel zřejmě moje přesvědčení nerezonuje s chováním většiny demokratických vlád v evropě, i když toto nemá s demokracií co do činění. Ta je o něčem jiném, nikoli o připosrané a pokrytecké podpoře příživníků a kriminálníků. Je především o svobodě a rovnoprávnosti. A my, pracující slušní lidé o obě tyto věci přicházíme a nastává doba, kdy se začínáme bát i o své zdraví či životy.A to vše jen proto, že nejvyšší představitelé evropských zemí zrovnoprávňují zločince se slušnými pracujícími lidmi, vychovávajícími své potomstvo ke vzdělání, práci a slušnosti. Já své potomky k úctě k takovým lidem nevychovávám. Ani k těm zločincům, ani k politikům, kteří se vzájemně před sebou servilně tváří, že tak to má být. Zaprodávají své země lidem, kteří je nakonec ožebračí, vyženou, nebo rovnou zabijí.

horaIysa ( 29. června 2020 12:37 )

análnípracovníku, jak jsi přišel na to, že byl Havel rasista a xenofob?

gabreta ( 29. června 2020 12:15 )

Svět se v prd*el obrací! To je ta záměna demokracie, za anarchii od našeho velkého vzoru!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud