Premiérovi došla slova. Tvrdé zákroky při nepokojích po smrti Floyda (†46) děsí i Trudeaua

Autor: ČTK - 
3. června 2020
21:05

Na jednadvacet vteřin se odmlčel kanadský premiér Justin Trudeau na tiskové konferenci poté, co ho jeden z novinářů požádal o komentář k situaci ve Spojených státech. Po soustředěném pohledu do kamery nakonec předseda vlády řekl, že Kanada s hrůzou a úžasem sleduje dění v USA, kde propukly po smrti zatýkaného Afroameričana George Floyda (†46) rozsáhlé nepokoje. Amerického prezidenta Donalda Trumpa ale Trudeau přímo nekritizoval, informovala stanice CBC News.

„Všichni s hrůzou a úžasem sledujeme to, co se děje ve Spojených státech,“ uvedl Trudeau. Odpovědi na dotaz jednoho z novinářů ale předcházelo 21 vteřin mlčení.

Trudeau přiznal rasovou diskriminaci v Kanadě

Předseda kanadské vlády po položené otázce nejprve jen soustředěně hleděl do kamery, poté se několikrát nadechl, jako by chtěl něco říci, a až poté odpověděl. Amerického prezidenta Trudeau ve svém komentáři nijak nezmínil. „Je čas naslouchat,“ řekl a dodal, že i Kanaďané mají problémy s diskriminací na základě barvy pleti. „V Kanadě existuje systematická diskriminace,“ zdůraznil premiér.

Na dodatečnou otázku, proč se tak brání komentovat Trumpovo jednání, Trudeau odpověděl, že je kanadským premiérem a jeho úkolem je bránit zájmy Kanaďanů.

Premiérův skandál spojený s rasismem

Agentura Reuters připomněla, že Trudeau dlouhodobě bojuje proti rasové diskriminaci. Jeho předvolební kampaň v loňském roce nicméně poznamenala kauza kolem fotografií z mládí, na kterých je nynější premiér zachycený na večírku se začerněným obličejem. Trudeau se tehdy omluvil s tím, že ačkoli tehdy to tak nechápal, dnes může být jeho počínání považováno za rasismus.

Vlna protestů se v USA vzedmula kvůli Floydově smrti, jemuž 25. května při zatýkání v Minneapolisu ve státu Minnesota klečel na krku zasahující bělošský policista i přesto, že podezřelý opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Trump pohrozil, že do těch amerických států, kde budou guvernéři váhat s potlačením násilností, vyšle armádu.

Vztahy republikána Trumpa a liberála Trudeaua jsou dlouhodobě považovány za napjaté, poznamenala agentura DPA.

Další videa
Články odjinud