Chorvatsko končí v čele EU, vystřídá ho Německo. Merkelová chce hlavně zvládnout virus

Autor: ČTK, Mii - 
28. června 2020
11:17

Zvládnutí pandemie nemoci covid-19 a jejích hospodářských následků bude hlavní prioritou půlročního německého předsednictví Evropské unie, které začíná 1. července. Kancléřka Angela Merkelová, která stála v čele spolkové republiky už při jejím minulém předsednictví v roce 2007, bude ale usilovat o to, aby nezapadla ani další zásadní témata, jako je posílení role Evropy na mezinárodní scéně, vyjednávání o střednědobém rozpočtovém rámci a brexitu či pokrok v ochraně klimatu a při digitalizaci.

„Pandemie koronaviru postavila náš společenský, hospodářský a politický život úplně na hlavu,“ nechala se minulý týden v parlamentu slyšet Merkelová. Tak trochu podobně to bude i s německým předsednictvím EU, které následuje po chorvatském a předchází portugalskému. Původně o něm totiž nejen pětašedesátiletá kancléřka, která Německo vede už téměř 15 let, měla výrazně jiné představy. Nákaza, která si v Evropě vyžádala už přes 100 000 obětí, ale leccos změnila.

„Přebíráme zodpovědnost v době, kdy Evropská unie čelí největší výzvě ve svých dějinách,“ je přesvědčena Merkelová, podle které pandemie ukázala, jak křehký je ještě evropský projekt. Nyní je podle ní nutné zvládnout následky krize a zároveň učinit Evropu odolnější a lépe připravenou na budoucnost. Německé předsednictví toho chce dosáhnout několika způsoby.

Za zásadní Berlín považuje rychlou dohodu na víceletém finančním rámci EU a prosazení fondu obnovy, který Německo s Francií navrhly v objemu 500 miliard eur (13,8 bilionu korun) na podporu států a regionů, které nejvíce zasáhla krize způsobená novým typem koronaviru. Pokud by se to nepodařilo, mohlo by to podle Merkelové vést k oslabování soudržnosti uvnitř sedmadvacítky. „Nesmíme dopustit, aby pandemie oslabila vnitřní trh,“ uvedla.

Nebezpečí přitom vidí i jinde než jen v ekonomické oblasti. „Nesmíme být naivní. Nedemokratické síly, radikální, autoritářská hnutí čekají jen na ekonomickou krizi, aby ji pak politicky zneužily,“ je přesvědčena. Trvalý rozvoj ve všech evropských regionech je proto podle ní také politickým nástrojem proti populistům a radikálům.

K větší soudržnosti mezi zbývajícími členskými státy podle rodačky z Hamburku může trochu paradoxně vést také brexit a další vyjednávání o něm. Jeden hlas musí mít Evropa i globálně. „Právě v této době potřebuje svět silný hlas Evropy v otázce ochrany lidské důstojnosti, demokracie a svobody,“ míní šéfka německé vlády. Jen pokud bude jednotná, může EU podle Merkelové prosazovat své zájmy a hodnoty vůči zemím, jako je Čína. Prioritou německého předsednictví budou také vztahy s africkými státy.

„Učinit Evropu znovu silnou.“

I když koronavirus značně změnil plány Berlína, není podle Merkelové v příštím půlroce možné zapomenout ani na témata, jako jsou klimatické změny nebo digitalizace. V první oblasti se spolková republika plně staví za evropský cíl dosáhnout klimatické neutrality do poloviny století. Německá kancléřka by ráda, aby se podařilo najít shodu na právně závazném dokumentu, kde se k tomu všechny členské země zavážou.

Pokud jde o digitalizaci, potřebuje být Evropa podle Merkelové soběstačnější. „Pandemie ukázala, jak je Evropa závislá, když jde o technologie, ale i služby,“ uvedla. Větší soběstačnost je podle ní nutná v oblastech, jako jsou kritické technologie nebo umělá inteligence, ale třeba také ve zdravotnictví a výrobě ochranných pomůcek.

Merkelová si je podle svých slov vědoma toho, že se s předsednictvím Německa, které je nejlidnatější i ekonomicky nejsilnější zemí EU, pojí velká očekávání ostatních států. Očekávání Berlína od příštích šesti měsíců se dá vyjádřit jednoduše, a to mottem, které si pro předsednictví zvolil - „Společně. Učinit Evropu znovu silnou.“

„Žijeme v pandemii, ale stejně jako Evropa překonala i minulé krize, jsem plná naděje, že i před touto krizí teď společně obstojíme,“ věří Merkelová.

petrolinda ( 28. června 2020 13:26 )

Ktyš ja posvat uprdlik do Nemecko,ja naturlich myslela celí Nemecko,všetně Ostmark,protektorat Bohmen und Mahren­,Gene­ralou­vermen­t,a taky do reichkommissariat Slowakei und Ungarn. CELÍ NEMECKO. Faše Anděla.


Liberec už je na mapě jako Reichenberk.A trhací kalendáře s německými zrůdami Hitler a spol,už se tisknou. svět se v pr.DEL obrací. Pátá kolona použíla Horákovou jako pendrek na komunisty. Ale to jste podělali,je to silně kontra­produk­tivní,­všichni lidé nejsou tak blbí jako pražáci.

Milan Šmid ( 28. června 2020 12:55 )

TO ZASE DOPADNE NĚMCI JSOU NEJVĚTŠÍ TARGEDIE EVROPY ZA VĚTŠINU VÉLEK A ROZVRATŮ STOJI ONI !!ZA MIGRACI SI MŮŽE MERKEL PRYČ S EU !!! TO SE NĚMCŮM FRANTIKŮM ITALŮM­,ŠPA­NĚLŮM­,ŘEKŮM ATD ŽIJE Z KOLONII VÝCHODU A TEĎ JEŠTĚ CHTĚJÍ ABY JSME ZA NĚ PLATILI DLUHY S BLAHOBYTU !!!!­!!!!!!­!!!!!!­!PLA­TY MAJI MINIMÁLNĚ JEDNOU TAK VYŠŠÍ NĚMCI 3 KRÁT ALE VLETĚ SE VALEJI NA PLAŽI AV HOTELOVÝCH RESORTECH MAKAJI MLADÍ Z VÝCHODNÍCH ZEMI A UKRAJINY ZA 800 A Ž 1000 EUR !!ZA TO MISTNÍ DĚLAT NEBUDOU TO BUDOU RADĚJI BRÁT 1200 EUR PODPORU FUJ !!!

Citronel ( 28. června 2020 12:11 )

Díky bohu.

Citronel ( 28. června 2020 12:10 )

Když to řekne ona, tak to má sílu, kdyby takhle mlela předsedkyně EU, tak by člověk jen mávl rukou, věřim,že u ní na prvním místě budou zas a opět emise, tim nic nezkazí.

santikxauz ( 28. června 2020 11:31 )

Ono se nic nezmění,stejně ten pakt diriguje Německo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud