První případ koronaviru na Slovensku: Muž (52) z vesnice, kterému syn přijel z Benátek

Autor: blv - 
6. března 2020
16:20

Slovensko má první případ koronaviru. Úřady potvrdily, že muž (52) pochází z malé obce a necestoval do žádné z rizikových zemí. „Musíme zjistit, kdo je pacient nula, od kterého se nakazil,“ prohlásil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Syn nemocného muže se nedávno vrátil z Benátek, sám ale příznaky nemoci nemá. 

Pacient teď leží na infekční klinice v bratislavské Univerzitní nemocnici. „Situace je zvládnutá,“ uklidňoval veřejnost hlavní hygienik Slovenska Ján Mikas. Podle něj se ale dá čekat, že se v příštích dnech objeví i další případy. 

Muž trpící kašlem a vyšší teplotou má samostatný pokoj v nemocnici v bratislavských Kramárech. „Zdá se, že jde o lehčí průběh onemocnění. Pacient se cítí lépe a teplota mu klesá,“ uvedl premiér Pellegrini.

Nemocný podle předsedy vlády v minulých dnech nenavštívil žádnou z rizikových zemí, ale jeho syn se před pár dny vrátil z Benátek. U něj se ale žádné příznaky neprojevily. Lékaři teď prověřují, jestli se nejedná o sekundární přenos nákazy. Vzorky, které koronavirus potvrdily, byly pro jistotu odeslané navíc do laboratoře v Berlíně. Slovenští hygienici také zjišťují, s kým nemocný muž přišel do kontaktu. 

Úřady nezveřejnily, odkud pacient s koronavirem pochází, ale podle deníku Nový čas se jedná o malou obec u Malacek. 

Premiér Slovákům doporučil, aby dodržovali přiměřenou hygienu, často si myli ruce, zachovávali vzájemně odstup a nechodili na akce s větším počtem lidí. Stejně jako v Česku by lidé, kteří u sebe zpozorují příznaky, neměli chodit do nemocnic, ale zavolat na pohotovostní linky. Varoval i před vykupováním zboží v obchodech.

Pellegrini prosí: Nerabujme obchody 

Odpoledne na Slovensku zasedal krizový štáb. Ten rozhodl, že od pondělí se zastavují veškeré lety do Itálie a ve všech nemocnicích budou zakázané návštěvy. Školy tak musí zrušit všechny výlety do zahraničí. 

Premiér Pellegrini spolu s hlavním hygienikem Jánem Mikasem na tiskové konferenci po skončeném jednání krizového štábu řekli, že navzdory prvnímu případu koronaviru není důvod k panice. „Nechci, aby lidé propadli panice, je třeba zachovat rozvahu... Nerabujme obchody,“ řekl Pellegrini.

Video Babiš: Kdo se vrátí z Itálie, musí kvůli koronaviru do karantény. - abl

wp2t ( 6. března 2020 18:41 )

dej bacha ať do toho nešlápneš, je to přímo z Brusele.

BoziMilda ( 6. března 2020 17:19 )

Tak určitěéé. Vidím velký špatný.

PRO-EO ( 6. března 2020 17:15 )

ZAJIMAVOST..
Pred par mesici jsem potkal na lavičce v parku u nas plačící starou pani,které exekuror vzal uplně všechno...syn udelal dluhy.Pani uz zemřela.
Když jsem ji chtel povzbudit a pomoct ,tak jen vzdychla a řekla:
Milej hodnej pane...do roka nebude mit nikdo nic a hřbitovy budou plné...nemoc se blíží...a tu 50 korunu mi vratila....
Ona proklela lidstvo!

iFender ( 6. března 2020 17:12 )

Přijede dóže z Benátek
Pošlete pro karbenátek
Pošlete Ančí pro kančí
Ať běží ať tam třeba dotančí…

kapsa72 ( 6. března 2020 16:54 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud