Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 10°C

Popálení novomanželé přežili výbuch sopky. Teď žalují cestovku za ignorování výstrah

Autor: Darina Jíchová - 
26. června 2020
17:19

Američtí novomanželé Matt a Lauren Ureyovi z města Richmond v prosinci 2019 vyrazili na svatební cestu do Austrálie a na Nový Zéland na palubě výletní lodi společnosti Royal Caribbean. Jednou z naplánovaných zastávek byl i novozélandský ostrov White Island, jehož hlavním lákadlem je stejnojmenná sopka. Netušili, že 9. prosinec 2019 se stane datem, na které nikdy nezapomenou. Bez jediného varování se Ureyovi a dalších 45 lidí vydali k aktivnímu vulkánu, než ostrov opustili, došlo k sopečné erupci. Tragédie si vyžádala 21 obětí, z toho bylo 19 klientů Royal Caribbean, zbytek vyvázl s těžkými popáleninami. Ureyovi se rozhodli podat na společnosti Royal Caribbean žalobu, podle nich zaměstnanci ignorovali výstrahy, což vedlo ke smrti a zraněním jejich klientů, uvedl list Daily Mail.

„Měl to být zážitek na celý život, naše 12 denní plavba na lodi Ovation of the Seas společnosti Royal Caribbean,“ podotkli Ureyovi. Společnost žalují z nedbalosti. Manželé už několikrát otevřeně promluvili o tragédii, kterou prožili. „Začala mě pálit kůže, úplně mi hořela, představte si to, jako když smažíte maso a ono se začne škvařit a prskat,“ těmito slovy třiatřicetiletá Ureyová vylíčila, co se jim stalo na ostrově.

Podle Američanů společnost dostala varování, že sopka je blízko erupci, o čemž však neinformovala svoje klienty. „Začalo to tím, že z kráteru tiše stoupal bílý dým, ten pak zčernal a vytvořil houbovitý oblak,“ uvedli manželé. Dodali, že průvodce jim aspoň řekl, kam se na ostrově nesmí, a rozdal jim respirátory.

Video Výbuch sopky: Řada mrtvých a zraněných, evakuace turistů na Novém Zélandu - Reuters, Foto: Reuters, ČTK / AP - George Novak

„Krajinu a nás překryl mrak tmavého prachu a dýmu, začaly padat kameny. Byla taková tma, že jsem neviděl ani ruku před obličejem. V životě jsem se tak nebál,“ sdělil tisku šestatřicetiletý Urey. „Naše líbánky se změnily v živoucí peklo, vzduch pálil, bylo to utrpení,“ doplnil. „Držela jsem Matta za ruku a opakovala, že ho miluju, myslela, že tam umřeme,“ přidala se Ureyová.

Podle přeživších společnost věděla o nebezpečí

Ureyovi podali novou žalobu, argumentují tím, že zaměstnanci Royal Caribbean „dobře věděli“, že může sopka vybuchnout, ale nevarovali nikoho z pasažérů, kteří si ještě připlatili víc než 6 tisíc korun, aby se mohli podívat k sopce. „Nikdo nám neřekl, že vulkán má za sebou několik erupcí a že k té poslední došlo v prosinci 2016,“ vysvětlil Urey.

„Z jejich strany jde o neodpustitelné selhání,“ shodují se manželé. „Náš život se naprosto změnil, už nikdy nebudeme těmi lidmi, co jsme byli předtím, už nikdy nebudeme vypadat jako předtím,“ prohlásil Urey, oba jsou zjizvení „od hlavy až k patě“ a mají před sebou řadu operací a dlouhou rekonvalescenci. „Sebrali nám rok z našeho prvního roku jako manželé, a to jen proto, že dali přednost penězům před naším bezpečím,“ řekl Američan.

„Dál nabízíme podporu všem, které tragédie zasáhla,“ sdělil Daily Mailu mluvčí Royal Caribbean. „Jakékoli další komentáře ale s úctou odmítáme, dokud pokračuje vyšetřování,“ doplnil. „Nikdy bychom tam nešli, kdybychom si byli vědomi nebezpečí,“ tvrdí Urey, který přiznal, že měl plné ruce s přípravou svatby a program plavby nechal plně na společnosti.

Experti upozorňovali na hrozící erupci

V žalobě udávají, že vulkanologická služba GeoNet zvýšila výstrahu na ostrově na druhý stupeň, to je nejvyšší varování před erupcí. Právníci Ureyových citují odborníky, kteří varování zveřejnili 18. listopadu, tedy zhruba 3 týdny před výbuchem. „Signály jsou podobné těm, které předcházely erupcím v letech 2011-2016,“ upozornili loni seismologové.

Ureyová podotkla, že části ostrova byly uzavřené pro veřejnost, ale průvodce je ujistil, že jsou v bezpečí. „Měli nás varovat, posádka na lodi, organizátoři nebo průvodce. Nemuselo k ničemu takovému vůbec dojít,“ domnívá se Urey.

„Bylo před čtvrt na tři tamního času, když najednou všechno utichlo. Pak se začaly ozývat výkřiky.“ Jedinou ochranu lidem na ostrově poskytovaly respirátory a helmy. „Člověk by si mohl myslet, že výbuch uslyší, že bude hluk, ale o nebezpečí svědčil jen oblak stoupající z vulkánu, jinak bylo naprosté ticho, až pak průvodce začal řvát, ať utíkáme a někam se schováme,“ vzpomíná Urey.

Popáleniny na více než polovině těla

„Neměli jsme žádnou šanci,“ podle Ureyho ve žhavém mraku plného toxických výparů strávili tak 90 vteřin. „Připadalo mi to jako věčnost,“ navzdory všemu se jim podařilo přežít. Urey utržil popáleniny na 54 procentech těla. „Matt měl kraťasy, jeho nohy byly neuvěřitelně spálené. Já jsem upadla a odnesly to ruce,“ navázala Ureyová.

Manželé skončili každý v jiné nemocnici, dva měsíce komunikovali jen přes videohovory. Nyní už jsou doma ve Spojených státech, kromě bolesti, traumatu a rehabilitace je trápí ještě účty z nemocnic.

Doufají, že se jim podaří vyhrát soud s Royal Caribbean, v jejich prospěch mluví i fakt, že se společnost měla poučit z obdobného incidentu, ke kterému došlo u havajské sopky Kilauea. Průvodci ignorovali varování seismologů a vulkán vybuchl uprostřed prohlídky, zraněno bylo 23 osob.

Právník: Zaslouží si spravedlnost

„Matthew, Lauren, další přeživší a rodiny obětí si zaslouží spravedlnost,“ řekl Daily Mailu právník Ureyových Michael Winkleman.

„K 9. prosinci 2019 hned několik vulkanologických monitorovacích stanic upozorňovalo, že sopce White Island hrozí erupce, ale nikdo z Royal Caribbean toto varování nepředal dál,“ zdůraznil Winkleman. „Jednali přesně opačně, než měli. Místo varování svoje klienty ujistili, že exkurze k aktivní sopce je bezpečná a nic jim nehrozí,“ zakončil právník.

Ureyovi nejsou zdaleka jediní, kdo se obrátil na soud. „Téhle tragédii se dalo zabránit,“ prohlásila právnička Rita Yousefová, která zastupuje australské rodiny žalující firmu pořádající zájezdy k sopce. „Katastrofa se na lidech značně podepsala, rodiny přišly o své milované, příbuzní museli pozorovat utrpení svých blízkých, kteří jsou kvůli popáleninám k nepoznání,“ komentovala Yousefová. Zda společnost nějak pochybila, se stále vyšetřuje.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud