„Nemůžu dýchat!“ Muž (†42) zemřel jako Floyd, zoufalá rodina žádá o pomoc Macrona

Autor: ČTK - 
23. června 2020
20:40

Rodina řidiče zemřelého letos v lednu při kontrole francouzskou policií v úterý vyzvala prezidenta Emmanuela Macrona, aby okolnosti úmrtí vyšetřil. Informovala o tom agentura Reuters. Případ se podobá smrti amerického černocha George Floyda, jehož koncem května v Minneapolisu udusil při zatýkání bělošský policista.

Dvaačtyřicetiletý Cédric Chouviat zemřel 3. ledna při rutinní dopravní kontrole nedaleko pařížské Eiffelovy věže. Chouviatův otec v úterý řekl, že jeho syn povalený při zatýkání na zem volal, že nemůže dýchat - tedy stejná slova, která pronesl krátce před svou smrtí i Floyd. Dokumentuje to podle něj video, které zveřejnil nedlouho po incidentu deník Le Monde a server Mediapart.

Vykřikoval 'nemůžu dýchat, nemůžu dýchat, nemůžu dýchat!',“ prohlásil Christian Chouviat na tiskové konferenci uspořádané rodinou. „Obracím se přímo na prezidenta Macrona,“ dodal s tím, že rodina chce slyšet odpovědi na své otázky.

Pařížská prokuratura mužovu smrt vyšetřuje jako zabití

Podle rodinných příslušníků konstatovala Chouviatova pitva zlomeninu hrtanu. Francouzskou hlavu státu rodinní příslušníci vyzvali, aby nechal změnit některé metody používané policisty při zatýkání tak, aby byly méně násilné.

Reuters s odvoláním na zdroj ve francouzském soudnictví uvedl, že pařížská prokuratura Chouviatovu smrt vyšetřuje jako zabití. Čtveřice strážců zákona, která se zatýkání účastnila, byla předvolána k výslechu. Rodina zemřelého však vyjádřila nevoli nad tím, že policisté nebyli ihned postaveni mimo službu.

„Byl agresivní,“ tvrdí šéf policejních odborů

Představitel policejních odborů Denis Jacob uvedl, že policisté jednali podle zákona, neboť prý museli Chouviata krotit kvůli jeho agresivnímu chování. „Justiční orgány musejí záležitost vysvětlit,“ řekl televizi BMF.

Rodina muže zemřelého po zásahu policie žádá od Macrona objasněníRodina muže zemřelého po zásahu policie žádá od Macrona objasnění | Reuters

Právník zastupující dotčené policisty řekl televizi LCI, že strážníci při zatýkání neslyšeli Chouviata říkat nic o tom, že má potíže s dýcháním.

Celosvětová vlna protestů vyvolaná Floydovou smrtí zasáhla také Francii, kde demonstranti upozorňovali na údajné policejní násilí. Protesty místy provázely nepokoje. Nevládní organizace tvrdí, že obvinění policie z nepřiměřeného násilí - zejména pak v sociálně vyloučených oblastech na předměstích velkých francouzských měst, kde mnohdy žijí lidé přistěhovaleckého původu - zůstávají většinou nepotrestána.

JanSvo ( 26. června 2020 02:26 )

Tak nam to MAFRA/­iDnes­/Babis­mafia hezky promazava. Jako za komousu. Paneboze, jak jsem rad ze jsem odtamtud pryc ! (a to jsem nenapsal nic spros­tyho/­vulgar­niho/­raso­vyho a diskriminacniho)
Klidne mi smazte i profil; vasi dusi, mili admini, a vasi orientaci, nikdo nesmaze - nemuze!

Citronel ( 23. června 2020 21:44 )

Rutinní prohlídka a on tam běhá jak splašenej debil. Jak si mohl vůbec někdo mě dovolit kontrolovat. Nechápu,ukážu doklady, popřípadě výbavu a jedu dál. Když jsem jezdil na noční, tak mě pravidelně i 2krát týdně kontrolovali, taky mě to točilo, ale nějakými dohady bych jen ztrácel čas. Ale na protest toho bezpráví by měli preventivně odstranit Eiffelovu věž, nějaký důvod se už najde.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud