Muž se ve voňavé práci nudil až „k smrti“. Za podlomené zdraví vysoudil 1,3 milionu

Autor: ČTK - 
9. června 2020
17:20

Francouzské firmy byly dlouho známy tím, že mohly být snadno zažalovány za to, že přetěžují své zaměstnance. Manažeři nyní dostali na srozuměnou, že pracovníky nesmějí ani nechat zahálet. Pařížský odvolací soud minulý týden přiznal v přelomovém rozhodnutí odškodné ve výši 50 000 eur (přes 1 330 000 korun) muži, kterému se údajně zhoršilo zdraví v důsledku nudy na pracovišti, napsal dnes britský deník The Times.

Zaměstnanec výrobce luxusních parfémů Interparfums Frédéric Desnard si u soudu stěžoval, že mu naprostý nedostatek činnosti v zaměstnání podlomil zdraví. Od roku 2010 byl zařazen na pozici, kde neměl co dělat.

„Nikdo se nestaral, jestli přijdu v 9:00 nebo v 10:00. Musel jsem nakoupit nějaké zásoby, pár listů papíru, a můj pracovní den byl za mnou,“ řekl. Svou situaci popsal jako „každodenní ponížení“. Nuda u něj vedla k nervovému zhroucení. Musel si vzít na sedm měsíců zdravotní volno, v důsledku čehož byl v roce 2014 propuštěn pro „dlouhou nepřítomnost“.

Situace ho dovedla k myšlenkám na sebevraždu

Jeden z kolegů u soudu uvedl: „Desnard měl už dost nicnedělání. Situace jej uvedla do takové deprese, že čím dál častěji mluvil o sebevraždě.“

Soud se za Desnardovo tvrzení postavil. Konstatoval, že Interparfums mu způsobil újmu na zdraví „nudou a nedostatkem aktivity“, což představuje svého druhu obtěžování.

Podobně jako syndrom vyhoření kvůli příliš velkému pracovnímu vytížení popisuje Christian Bourion, profesor sociální ekonomie na obchodní škole ICN, „syndrom znuděnosti“ jako „zdroj silného utrpení (...), který může vést (...) k depresi“.

Chce, aby jeho případ pomohl ostatním

Osmačtyřicetiletý Desnard vyjádřil naději, že jeho případ pomůže ostatním. „Toto ukáže cestu všem těm, kteří nebyli schopni nalézt správná slova pro popis své situace,“ prohlásil.

Podle britského deníku je syndrom znudění ve Francii častým jevem kvůli přísným zákonům, které znesnadňují propouštění zaměstnanců, jejichž pozice se staly nadbytečnými v důsledku hospodářských či technologických změn.

Mnoho z nich je v podnicích vytlačeno mimo hlavní dění či jsou, jak říkají Francouzi, „uloženi do skříně“; zůstávají sice na výplatní pásce, ale nedostávají práci v naději, že sami odejdou. Podle některých odborníků trpí znuděností až 30 procent francouzských zaměstnanců.

Zabwezedwa ( 9. června 2020 20:17 )

Kutopa ndikupeza? Kulekeranji?

Bráško,...
já bych tomu věřil, takovéhle zaměstnání může být velice stresující! Například já si vydělávám celý život na mé 4 děti a příživnici starou, abych se dozvěděl, že mohu takto vydělat? Hned zítra jdu udělat stejnou věc. Sakra, já se budu nudit až z toho zcvoknu, já chci peníze, konečně, ten na mě bude koukat!!!!!!!

Monikay ( 9. června 2020 17:49 )

chudák, hlavně že vymyslel jak na tom vydělat

Lubomr Babek ( 9. června 2020 17:49 )

Tak strašně se v práci nudil až si musel vzít delší volno, kvůli kterému jej z práce vyhodili. To je taková pitomost, které jde sotva uvěřit. Myslím, že tu s námi někdo hraje na blázny.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud