Ministryně chtěla nakoupit lízátka do všech škol. Plán za 48 milionů ji stál křeslo

Autor: mj - 
9. června 2020
10:40

Ministryně školství Madagaskaru zadala požadavek na nákup lízátek v hodnotě 1,8 milionu eur, tedy téměř 48 milionů Kč. Po provalení zprávy byla ministryně zbavena postu a zakázka byla zrušena, ostrovní stát totiž patří k těm nejchudším na světě.

Rijasoa Andriamananaová měla v plánu nakoupit sladkosti a lízátka pro všechny žáky základních škol v zemi. Nedělala to ale jenom proto, že by chtěla těm nejmenším dopřát něco sladkého ke Dni dětí. Důvodem je to, že sladká chuť měla „přebít“ hořkou chuť nápoje, který prý pomáhá v boji proti koronaviru, jak informuje Diário de Notícias.

Madagaskarský vynález

„Zázračný lék“ se jmenuje Covidorganics a byl vyvinut přímo na ostrově. Jeho léčivé účinky ale nebyly potvrzeny žádnou vědeckou studií ani jiným výzkumem a většina světových odborníků se na něj dívá s nedůvěrou.

Ministryně plánovala darovat každému dítěti školního věku až tři lízátka, která měla zamaskovat nepříjemnou chuť madagaskarského zázračného nápoje. Prezident země Andry Rajoelina je velkým zastáncem léku Covidorganics, který byl vytvořen z bylin užívaných v tradiční madagaskarské medicíně. Sám se o něm vyjádřil jako o „zeleném zlatě“, které „přepíše dějiny“.

Prezident trvá na svém

Když se ale zpráva dostala k široké veřejnosti, vyvolala obrovský negativní ohlas. Ministryně se snažila svůj plán obhájit, ale vláda ji nepodpořila a nakonec ji zbavila mandátu. Madagaskar patří podle World Bank mezi nejchudší země světa – až 75 % obyvatel zde žije s rozpočtem 1,90 dolaru (45 korun) nebo méně na den.

Prezident pokračuje v podpoře léčiva, zatímco jeho země zaznamenala přibližně tisíc případů nákazy koronavirem a sedm úmrtí. Rajoelina zároveň tvrdí, že pochyby o účinnosti Covidorganics, které zaznívají v zahraničí, pramení z rasismu: „Kdyby takový lék vynašli v evropské zemi, pochyboval by o tom někdo? Nemyslím si.“

Ale ani madagaskarská zdravotnická akademie neschválila toto léčivo na přírodní bázi a uvedla, že by dokonce mohlo lidem, kteří ho užívají, ublížit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud