„Bili mě, znásilnili, prodali do otroctví,“ říká Lajla o 5 letech pekla v chalífátu

Autor: Darina Jíchová - 
22. května 2020
17:59

Lajla Talúová je jednou z 6417 jezídek, které se během tažení teroristické organizace Islámský stát (ISIS) proti etnicko-náboženské komunitě jezídů dostaly do zajetí džihádistů. Jako sexuální otrokyně strávila bezmála 5 let. „Bili mě, znásilnili mě, prodali mě do otroctví, dělali si se mnou, co se jim zlíbí,“ shrnula ve své zpovědi pro agenturu AFP.

Výpověď Talúové se stala jedním z klíčových důkazů, které mají vyšetřovatelé komise pro mezinárodní spravedlnost a odpovědnost (CIJA) proti předním představitelům ISIS v případu obchodování s unesenými jezídkami.

CIJA má důkazy proti 49 nejvyšším představitelům ISIS, kteří měli na starosti obchod s otrokyněmi, a 170 džihádistům, kteří otrokyně vlastnili. Vyšetřovatelé doufají, že případ bude posuzován jako válečný zločin a genocida.

Ponížení a zotročení

Talúová skončila v zajetí v roce 2014, společně s ní byl unesen její manžel, malý syn a novorozená dcera. „Řekli nám, že když konvertujeme k islámu, zachrání nás to před otroctvím,“ vypověděla žena a připustila, že s manželem konvertovali. „Nic to pro ně neznamenalo, byla to jen forma našeho ponížení. Zmasakrovali muže, kteří konvertovali, a ženy zotročili,“ uvedl Talúová.

„K čemu to všechno bylo? Nijak se nerozmýšleli nad tím, koho zabijí a koho zotročí,“ dodala jezídka. Džihádisté ji věznili 2 a půl roku, než byla poprvé prodána do otroctví. Vysvětlila, že ji jako dárek dostal irácký chirurg, který ji pak začal prodávat dalším mužům. Postupně ji vlastnilo 8 mužů.

Jezídka: Producíroval nás před kupci

Talúová zavzpomínala, že ji irácký chirurg před příchodem kupců nutil oblékat si hezké šaty a malovat se. „Přišli 4 Saúdové, aby si mě prohlédli. Člen náboženské policie si mě tu noc koupil za 148 tisíc korun,“ sdělila reportérům.

„Byl to neformální trh s otrokyněmi, který džihádisté řídili ze svých domovů. Naše fotky sdíleli online a pak nás nutili producírovat se před potenciálními kupci. Bylo to jako zvrácená módní přehlídka. Chodily jsme po pokoji před muži, kteří si nás prohlíželi,“ popsala Talúová, která v současnosti působí v kampani za spravedlnost pro jezídy.

„Vyhrožovali mi, že když nebudu poslušná, prodají moji dceru (poz. red. tehdy 2,5 roku) nějaké Iráčance,“ doplnila, že s jedním z mužů, kteří si ji koupili, otěhotněla, byla nucena jít na potrat. „Pak jsem otěhotněla ještě jednou, to už jsem si potrat vyvolala sama,“ přiznala.

Nadja Muradová v OSN popsala hrůzy v zajetí ISIS.Nadja Muradová v OSN popsala hrůzy v zajetí ISIS. | Reuters

Za spravedlnost bojuje jezídka s Nobelovkou

Talúové se povedlo z otroctví utéct s oběma dětmi a švagrovou, sehnaly dost peněz, aby zaplatily pašerákům. V posledních letech se podařilo osvobodit více než 3500 otroků, téměř 3 tisíce jezídů včetně 1300 žen a dětí ale zůstává nezvěstných.

Mezi unesenými jezídkami byla i Nadja Muradová, v roce 2014 byla zajata v Sindžáru, džihádisti jí zabili rodinu a udělali si z ní sexuální otrokyni. Po svém osvobození zasvětila život boji za lidská práva, v roce 2018 aktivistka obdržela Nobelovu cenu míru.

Obchodu s jezídkami šéfoval Bagdádího nástupce

Jedním ze strůjců obchodu s otrokyněmi byl Hadždží Abdulláh neboli Mohammad Abdúl Rahmán Mawlí Salbí, nástupce bývalého vůdce ISIS Bakra Bagdádího. Podle výpovědí nespočtu jezídek bylo od počátku jasné, že on šéfuje trhu s jezídkami. „Byl se na nás podívat ve svatební hale v Mosulu, kde nás drželi,“ svěřily se vyšetřovatelům CIJA osvobozené ženy.

„Při jakémkoliv náznaku odporu nás nechal zbít, pro sebe si vybral čtrnáctiletou dívku,“ vzpomínaly jezídky na události z roku 2014. „Nešlo o bezhlavé útoky a znásilňování žen, byl to promyšlený plán, který přišel od vedení ISIS,“ domnívá se šéf a zakladatel CIJA Bill Wiley.

„Džihádisté si pro to zřídili celý aparát s cílem zcela vyhladit jezídy, chtěli dosáhnout toho, aby se nenarodilo už žádné jezídské dítě,“ doplnil Wiley. Kromě bývalých sexuálních otrokyň vyšetřovatelé vyslýchali dopadené džihádisty. Vyšetřovatelé mají podle něj dost důkazů, aby mohli zahájit hromadný soudní proces.

flesch2z ( 23. května 2020 17:59 )

Jezídská otrokyně si sehnala dost peněz. Od koho už neřekla, páč celé to její vyprávění jedna velká pohádka.

Alucard ( 23. května 2020 13:27 )

Švédi to zvládnou. Sice budou na úrovni Afriky ale oni jsou tak zdegenerovaní že jim to snad i přeju.

Alucard ( 23. května 2020 13:24 )

No tak zas drž hubu a přijď se vybrečet po volbách. Až to zase projedete 😂

iFender ( 23. května 2020 05:40 )

Je to tak.Napriklad "Tre kronor": V roce 2050 ,kazdy 3 obyvatel Svedska muslim.Kdo na ne bude porad del at?

gurke ( 23. května 2020 00:08 )

Tak "TO" sem netahejte. "TO" nepatří do Evropy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud