Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Gabriel (†51) postřílel nejméně 23 lidí v Kanadě. Zabil i policistku, matku dvou dětí

Aktualizováno -
22. dubna 2020
06:20
Autor: ČTK, kal, Darina Jíchová - 
19. dubna 2020
00:01

Střelec na severu kanadské provincie Nové Skotsko zabil během 12 hodin nejméně 23 lidí, včetně policistky. Podezřelý je mrtvý, zemřel patrně při přestřelce s policií. Kanadská jízdní policie uvedla, že očekává další nárůst obětí s tím, jak pokračuje ohledávání celkových 16 míst činu, kde střelec zabíjel. Zčásti se jedná o domy, které pachatel při svém odchodu zapálil. Zatím není jasné, co ho k činu motivovalo. Informovala o tom s odvoláním na kanadské úřady agentura AP, podle které se jedná o nejhorší podobný útok v kanadské historii. Český prezident Miloš Zeman odeslal do Kanady kondolenční telegram.

Vraždy má na svědomí Gabriel Wortman (†51), který byl převlečený za policistu, uvedly kanadské úřady. „Jsme si jistí, že za všemi vraždami stojí jeden člověk, který se sám pohyboval na severu provincie a který zabil několik lidí,“ řekl náčelník kanadské policie Chris Leather. Wortman útočil na své oběti u nich doma, některé domy pak zapálil.

Worthman pracoval jako zubař v Dartmouthu, specializoval se na snímání zubních otisků.

Střelba začala v sobotu odpoledne v malém pobřežním městě Portapique zhruba 80 kilometrů severně od Halifaxu, hlavního města Nového Skotska. Policie později uvnitř jednoho z domů a před ním našla několik mrtvých těl. Policisté mají podezření, že přinejmenším první oběť byla záměrná.

Úřady obyvatele provincie před střelcem varovaly a doporučily zůstat v bezpečí domovů. Policie nejprve uvedla, že muže zatkla v neděli po přestřelce na čerpací stanici zhruba 30 kilometrů od Halifaxu. Později ale informovala, že zemřel. O okolnostech jeho smrti novináři nemají podrobnosti.

Muž při střelbě zabil i jednu policistku, matku dvou dětí, která u bezpečnostních sil sloužila přes 23 let. Dalšího příslušníka kanadské policie zranil.

Muž při střelbě zabil i jednu policistku, Heidi Stevenson, matku dvou dětí, která u bezpečnostních sil sloužila přes 23 let. (20. 4. 2020) Muž při střelbě zabil i jednu policistku, Heidi Stevenson, matku dvou dětí, která u bezpečnostních sil sloužila přes 23 let. (20. 4. 2020) | Reuters

„Heidi přišla o život při výkonu služby, zemřela, když chránila ostatní. Už jsme mluvili s její rodinou a není slov, která by vystihla jejich bolest. Dvě děti přišly o matku. Manžel ztratil svou ženu, rodičům zemřela jejich dcera a desítkám dalších odešla jejich neuvěřitelná kamarádka a kolegyně,“ uvedl na tiskové konferenci zástupce náčelníka Lee Bergerman.

Nejhorší masová vražda v Kanadě od roku 1989

Není jasné, s jakým motivem střelec vraždil, podle úřadů se však s největší pravděpodobností na čin připravil předem. „Vzhledem k tomu, že tento jedinec měl k dispozici uniformu a policejní vůz, je téměř jasné, že se nejednalo o náhodný čin,“ vysvětlil Leather.

Většina obětí podle vyšetřovatelů neměla na střelce žádnou vazbu. Policie prošetří i to, zda útok nesouvisel se současnou krizí okolo šíření koronaviru.

Pro veřejnost zůstávají nejasná všechna dějiště Wortmanova útoku. Policie totiž ještě nezveřejnila přesnou časovou osu a seznam všech míst, kde udeřil, uvedla televize CBC. Později během dne policie sdělila, že Wortman zaútočil na nejméně 16 místech.

Leather sdělil, že je možné, že počet obětí se po důkladných prohlídkách míst činu ještě zvýší. Jako příklad zmínil pět vypálených budov, které ještě nebylo možné prohledat.

Střelec na severu kanadské provincie Nové Skotsko zabil během 12 hodin nejméně 19 lidí, včetně policistky. Střelec na severu kanadské provincie Nové Skotsko zabil během 12 hodin nejméně 19 lidí, včetně policistky. | ČTK/AP/Andrew Vaughan

Podle agentury Reuters se pravděpodobně jedná o nejhorší masovou vraždu v Kanadě od prosince 1989, kdy střelec v Montrealu zabil 15 žen. Deset obětí si vyžádal útok v dubnu 2018 v Torontu, kdy muž s dodávku najel do chodců.

„Ve chvílích, jako je tato, se naše země semkne a jeden druhého navzájem podpoříme. Budeme truchlit společně s rodinami obětí a pomůžeme jim tuto těžkou chvíli překonat,“ vyjádřil se k nynější tragédii kanadský premiér Justin Trudeau.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

motola ( 22. dubna 2020 09:48 )

at to udělá islamista nebo čert je to zločin hnusu !

kinki ( 22. dubna 2020 06:59 )

Je mi luto tej zeny,ale hlavne pozostalych. Teraz vsak zareagujem na nieco ine. Ta uniforma je otrasna. Uz by mohli navrhnut nieco krajsie. Clovek v tomto vyzera ako..............

kinki ( 22. dubna 2020 06:57 )

Ukazali ho v inom platku. Nie je islamista. Je biely.

motola ( 20. dubna 2020 11:03 )

kolikrát jsme uš slyšeli ted se semkneme!!! věta slunič­kářu,­akti­vistu,­nezis­kovek­,jeblý­ch politiku kolik už bylo semknutí světa a mrtvých!! jak faleš­né,la­ciné,­zákeř­né nechat své občany vraždit!

bizon_pepa ( 20. dubna 2020 11:03 )

Bože ten premiér je ale trubka.

Zobrazit celou diskusi