Čaputová podepíše 13. penze. Sporný zákon ale nechá přezkoumat ústavním soudem
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že nebude vetovat zákon o zavedení 13. penze pro příjemce různých typů důchodů, který sněmovna schválila čtyři dny před únorovými parlamentními volbami. Zákon ale kvůli jeho projednání ve zrychleném režimu nechá přezkoumat ústavním soudem. Zavedení dodatečné penze prosazovala zejména tehdejší vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která ve volbách výrazně ztratila a míří do opozice.
Jednu penzi ročně navíc ve výši průměrného důchodu pro daný typ pobírané penze by poprvé mělo už letos dostat na pětimilionovém Slovensku asi 1,4 milionu lidí. Podle zákona kromě starobních důchodců získají dodatečnou penzi také například invalidé či příjemci vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů. Stát to v tomto roce přijde na více než 11,4 miliardy korun.
„Zákon nebudu vetovat. Rozhodla jsem se zároveň podat návrh k ústavnímu soudu na přezkoumání ústavnosti tohoto zákona. Důvodem je mé přesvědčení o porušení ústavnosti v procesu přijímaní tohoto zákona, a to nesplněním podmínek pro zkrácené legislativní řízení,“ řekla Čaputová novinářům.
Podle opozice vše proběhlo v pořádku
Odborníci i zástupci části tehdejší opozice tvrdili, že nenastaly mimořádné okolnosti, aby sněmovna mohla o zavedení 13. penze jednat a nakonec zákon schválit ve všech třech čteních na jedné schůzi.
Opatření, které podle ekonomů ještě více ovlivní beztak nereálné rozpočtové cíle dosluhující vlády, zároveň část opozičních poslanců tehdy označila za snahu koupit si hlasy voličů ve volbách. Ze čtyř stran nyní vznikající vládní koalice zavedení 13. penze při hlasování v únoru podpořili poslanci populistického hnutí Jsme rodina.
Rozhodnutí prezidentky podepsat zákon o poskytování 13. penze uvítal premiér a místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini. Zákon při hlasování podpořili také poslanci vládní nacionalistické Slovenské národní strany, která ve volbách propadla a již nezískala křesla ve sněmovně.
Veto Čaputové by bylo nezvratné
Směr-SD a SNS před volbami prosazovaly také zdvojnásobení dětských přídavků a zrušení dálničních známek; o těchto dvou opatřeních sněmovna nakonec nehlasovala.
Pokud by Čaputová zmíněný zákon vetovala, její rozhodnutí by nová sněmovna již nemohla zvrátit. Podle jednacího řádu Národní rady totiž návrhy zákonů z předchozího volebního období lze po volbách projednat jen v případě, že budou znovu předloženy.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.