Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Čaputová se v Brně obula do populistů. S Rychetským chválili první ústavu

Autor: ČTK - 
10. března 2020
15:10

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v Brně kritizovala politiky, kteří vyvolávají konflikty, aby polarizovali společnost, a získávali tak voličské hlasy. Vyzdvihla roli ústavních soudů jako ochránců liberální demokracie a nezávislé justice. Obojí zaznělo v projevu Čaputové ve sněmovním sále Ústavního soudu, kde se konalo slavnostní shromáždění ke 100. výročí československé ústavní listiny.

Současné společnosti podle Čaputové chybí sdílený základ a hodnoty. Slovenská prezidentka se vymezila vůči politikům, kteří se k sobě chovají nikoliv jako názoroví oponenti, ale jako úhlavní nepřátelé.

Je to symptom, že nemají v potřebné úctě základní zákon státu, ve kterém žijí a který z nich činí spoluobčany, uvedla Čaputová. Distancovala se od těch, kteří vyvolávají konflikty, aby polarizovali společnost, udržovali své příznivce v militantním stavu, a získávali tak volební hlasy. Společnost potřebuje spíše státníky, kteří budují úctu k ústavě a právnímu státu, míní Čaputová.

Historie podle Čaputové ukázala, že československá ústava z roku 1920 byla jedna z nejlepších. Umožnila Československu ve 30. letech poměrně dlouho odolávat „protidemokratické smršti“. „Jsem hrdá, že byla přijata i s podporou tehdejších slovenských poslanců,“ řekla Čaputová.

O výjimečnosti prvorepublikové ústavy hovořil v projevu i předseda českého Ústavního soudu Pavel Rychetský. Stala se páteří nového státního systému a pojetí veřejné moci. Zároveň jako první ústava zakotvila ústavní soud, byť měl mnohem méně kompetencí než ten současný a nakonec se ukázal jako křehká „historická hříčka“, která nepřežila střet s dějinami. Podařilo se jej obnovit až po roce 1989.

„Ale poučili jsme se, moderní ústavní soudnictví stojí na více pilířích, má širší záběr, důvěru i respekt,“ uvedl Rychetský. Vyjádřil přání, aby se dějiny neopakovaly.

Čaputová tráví úterý na jihu Moravy. Dopoledne v Hodoníně uctila položením věnce památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Je to jeden z největších státníků v naší historii, řekla. V Brně ji pak vítala asi stovka příznivců. Na radnici se setkala s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou (ODS).

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

NHL1 ( 11. března 2020 06:10 )

Co nám má co vykládat ta slovenská manekýna s nepřítomným pohledem? Ať moralizuje na Slovensku.

verka1 ( 10. března 2020 20:08 )

Ústavní soud a pomáhá lidem? Kdo má peníze a kontakty vždy u soudu vyhraje. Do rozsudku své odůvodnění umí napsat.

hadisko ( 10. března 2020 17:11 )

Čaputová zrovna ty budeš kvičet o populistech jednoho budeš mít premierem tunelář,kmotr,který má obrovský majetek získaný prací!! ty populistko!

barracuda.sro ( 10. března 2020 16:44 )

Asi zapomněli paní Čaputové říci ,že většina občanů ČR, si jako symbol demokracie a nezávislé justice zrovna Rychetského nepředstavuje !

manunu ( 10. března 2020 15:50 )

Zuzana Čaputová je chytrá a inteligentní žena. Slováci můžou být pyšní na svou prezidentku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa