Zeman v dešti zazpíval u hrobu Masaryka. Česko si připomíná 170 let od narození „tatíčka“

Aktualizováno -
7. března 2020
11:13
Autor: ČTK - 
7. března 2020
08:57

Politici si v sobotu připoměli 170 let od narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO) dopoledne uctili jeho památku u hrobu v Lánech na Kladensku. Pietní akt, který trval zhruba 15 minut, narušovalo deštivé počasí.

Krátce před 10:00 přistoupil k hrobu prvního československého prezidenta současný prezident Miloš Zeman, hradní stráž jeho věnec položila na připravený podstavec, prezident se následně Masarykovi uklonil.

Po Zemanovi k hrobu postupně přicházeli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), premiér Andrej Babiš (ANO) a starosta Lán Karel Sklenička. Po kladení věnců zazněly písně Ach synku, synku a Teče voda, teče. Prezident Zeman se během první písně připojil a část sloky zpíval ze svého místa společně s umělci.

Po politicích si výročí narození prvního československého prezidenta u hrobu připomněli zástupci dalších institucí, nechyběla česká ministerstva, Univerzita Karlova nebo Česká obec sokolská.

Lány jako letní sídlo prezidentů od roku 1919

Odpoledne začne v muzeu T.G.M. výstava nazvaná „TGM to nikdy nebude mít lehké“, která ukazuje, jak byl Masaryk vnímán v různých etapách novodobých dějin. Snaží se představit osobnost T. G. Masaryka jako konsensuální ikonu české společnosti a poukázat na skutečnost, jak různé interpretace a dezinterpretace Masaryka ve 20. století ovlivnily a stále ovlivňují pohledy na jeho osobnost a jeho odkaz.

Tomáš Garrigue Masaryk, v letech 1918 až 1935 první prezident Československa, začal do Lán jako hlava státu jezdit od roku 1920. Tamní zámek byl vybrán jako letní sídlo prezidenta Československé republiky už v roce 1919. Masaryk zemřel na lánském zámku 14. září 1937 ve věku 87 let. Bylo to skoro dva roky poté, co na prezidentský úřad ze zdravotních důvodů abdikoval. V Lánech je pohřben, stejně jako jeho manželka Charlotta, syn Jan a dcera Alice.

V lánském zámku bydlel v období druhé světové války i prezident Emil Hácha. Poté byl zámek využíván sporadicky, o jeho oživení se postaral až první polistopadový prezident Václav Havel. Zámek pravidelně navštěvoval i jeho nástupce Václav Klaus, stejně jako dosud Zeman.

pooresh ( 10. března 2020 18:06 )

Jo,a tys moh jwste smrdet na Spilberku!

pooresh ( 10. března 2020 18:05 )

Komunisty,delam z nich jelita! Apropo,zjisti si nekde co je to spargl,troubo!

pooresh ( 10. března 2020 13:07 )

Kde vidis chybu smradochu? Prvni neutralizovany byl tvuj ded,znamy krompassky zlodej a loupeznik! Nechtel vratit ukradeny pytel mouky a napadl nozem straznika! Hanba staremu kakanasovi!

manunu ( 9. března 2020 11:48 )

satanas:S vámi nemá cenu diskutovat.Nechci a nebudu se s vámi dohadovat, ale měl by jste brzdit. To co jste napsal o Václavu Havlovi je na trestní oznámení. Urážka na cti, trestný čin pomluvy.

viIda696 ( 9. března 2020 01:00 )

Děda byl asi mezi tím davem několika set dělníků, co stáli proti pár četníkům a házeli po nich dlažební kostky. To ti nějak zapomněl říct. On to každý vidí trochu jinak podle toho, na které straně stojí. Ale nějak jsi se zapomněl vyjádřit k těm stovkám mrtvých na hraničních drátech, kteří jen chtěli pryč z toho marasmu po nástupu Gottwalda a dalších stoupenců zrůdné diktatury. A ti obvykle na nikoho neútočili, na pár výjimek. To se ti už nehodí do krámu, že? Spočítej mrtvé za Masaryka a pak ty po něm. Smutná matematika.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud