Přetahování o 35 tisíc migrantů: Turecko povolalo 1000 policistů, běžence vytlačí do Řecka

Autor: ČTK, Mii - 
5. března 2020
12:20

Turecko vyšle k hranicím s Řeckem tisícovku policistů. Mají tam podle ministra vnitra Süleymana Soylua pomoci zadržet nápor tisíců migrantů, které kvůli nelegálnímu překročení hranic posílá zpět na turecké území řecká strana. Podle ministra bylo kvůli střetům s řeckou policií a armádou zraněno 164 migrantů. Česko na pomoc Řecku pošle elektrocentrály, čerpadla či stany a přikrývky za 2,5 milionu korun. 

„Pokusili se vytlačit 4900 lidí zpátky do Turecka... Nasadíme k hranici 1000 příslušníků speciálních policejních sil..., abychom to vytlačování zastavili,“ řekl ve čtvrtek Soylu při návštěvě příhraniční provincie Edirne.

Od chvíle, kdy Ankara 28. února oznámila, že přestává plnit závazek vyplývající ze smlouvy s EU z roku 2016 a otevře své hranice s Unií, se k řeckým hranicím začaly přesouvat tisíce uprchlíků. Řecké úřady uvedly, že se jim za poslední týden podařilo zabránit v ilegálním přechodu hranic 35 000 lidem, za uplynulých 24 hodin takto vrátilo zpět do Turecka asi 7000 osob.

Atény ve středu oznámily, že během několika dnů postaví na severu země uzavřené uprchlické centrum pro migranty, kteří se od 1. března dostali a případně ještě dostanou do země. Tito běženci podle vlády nebudou registrováni a budou okamžitě vraceni do místa původu.

Turecko se chce kvůli údajně násilnému zacházení Řecka s migranty obránit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Tvrdí mimo jiné, že řecká policie zastřelila nejméně jednoho migranta, řecká vláda zprávu označila za lživou.

Česko pošle Řecku stany a čerpadla

Česká vláda již rozhodla, že odešle Řecku na řešení migrační krize humanitarní pomoc. Bude zahrnovat deset čerpadel, čtyři elektrocentrály, tisíc nafukovacích matrací, tisíc spacích pytlů, tisíc vlněných přikrývek, tisíc ručníků a deset topení do stanů. Materiál pochází ze zásob hasičů. Ministerstvo vnitra pomoc uhradí z rezervy svého humanitárního programu Pomoc na místě. Ministr Jan Hamáček (ČSSD) ve středu řekl, že Řecko vybraný materiál odsouhlasilo a je připraveno ho převzít.

„Jsme také schopní Řecku rychle poslat až 50 policistů. Dvacet v rámci (evropské pohraniční stráže) Frontexu a jeho týmu rychlé reakce na hranicích, dalších 30 pak v rámci bilaterální pomoci,“ uvedl ve středu Hamáček. Řecko ale zatím podle něj o policejní pomoc nepožádalo.

Jan Brandis ( 7. března 2020 10:44 )

Turek je,byl a bude největší špína Evropy a ještě za to od nás dostává zaplaceno 😂🤣😂

Templ ( 6. března 2020 07:14 )

Nějak se to těm humanitárně založeným blbům vymklo, stejně to skončí humanitární střelbou jiná možnost už na obranu není 🙄

offline ( 5. března 2020 18:27 )

Ano Maxík. A co ty další desítky dětí, jejichž rodiče nemají odvahu (svědomí) žádat cizí lidi o nejméně padesát milionů?

1912 ( 5. března 2020 17:31 )

s Turkem si moc nezačínejme jen asi 3 miliony jich má Německo a sami turci milionovou armádu nedej bože aby tu začala válka což možná může i být v takovém chaosu !!!

1912 ( 5. března 2020 17:23 )

naložit do letadel a odeslat do USA !Tito zločinci patří do Hágu nebot jen po celém světě vyvolávají za pomoci CIA chaos a ničí suverenní státy a jejich kultůru a dováží zločineckou demokracií po celém světě o kterou nikdo netouží nebot je plná drog,násilí, držené zbraní ,korupce,konspirace ,zlodějem,psychicky narušených lidí ,lží­,nená­vistí,­sledo­vání­.,od­poslou­chává­ní plno bezdo­movců,­chudo­by,ne­zaměs­tnanos­ti a nejhorší je to zatahování do jejich válek a drancování surovin a jejich zájmů prčyč Z EU a Nato a diktátu USA !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud