Válkou a masakry zmítaná země odhaluje hromadné hroby. Našli v nich tisíce těl

Autor: ČTK, sova - 
15. února 2020
17:34

Pracovníci burundské Komise pro pravdu a usmíření našli přes 6000 těl v šesti hromadných hrobech v provincii Karuzi. Jde o zatím největší nález od ledna, kdy burundská vláda zahájila po celé zemi odkrývací práce, napsala dnes agentura Reuters.

Šéf komise Pierre Claver Ndayicariye v pátek novinářům řekl, že byly objeveny ostatky 6032 obětí a tisíce nábojů. K identifikaci některých obětí byly využity oděvy, brýle a růžence.

Středoafrické Burundi se snaží vyrovnat s násilnou minulostí, poznamenanou trpkou koloniální okupací, občanskou válkou a desetiletími opakovaně nastávajících masakrů.

300 tisíc zabitých v občanské válce

Obyvatelstvo Burundi je rozděleno mezi etnické skupiny Tutsiů a Hutů. Etnický podtext měla občanská válka, v níž bylo zabito 300 000 lidí, než skončila v roce 2005.

Vládou řízená komise byla ustavena v roce 2014. Jejím úkolem je vyšetřování zvěrstev spáchaných od roku 1885, kdy začala kolonizace Burundi, do roku 2008, kdy byla plně realizována mírová dohoda o ukončení občanské války.

Dosud zmapovala komise přes 4000 hromadných hrobů po celé zemi a identifikovala více než 142 000 obětí násilností.

Prezident Burundské republiky, Pierre NkurunzizaPrezident Burundské republiky, Pierre Nkurunziza | Reuters

Mandát komise nepokrývá většinu období vlády současného prezidenta Pierra Nkurunzizy, který se ujal úřadu v roce 2005. Ten v roce 2015 oznámil, že bude usilovat o třetí funkční období, což kritici označili za protiústavní.

Zákon přijatý burundským parlamentem a stanovující speciální odměny pro Nkurunzizu naznačuje, že prezident už v letošních květnových volbách kandidovat nebude. OSN nicméně varovala, že by v době před volbami mohlo v zemi zesílit porušování lidských práv.

Schlafenberg ( 15. února 2020 17:44 )

Za chvíli to bude takhle vypadat i v Berlíně, Paříži nebo v Bruselu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud