Čech Petr (23) „ulovil“ novozélandskou premiérku. Jacinda v zástěře sytila národ

Autor: Darina Jíchová - 
6. února 2020
12:10

Novozélanďané ve čtvrtek oslavili jeden ze svých nejdůležitějších svátků, a to Waitangi Day připomínající smlouvu o soužití kolonizujících Evropanů a původních Maorů. Letos od podepsání dohody z Waitangi uběhlo 180 let. Ve středu oslav nemohla chybět premiérka Jacinda Ardernová, která na charitativní snídani pohostila stovky lidí. Navlékla se do zástěry a servírovala jídlo, uvedl deník The Guardian. S premiérkou se chtěl každý vyfotit, selfie s Ardernovou se podařilo „ulovit“ i Čechu Petrovi, který se pak snímkem pochlubil na svém instagramu.

Čtvrteční ráno na Novém Zélandu začalo mohutnou snídaní a zpěvem. Na datum 6. února totiž připadá jeden z největších národních svátků pojmenovaný podle dohody z Waitangi, kterou mezi sebou podepsali evropští kolonizátoři a původní obyvatelé Nového Zélandu – Maoři. Smlouva detailně popisovala soužití obou komunit.

Ardernová chce zdolávat mosty

„Dnes se pomodlíme za naše lidi, za naši historii a naši budoucnost,“ uvedla Ardernová ve svém svátečním projevu. „Pojďme se u příležitosti 180. výročí podepsání dohody z Waitangi zavázat, že překročíme most mezi našimi dvěma národy. Bože, dej nám odvahu naučit se vžít do kůže toho druhého,“ pokračovala premiérka a následně zarecitovala národní hymnu.

„Naši maorští kolegové po tomto mostu kráčí každý den, my přes něj ale taky musíme. Proto jste dnes vyslechli Andrewa v maorštině,“ navázala Ardernová, její ministr Andrew Little, nerodilý mluvčí maorštiny, pronesl v tomto jazyce 8minutový projev. Během celého dne se zpívaly převážně maorské národní písně.

Premiérka už v minulosti ukázala, jak je pro ni „překračování mostu“ důležité, nechala upravit školní osnovy, do kterých byly zařazeny dějiny maorského národa a maorština.

Týdenní oslavy se výjimečně obešly bez protestů, které událost často doprovází. „Tohle je pro nás nový den, vraťte nám ukradenou zem a tenhle den se stane skutečně nádherným,“ přerušil mír výkřik jedné Maorky, k ženě se ale nikdo nepřidal.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová se nikdy neodmítne vyfotit na selfie.Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová se nikdy neodmítne vyfotit na selfie. | Reuters

S Čechem na „selfíčku“

Na slavnostní snídani se sešlo více lidí, než s kolika počítali organizátoři, kteří se při pohledu na zástupy obávali, že je všechny nedokážou nakrmit. Jejich strach se nakonec nenaplnil. Kromě Ardernové jídlo servírovali i další ministři.

Premiérku doprovodila celá rodina, dcera Neve (19 měs.) a snoubenec Clarke Gayford. Snídaně je tradice, kterou v roce 2018 zahájila právě Ardernová. Do té doby sice premiéři se svými ministry do Waitangi přijížděli a pořádali snídani, ta ale byla uzavřená pro veřejnost. Posnídat s premiérkou přišlo přes 1000 lidí, byl mezi nimi i Čech Petr Svoboda, který momentálně na Novém Zélandu pobývá. Na svém instagramu se pak pochlubil fotkou s premiérkou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud