Konec kohoutí „genocidy“. Samčí kuřata našla zastání u vlády, zakázala jejich vybíjení

Autor: ČTK - 
30. ledna 2020
06:45

Francie napřesrok zakáže chovatelům drůbeže utrácení čerstvě vylíhnutých kohoutků, oznámil tento týden francouzský ministr zemědělství Didier Guillaume. Francie se tak stane jednou z prvních zemí, která zabíjení samčích kuřat zakáže, informoval v noci na dnešek server BBC. Kohoutci bývají považováni za komerčně neefektivní, protože kromě toho, že nesnáší vejce, pomalu rostou, napsal server BBC.

„Od konce roku 2021 už nic takového nebude možné,“ uvedl ministr Guillaume na tiskové konferenci, kde představoval chystané reformy v chovu zvířat. Ty mají zahrnovat například i zákaz kastrování selat bez anestezie.

Masové zabíjení čerstvě vylíhlých kohoutků je běžnou praxí v řadě zemí, po celém světě jsou takto zabity ročně miliardy samčích kuřat, uvedl server BBC. Někde se přitom stále používá drastická metoda házení kuřat do drtiček, jinde jsou mladí kohoutci usmrcováni plynem a pak například dodáváni do zoologických zahrad jako krmivo.

Chov kohoutů je totiž v drůbežářském průmyslu považován za komerčně neefektivní. Kromě toho, že nesnáší vejce, také pomalu rostou, nejsou tudíž vhodní na chov na maso.

Francouzský ministr zemědělství rovněž uvedl, že doufá v brzké vyvinutí metody plošného určování pohlaví ještě nevylíhlých kuřat. Pro to existuje několik postupů, které se ale zatím neaplikují plošně.

Zákaz zabíjení čerstvě vylíhlých kohoutků podle BBC platí od letoška ve Švýcarsku. Už v roce 2013 zakázala drůbežářským firmám likvidovat čerstvě vylíhlá kuřata samčího pohlaví spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Udělala to s odkazem na německý zákon na ochranu zvířat, podle něhož nesmí nikdo živým tvorům „bez rozumného důvodu“ způsobovat bolest nebo utrpení.

Loni v červnu ale německý nejvyšší správní soud chovatelům drůbeže povolil v utrácení čerstvě vylíhlých kohoutů pokračovat do doby, než se rozšíří způsob určování pohlaví kuřat ještě před vylíhnutím. Podle údajů spolkového ministerstva zemědělství je ročně v Německu po vylíhnutí usmrceno okolo 45 milionů samčích kuřat.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Jan Brandis ( 31. ledna 2020 10:34 )

No jasně a kuřata budou dvakrát dražší aby se zaplatili kohoutí hotely. Dobře už bylo, teď už to půjde jenom do p.r.d.e.l.e. Ještě že nemám děti 😂🤣😂

jebuto ( 30. ledna 2020 11:09 )

Ták.... pěkně si je budou muset vykrmit a pak jim zařídit kohoutí domovy důchodců protože jim je zakážou sežrat. Vivat svoboda.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud