Premiér stáhl žádost o imunitu, prokurátor ho obžaloval. Izrael čekají třetí volby za rok

Autor: ČTK - 
28. ledna 2020
18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu stáhl svou žádost o přiznání parlamentní imunity před trestním stíháním. Informoval o tom v úterý na facebooku a dodal, že se rozhodl „nepokračovat v té špinavé hře“. Vzápětí generální prokurátor Avichaj Mandelblit podal u jeruzalémského soudu 78stránkovou obžalobu, což podle BBC představuje oficiální začátek stíhání izraelského předsedy vlády. Soud nyní musí stanovit datum prvního stání. Podle médií by však mohlo trvat měsíce, než soud s Netanjahuem začne. Pakliže by byl premiér shledán vinným, nemusel by navíc automaticky odstoupit, dokud nevyčerpá všechny možnosti odvolání, což může trvat i několik let.

Izraelský parlament měl v úterý začít jednat o ustavení výboru, který by rozhodl, zda premiér imunitu získá. Netanjahu na začátku roku o ochranu sám požádal, protože čelil hrozbě stíhání ve třech korupčních případech. Premiér dlouhodobě jakoukoli vinu popírá.

Předseda izraelské vlády je právě ve Washingtonu, kde má v úterý být ohlášen dlouho avizovaný americký blízkovýchodní mírový plán. S prezidentem Donaldem Trumpem se Netanjahu soukromě sešel v pondělí, na dnešek mají naplánované další setkání.

Ganc: Netanjahu jde k soudu, Izraelci musí jít dál

„V této pro Izraelce osudové hodině, kdy jsem ve Spojených státech na historické misi, jež určí stálé hranice Izraele a zajistí nám na příští desetiletí bezpečí, chce Kneset (parlament) zahájit další číslo cirkusu s odebráním imunity,“ napsal premiér na facebooku.

Poslanci za Netanjahuovu stranu Likud předem ohlásili, že budou úterní jednání v parlamentu bojkotovat. Většinu potřebnou k získání imunity totiž Netanjahu v parlamentu nyní nemá.

Obžalování Netanjahua již komentoval jeho politický rival a lídr uskupení Modrá a bílá Benny Ganc, který je rovněž ve Washingtonu. Ganc poznamenal, že „Netanjahu jde k soudu“ a Izraelci „musí jít dál“. „Nikdo nemůže vést stát a zároveň čelit třem vážným trestním obviněním z úplatkářství, podvodu a porušení důvěry,“ řekl šéf opozice.

Izrael čekají třetí volby v roce

„Izraelští občané mají jasnou volbu: buď budou mít premiéra, který pracuje pro ně, nebo premiéra, který se zajímá jen o sebe,“ dodal.

V Izraeli se budou 2. března konat parlamentní volby. Budou už třetí za posledních 12 měsíců, protože po dvou minulých se nepodařilo sestavit koaliční vládu s dostatečnou podporou poslanců. Stejně jako u předchozích voleb se předpokládá, že rivalem Netanjahuova Likudu bude právě Gancova Modrá a bílá.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud