Europoslanci se chystají na Babiše. Kvůli dotacím a střetu zájmů přijedou do Česka

Autor: ČTK - 
28. ledna 2020
15:40

Jednání s premiérem Andrejem Babišem či setkání se zástupci několika ministerstev mají v plánu zástupci výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (EP), kteří koncem února navštíví Česko. Mise související s prověřováním možného Babišova střetu zájmů v souvislosti s evropskými dotacemi má za cíl zjistit, jak české úřady nakládají s financemi z evropských fondů. Program cesty schválil výbor na svém úterním zasedání.

Mise šestičlenné skupiny europoslanců by měla zjišťovat, jak Praha zareagovala na doporučení, která dostala před šesti lety při poslední podobné návštěvě členů výboru. V Česku budou europoslanci pobývat od 26. do 28. února.

„Určitě se budeme zabývat i problematickými otázkami včetně střetu zájmů,“ reagovala na úterním zasedání předsedkyně výboru Monika Hohlmeierová na dotaz představitelky Evropské komise (EK), zda se nebude poslanecká mise tématicky krýt s probíhajícími audity okolo holdingu Agrofert a možným střetem zájmů českého premiéra.

Politická mise

EK odeslala koncem listopadu do Česka auditní zprávu zaměřenou na čerpání ze strukturálních fondů, podle které Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Premiér podle komise nadále ovládá Agrofert, i když jej vložil do svěřenských fondů. Česko by tak mohlo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun.

Babiš střet zájmů popírá a nelíbí se mu, že komise vykládá české právo. Kvůli druhému auditu týkajícímu se zemědělských dotací dnes jednají zástupci českých úřadů v Bruselu. Konečná zpráva z něj by měla být hotova v průběhu února.

Německá šéfka výboru v úterý zdůraznila, že europoslanci podniknou běžnou politickou misi, kterou v minulosti výbor absolvoval například na Slovensku či v Řecku. Jejím výsledkem na rozdíl od auditu nebude žádná zpráva se závaznými důsledky pro Česko.

Na možný střet zájmů v souvislosti s Babišem europoslanci upozorňovali už ve zprávě z roku 2014, kdy dnešní premiér ještě stál v čele ministerstva financí. Po návštěvě Česka tehdy přišli s řadou doporučení a nyní by měli prověřovat, jak se s nimi české úřady v mezidobí vypořádaly.

Europoslanci se sejdou také se zemědělci

Vedle setkání s premiérem plánují poslanci navštívit ministerstva zemědělství, pro místní rozvoj a financí. Jednat chtějí také se zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny, s českými auditory i státními zástupci. Program počítá také se schůzkou se zemědělci či nevládními organizacemi.

Mezi poslanci vedenými Hohlmeierovou budou i dva čeští zástupci, lidovec Tomáš Zdechovský a pirát Mikuláš Peksa.

Výbor se v úterý zabýval i návrhem na posunutí plánovaného hlasování pléna EP týkajícího se rezoluce o Babišově trestním stíhání v kauze Čapí hnízdo. Někteří poslanci požadují, aby se o usnesení místo v únoru hlasovalo až v březnu, neboť chtějí nejprve znát právě výsledek zmíněné mise.

Hohlmeierová řekla, že o této věci bude mluvit se zástupci parlamentních skupin. Rozhodující slovo podle ní bude mít vedení EP.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

karambol ( 30. ledna 2020 14:43 )

fanatici netáhla za 120000 tisíc měsíčně už několik let jen udáva­jí,pom­louva­jí,špi­ní jako zakéřné krysy Bartoš a spol je odpad společnosti jako každý práskač to samé TOP,STAN,lidovecká pakáž!!

marmat ( 30. ledna 2020 11:20 )

8vox8:
Buď jsem optimista, nebo co, ale hůř za 4 roky byly sestříhané odposlechy Slonková v Ženevě v bytě AB jr.!!! stovky demagogických náměstíček i Náměstí ...
A jejich jalová bilance a Babišův vzestup...Lidi už nejsou cvičené ovce

8vox8 ( 30. ledna 2020 10:07 )

marmat je už od minulosti známo, že český človíček je charakterově pokřivený jako §...viz osůbka Vocilka, typický "čecháček"!! Tak se nediv co se děje..myslím, že budou ještě horší časy, bohužel

marmat ( 29. ledna 2020 20:45 )

kusinda1:
Vy byste se taky strachy zkroutil/a,
kdyby adresát Vašeho udávání vyvolal jednání "na místě"
Velmi zvláštní KONFRONTACE UDÁVÁNÍ na "nejvyšší+nejnižší myslitelné úrovni"
v přímém přenosu !

marmat ( 29. ledna 2020 20:36 )

xiioma:
zařídil, předražil a pak se udal a podal na sebe trestní oznámení
Snad nejste tak malé dítě, abyste nerozeznalo fejkoviny I.A.kategorie

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud