Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Násilníci s tyčemi vymlátili areál univerzity, 40 zraněných. Studenti vyšli do ulic

Autor: ČTK - 
6. ledna 2020
15:39

Nejméně 40 studentů a učitelů utrpělo v neděli večer zranění při útoku maskovaných násilníků vyzbrojených kameny, holemi a železnými tyčemi v areálu prestižní univerzity v indické metropoli Dillí. Podle opozice stála za útokem studentská organizace spojená s vládnoucí Indickou lidovou stranou (BJP) premiéra Naréndry Módího. Ta se ale od incidentu distancovala. V reakci na násilnosti se dnes v několika velkých indických městech konaly demonstrace, napsal zpravodajský server BBC News.

Terčem útoku se v neděli kolem 19:00 místního času (14:30 SEČ) stali žáci a učitelé, kteří na univerzitě již delší dobu protestují proti zvýšení školného a poplatků za ubytování. Útok začal ve chvíli, kdy se asi 50 protestujících učitelů a 200 studentů účastnilo v prostorách univerzity schůzky. Motiv útoku zatím není známý.

Videonahrávka zachycující násilnosti na dillíské univerzitě Džaváharlála Néhrúa se od nedělního večera rozšířila na internetu a vyvolala v zemi podle BBC šok a rozhořčení. Policie oznámila, že zahájila vyšetřování a že se jí již podařilo některé z útočníků identifikovat.

Po řádění násilníků zůstaly na univerzitě poházené židle a rozbité sklo. Většina zraněných utrpěla řezné rány a modřiny. Napadení studenti útok připsali studentské organizaci spojené s vládnoucí nacionalistickou hinduistickou stranou BJP. Později se k nim přidali se stejným obviněním také opoziční politici.

„Fašisté, kteří řídí tuto zemi, se bojí hlasů našich statečných studentů. Dnešní násilnosti jsou odrazem jejich strachu,“ napsal v neděli na twitteru Ráhul Gándhí z vlivné indické politické dynastie, který byl donedávna předsedou hlavní opoziční strany Indický národní kongres (INK).

Studentská organizace ABVP, která je z útoku obviňována, následně vydala prohlášení, v němž odpovědnost za násilnosti odmítla. Organizace uvedla, že naopak její členové byli jako první napadeni studenty hlásícími se ke komunistické ideologii.

Právě levicově orientované studentské skupiny stály na univerzitě v čele protestů proti zvýšení poplatků, které vstoupily v platnost v listopadu. Podle kritiků si po zvýšení poplatků řada studentů nebude moci studium na univerzitě dovolit.

Násilnosti na univerzitě odsoudili vládní ministři, včetně ministryně financí Nirmaly Sítárámánové a ministra zahraničí Subrahmanjama Džajšankara, kteří jsou oba absolventy zmíněné vysoké školy a nyní členy Módího Indické lidové strany.

Dnes vyšli na protest proti násilí na univerzitě do ulic mladí lidé v Dillí i dalších městech, jako je Bombaj, Haidarábád, Béngalúru nebo Čandígarh. Část demonstrantů se shromáždila před policejním ústředím v Dillí a obviňovala policisty, že na univerzitě včas nezasáhli.

Násilnosti na univerzitě Džaváharlála Néhrúa se odehrály krátce poté, co indická vláda vzbudila nevoli vydáním nového zákona o občanství, který znevýhodňuje muslimy. Protesty proti zákonu si vyžádaly více než 20 mrtvých.

Zobrazit celou diskusi