„Peklo na zemi, strach a panika.“ Tisíce Australanů se tísní před ohněm na pláži

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
31. prosince 2019
11:15

Australany poklidný vstup do roku 2020 rozhodně nečeká. Zemi několik měsíců sužují rozsáhlé požáry, které si vyžádaly už 12 obětí a tisíce rodin připravily o střechu nad hlavou, pět lidí se pohřešuje. Paniku prožili obyvatelé jihovýchodního městečka Mallacoota, které v úterý ráno obklíčily plameny. Přes čtyři tisíce lidí našly dočasné útočiště na pláži, turisté i místní tu čekali na evakuaci. Nebe nad hlavou jim zrudlo a přibližující se oheň měli téměř na dosah ruky, kvůli kouři museli lidé dýchat přes respirátory nebo alespoň mokré ručníky, uvedl deník Daily Mail.

Zatímco Češi se nad rudou oblohou spíš pousmáli, pro Australany je to zlý sen. Sociální sítě zaplnily snímky lidí z pláže u Mallacooty, fotky připomínají záběry z apokalyptického filmu.

Video Děsivé požáry v Austrálii - Hasiči Nový Jižní Wales/Fire and Rescue NSW

Podle úřadů byly na pobřeží uvězněny zhruba čtyři tisíce lidí. Možná ještě víc. Daniel Andrews, premiér státu Victoria, kde se město nachází, oznámil, že evakuace začala hned v noci. Zasahovala pobřežní stráž, lidé do bezpečí převážela i na soukromá plavidla. Nasazeny byly také vojenské helikoptéry.

Nebe zčernalo, pak zrudlo

„Nejdřív nebe zčernalo, pak zrudlo. Snáší se mezi nás jiskry, hřmot přibližujících se plamenů přehlušuje všechno i naše myšlenky,“ popsal situaci jeden z uživatelů twitteru uvězněných na pláži, další doplnil, že požár je asi 300 metrů od pláže.

„Oheň je na dohled, skoro na dosah. Z města jsou slyšet výbuchy, jde asi o plyn,“ komentoval další. „Je to peklo na zemi,“ napsala na twitter Michelle Robertsová.

„Plameny jsou přímo před námi,“ uvedla Jann Gilbertová ve videu, které sdílela na svém facebooku. „Nikdo, kdo tu s námi není, si nedokáže představit, jaké to je. Těžko se nám dýchá i s maskou na obličeji,“ řekla Australanka. „Situace se má zhoršit. Mám strach a zároveň jsem tak rozčílená, tohle je vina i vlády. Sobeckých, privilegovaných kapitalistů,“ napsala ve svém příspěvku.

Austrálii dál ničí požáry, oheň likviduje všechno, co mu stojí v cestě (31. 12. 2019).Austrálii dál ničí požáry, oheň likviduje všechno, co mu stojí v cestě (31. 12. 2019). | ČTK/AP/James Ross

Hlasatelka: Vím, že přijdu o domov

„Není tu příjemně, ráno v osm vylétla teplota na 49 stupňů, o hodinu později spadla na 24 stupňů. I když bylo ráno, obloha byla úplně černá, pak zrudla, ale stejně nebylo vidět na krok. Vypadl proud, došla nám i solární energie. Můj dům stojí ohni v cestě. Vím, že až to skončí, nebudu mít žádný domov. Tak to bude, musíme zachovat klid,“ uvedla hlasatelka místní rozhlasové stanice Francesca Wintersonová.

Lidé čekali na pláži a přístavním molu navlečeni v záchranných vestách, mezi nimi se pohybovali záchranáři, kteří jim rozdali respirátory. Situace byla napjatá, lidé byli upozorněni, že možná budou muset vlézt do vody a potopit se, aby se zachránili.

„Původně jsme si mysleli, že se nám oheň vyhne, všechno tomu napovídalo. Pak se ale změnil vítr. Šlo to rychle, ze školy například po 20 minutách zbyl jen popel,“ sdělil tisku zástupce náčelka místního hasičského sboru Steve Warrington. „Panuje tu strach a panika, obáváme se o bezpečí lidí,“ dodal premiér Andrews.

Hasiči v Sydney povolili ohňostroj

Dnes meteorologové očekávají na jihovýchodě Austrálie teploty až 44 stupňů Celsia. V některých městech ve střední části kontinentu by se rtuť teploměrů měla vyšplhat až ke 45 stupňům.

Tradiční novoroční ohňostroj v Sydney se ale navzdory tomu konat bude. Hasiči po prvotních námitkách s oblíbenou silvestrovskou atrakcí souhlasili a udělili pro její konání výjimku. Například australská metropole Canberra kvůli trvajícímu suchu a požárům ale novoroční ohňostroje zrušila.

Video Záchrana koaly: Babička hrdinsky vběhla pro zvíře do plamenů. - Reuters

tezardsen ( 31. prosince 2019 13:37 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud