Ve Španělsku po sobě lidé metali mouku a vajíčka. Užili si tradici starou 200 let

Autor: Darina Jíchová - 
29. prosince 2019
16:40

Do ulic španělského městečka Ibi v provincii Alicante v sobotu vtrhli „revolucionáři“, aby svrhli „městskou vládu“. Ulice zaplnil moučný prach a kouř z dýmovnic, „bojovníkům“ křupaly pod nohama skořápky. Španělé slavili svátek Els Enfarinats, jehož vrcholem je právě souboj, do kterého lidé přicházejí oblečeni v uniformách a vyzbrojeni moukou, vajíčky a petardami. Oslavy mají v obci tradici 200 let, napsal deník Daily Mail.

Každoroční moučná bitva se koná před budovou radnice a končí pomyslným zvolením nové vlády. Svátek se slaví u příležitosti Dne Neviňátek, který připomíná biblický masakr v Jeruzalému, kde po narození Ježíše Krista nechal král Herodes zavraždit zavraždit všechny chlapce do věku dvou let.

Španělská „moučná“ bitva.Španělská „moučná“ bitva. | ČTK/AP/Alberto Saiz

Celá akce začíná už v osm ráno, lidé rozdělení na dvě skupiny začnou souboj odpálením dýmovnic a městem se začne ozývat řev „vlády“ a „opozice“. Bitva trvá asi hodinu, pak se volí nový starosta. Kolem poledne se skupiny vydají po městě a vybírají peníze, které večer věnují předem zvolené charitě.

Španělé po sobě hází i rajčata

Španělé jsou známí svými pro ostatní Evropany poněkud podivnými svátky a tradicemi, při kterých často létá jídlo vzduchem. V srpnu se ve městě Bunol například slaví svátek Tomatino, kdy po sobě lidé hází rajčata.

dietr ( 29. prosince 2019 19:07 )

Škoda, že je ještě nenapadlo házet hov.nama, to by určité byla větší švanda.

dama_s_kosou ( 29. prosince 2019 17:35 )

Ty jsi hladovy
Tady se zase beztrestne splachuje pitnou vodou a jinde chodi pro vodu kilometry pesky. Takze zhluboka dychej...

kulatounek@seznam.cz ( 29. prosince 2019 17:18 )

Tady se beztrestne plytva potravinami a jinde lide hladovy!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud