Letecké drama nad Ruskem. Airbus plný dětí musel nouzově přistát

Aktualizováno -
28. prosince 2019
15:15
Autor: kal, Darina Jíchová - 
28. prosince 2019
14:40

Hodně zatrnulo cestujícím, kteří v sobotu vyrazili v letadle Ural Airlines z ruského Jekatěrinburgu do krymské metropole Simferopol. Airbus A320 krátce po startu ohlásil závadu a piloti s ním kroužili tak dlouho, dokud nespálili dost paliva na bezpečné nouzové přistání. Drama trvající přes tři a půl hodiny mělo šťastný konec, uvedla ruská média.

Letadlo odstartovalo z Jekatěrinburgu v 10 dopoledne českého času. A zpátky na zem se vrátilo ve 13:35. Záchranáři na letišti Kolcovo byli připraveni poskytnout cestujícím pomoc, nakonec nebyla ale potřeba.

Let společnosti Ural Airlines měl potíže, nouzově přistál.Let společnosti Ural Airlines měl potíže, nouzově přistál. | Reprofoto Flightradar24.com

Pasažér: Pilot nemohl chybovat, na palubě bylo dost dětí

„Už při startu jsme poznali, že něco není v pořádku. Dlouho jsme nemohli nabrat výšku,“ sdělil ruskému tisku pasažér Jevgenij. „Letadlo se začalo třást a kymácet ze strany na stranu. Personál nám řekl, že máme technickou závadu a že poletíme do Čeljabinsku. Po 20 minutách k nám promluvil pilot a oznámil nám, že po konzultacích se rozhodli k nouzovému přistání,“ doplnil Jevgenij.

„Dvě a půl hodiny jsme kdesi létali, abychom spálili palivo a mohli bezpečně přistát. Místo do Čeljabinsku jsme se vrátili do Jekatěrinburgu. Na palubě byl klid, nikdo nepanikařil, o všem nás informovali. Letušky roznášely občerstvení,“ popsal pasažér.

„Pilot je borec, všechno zvládl. Kvůli vadnému čidlu jsme letěli bez autopilota, jsme mu za všechno vděční. Asi věděl, že nemá prostor chybovat, na palubě bylo mnoho dětí, co letěly do Artěku za Dědou Mrázem a Sněhurkou,“ doplnil další cestující. Všichni pasažéři po svém zážitku obsadili letištní restauraci, děsivý zážitek „zajedli a zapili“, objednávaly se hlavně pelmeně a čaj.

Společnost Ural Airlines má za sebou letos už jeden výrazný letecký incident. Její stroj přistál v kukuřičném poli u Moskvy poté, co mu selhaly oba motory. V tomto případě všech více než 200 lidí na palubě přežilo.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud