Kim slíbil Američanům „vánoční dárek“. Trump doufá ve vázu místo rakety

Autor: ČTK - 
24. prosince 2019
17:28

Vánočním dárkem, který slíbila Severní Korea Spojeným státům, by nemusela být nová zkouška mezikontinentální rakety, ale nějaká pěkná váza. Ve svém floridském sídle Mar-a-Lago, kde tráví vánoční svátky, to dnes novinářům řekl americký prezident Donald Trump. KLDR před časem Washingtonu vzkázala, že pro něj má „vánoční dárek“, jeho podoba ale bude záležet na jeho dalších krocích.

„Možná mi jako dárek pošle krásnou vázu místo raketového testu,“ řekl americký prezident s odkazem na severokorejského vůdce Kim Čong-una. „Možná od něj dostanu pěkný dárek. To nevíte. Nikdy to nevíte,“ dodal Trump. S jakýmkoli dárkem si ale podle něj Spojené státy hravě poradí.

Severní Korea pohrozila, že bude nucena hledat „jinou cestu“, pokud Spojené státy do konce roku nezmění svůj postoj k jednání. V pondělí stanice Fox News informovala, že se USA připravují na možnou zkoušku severokorejské mezikontinentální balistické střely.

V procesu jaderného odzbrojení KLDR již několik měsíců nenastal žádný pokrok, navíc mezi Washingtonem a Pchjongjangem začíná opět narůstat napětí. Podle televize CNN Severní Korea hodlá v případě, že se s Washingtonem nedohodne jinak, jednání o denuklearizaci ukončit.

KLDR tvrdí, že má balistickou raketu schopnou zasáhnout jakékoli místo v USA. Test mezikontinentální střely Hwasong-15 provedla v roce 2017. Podle odborníků ale Pchjongjang stále neprokázal, že bojová hlavice je schopná přečkat vstup do atmosféry, a rovněž potřebuje provést další letové zkoušky k ověření spolehlivosti a přesnosti střel.

Trump dnes z letoviska Mar-a-Lago rovněž poděkoval prostřednictvím telemostu americkým vojákům po celém světě a popřál jim veselé Vánoce.

Video „KLDR musí podniknout věrohodné kroky.“ Podle koreanisty dřív k podepsání míru s USA nedojde. - Markéta Volfová, Jan Jedlička

subruifull ( 25. prosince 2019 05:04 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

ov21 ( 24. prosince 2019 21:02 )

to je snad jedno čim ho trefí do hlavy ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud