Putin odsoudil evropské lídry za Mnichov 1938: Československo nechali Hitlerovi
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek pořádal tradiční výroční tiskovou konferenci. Je to už jeho patnácté vystoupení, kde se věnuje tématům z různých odvětví. V roce 2008 Putin vydržel odpovídat celé 4 hodiny a 40 minut. Letos téměř dosáhl maxima a mluvil 4 hodiny a 26 minut, maraton otevřel dotaz na klimatické změny. Podle Kremlu se na konferenci akreditoval rekordní počet novinářů, evidují jich 1895. Podle průzkumů Putinova obliba prudce klesla, hlavně vlivem rozsáhlých protivládních protestů.
Velkou pozornost věnovali novináři z Ruska i Ukrajiny Putinovu nedávnému jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Paříži. Ruský prezident Putin odmítl přehodnocení dohod o urovnání konfliktu ve východoukrajinském Donbasu, problém podle něj nelze vyřešit zbraněmi.
Rovněž naléhal na Ukrajinu, aby přistoupila na přímé rozhovory s proruskými separatisty ve východoukrajinském Donbasu v zájmu vyřešení konfliktu.
Návrhy Zelenského Putina znepokojují
„Je potřebný přímý dialog (mezi Kyjevem a vedením povstaleckých republik v Donbasu), který chybí,“ zdůraznil. „Hlavní problém tkví v tom, že chybí přání vyřešit tento problém v dialogu s lidmi,“ prohlásil. „Sotva se ale problém podaří vyřešit silovým způsobem,“ dodal.
Putin opět popřel přítomnost ruských vojsk v Donbasu. „Nejsou tam cizí vojska, tam je místní milice, síly sebeobrany, které jsou složeny z místních obyvatel,“ prohlásil. Naznačil, že tanky a další těžké zbraně pocházejí od „sympatizující země“, ale tak se děje i v jiných lokálních konfliktech a je to „jejich technika“ (separatistů).
Upozornil také, že zvláštní postavení Donbasu má být zakotveno v ukrajinské ústavě, a ne v podobě zákona, který se pravidelně o rok prodlužuje. „Bez toho se nepohneme,“ dodal.
Novináře také zajímalo, co si Putin o Zelenském jako o člověku myslí. „Takovým otázkám se snažím vyhýbat, snažím se nekategorizovat svoje zahraniční protějšky,“ prezident se ale otázce vyhnul. . „Velmi mě znepokojilo prohlášení prezidenta Zelenského ohledně přehodnocení minských dohod. Pak celá situace může uvíznout ve slepé uličce,“ varoval Putin.
Putin: Trumpa nesesadí
Putin se vyjádřil k proceduře impeachmentu probíhající ve Spojených státech. „Nemyslím si, že by ho (Trumpa) Senát zbavil funkce a sesadil, republikáni tam mají většinu. Demokraté prohráli volby a tímto způsobem teď vedou svůj politický boj,“ komentoval Putin aktuální dění v USA, kde Sněmovna reprezentantů schválila dva body ústavní žaloby proti prezidentovi Donaldu Trumpovi.
„Totalitarismus je špatný“
Několik dotazů se týkalo 75. výročí konce druhé světové války, které se bude slavit v příštím roce. Putin ostře odsoudil totalitarismus. „Totalitarismus je špatný, ale nelze klást rovnítko mezi fašismus, nacismus a sovětský režim, jak to ve svém usnesení udělal Evropský parlament. Usnesení je nepřijatelné a nesprávné. To dokážou všechny historické dokumenty,“ prohlásil Putin.
Poukázal na to, že v Mnichově 1938 evropští lídři „skoro“ bez rozmyšlení podstoupili část Československa nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Zatímco sovětský svaz navrhl založení protifašistické fronty. „Rád bych o tom napsal článek, o tomhle tématu,“ svěřil se novinářům Putin. Připomněl že Sovětský svaz a nacistické Německo uzavřely pakt o neútočení jako „poslední v Evropě“.
Putin: Stalin si s Hitlerem nešpinil ruce
Putin v této souvislosti prohlásil, že Moskva uzavřela s Berlínem pakt o neútočení až jako poslední v Evropě a že tehdejší sovětský vůdce Josif Stalin si na rozdíl od západních státníků nezašpinil ruce přímým jednáním s Hitlerem. „Přirovnávat Sovětský svaz k nacistickému Německu je vrchol cynismu,“ zdůraznil Putin na tiskové konferenci.
Připomněl, že paktu Molotov-Ribbentrop ze srpna 1939 předcházela mnichovská dohoda o rozbití Československa, kterou s Hitlerem v září 1938 podepsali premiéři Británie a Francie. „Sovětský svaz tehdy navrhoval vytvořit jednotnou protifašistickou frontu. Tím, že na to nepřistoupili, se skutečně snažili podnítit Hitlera k agresi na východ,“ dodal.
Připustil, že pakt Molotov-Ribbentrop obsahoval i tajné protokoly, mj. o rozdělení Polska, ale zdůraznil, že Sovětský svaz uzavřel pakt o neútočení s Německem až jako poslední stát v Evropě („všichni ostatní jej měli“) a že samo Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše. Sovětská vojska podle něj vstoupila do Polska 17. září 1939 až poté, co polská vláda ztratila kontrolu nad situací.
Putin odmítl odpovídat na otázku, zda jeho vláda chystá novou důchodovou reformu. Poslední penzijní reformy vyvolaly po zemi obrovské protesty a nepokoje.
Je Rusko připraveno na prezidentku?
„Ženy mají stejnou možnost být zvoleny jako muži, nemáme jiná pravidla pro muže a ženy. Šance na zvolení nerozděluje gender, musíte být dobrý a slušný člověk,“ řekl Putin k dotazu, zda je Rusko připraveno na prezidentku. „Ženy do politiky přinášejí méně agresivity než muži, a po tom čím dál víc roste poptávka,“ domnívá se Putin.
Jeden z posledních dotazů od korespondentky BBC mířil na Putinovy dcery Jekatěrinu Tichonovovou a Mariju Boroncovovou. „Kdy konečně přiznáte, že jsou to vaše dcery?“ zajímalo novinářku. Podotkla také, že v minulosti prezident prohlásil, že jeho děti se nebudou zabývat politikou ani obchodem, ale že obě jeho „domnělé“ dcery nyní podnikají. Putin vyzval reportérku, ať si „ujasní fakta a pátrá více do detailů o tom, co ta první žena a druhá paní skutečně dělají“.
At žije rusko Putin!!