Skandál prestižní akademie: „Kuřte, budete hubení,“ radili náctiletým tanečníkům

Autor: Darina Jíchová - 
18. prosince 2019
21:07

Prestižní baletní škola při Vídeňské státní opeře čelí dalšímu skandálu, učitelé prý své žáky podporovali v kouření. Svým mladým svěřencům, mnohdy žákům základních a středních škol, vysvětlovali, že díky cigaretám „snadno“ zůstanou „hezky“ štíhlí, uvádějí ve svých závěrech vyšetřovatelé. Kauzou kolem baletní školy se už několik měsíců zabývá rakouská prokuratura, učitelé mimo jiné žáky ponižovali, fyzicky napadali, mluví se i o sexuálním zneužívání, uvedl deník The Guardian.

Rakouský deník Falter detailně popsal praktiky, které lektoři při výuce používali. Při hodinách podle všeho náctileté tanečníky mlátili, škrábali do krve, tahali za vlasy a ponižovali. Slovně útočili hlavně na vzhled a váhu dětí. Mnohdy své svěřence ani neoslovovali jménem, ale jejich velikostí.

Učitelé: Kuřte, budete hubení

Učitelé pro tanečníky, kteří podle nich „trpěli“ mírnou nadváhu, měli i „užitečné“ rady. Vyzývali děti, aby začaly kouřit a v kouření je dál podporovali. Šéfka vyšetřování Susanne Reindlová-Krauskopfová uvedla, že zjistili, že učitelé děti „až nutili začít kouřit“.

„Je zcela jasné, že děti a mladiství navštěvující baletní školu při Vídeňské státní opeře nejsou dostatečně chránění před diskriminací a zanedbáním ze strany učitelů. Navíc jsou vystaveni negativním vlivům, které se podepisují na jejich zdraví,“ stojí v závěrečné zprávě vyšetřovatelů.

Lektorka týrala žačky, chtěla z nich dostat to nejlepší

Reindlová-Krauskopfová zdůraznila, že „rady“ učitelů u dětí způsobily anorexii a další poruchy příjmu potravy. „Nedbali na zdravotní stav svých svěřenců, dokonce je ohrožovali,“ dodala Reindlová-Krauskopfová. Její tříčlenný tým vyslýchal 24 osob, přestože vyšetřovatelé pracovali s podporou ředitele opery Dominiquea Meyera, Reindlová-Krauskopfová se domnívá, že „selhal“, podle ní měl na lektory důkladně dohlížet.

První zprávy o skandálu se objevily letos v dubnu. „Masochistické metody baletních učitelů odhaleny,“ hlásily tehdy skoro všechny rakouské deníky. Jedna z lektorek čelila obvinění, že své žačky kopala, drásala je do krve a tahala za vlasy, žena školu opustila letos v lednu. Krátce komentovala, že svého chování lituje, ale že „jen chtěla z baletek dostat to nejlepší“.

Vyšetřovatelka není spokojená s postupem školy

Situace ve škole, která společně s baletními akademie v Paříži a Petrohradu patří k těm nejprestižnějším nejen v Evropě, ale i na světě, se značně změnila. Vedení představilo nový předmět, který se věnuje nutričnímu programu, škola dokonce najala psychologa, který má děti učit pozitivnímu vnímání jejich těla. Reindlová-Krauskopfová však tyto kroky považuje za „zdaleka nedostačující“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít