„Zabil dítě.“ Posvátní krokodýli terorizují obyvatele ostrova, ti se nemohou bránit
Mario Da Cruz si vzpomíná na onen hrůzný den, kdy viděl, jak krokodýli na pláži Východního Timoru usmrtili dítě. Místní obyvatelé, kteří tyto plazy uctívají, neumí čelit rostoucímu počtu jejich útoků na lidi, píše agentura AFP.
Za poslední dvě desetiletí se počet takových incidentů zdvacetinásobil. V průměru každý měsíc jednoho Východotimořana ohrozí krokodýli, i když ne všechny útoky končí smrtí.
„Šel jsem podél pláže, když tu náhle z vody vylezla skupina krokodýlů. Zpanikařil jsem a utíkal, ale jeden z nich mě stejně zranil na noze,“ uvádí Mario Da Cruz, obyvatel města Lospalos. „Další krokodýl zaútočil na dítě a usmrtil je,“ dodává.
Východní Timor zaujímá polovinu ostrova Timor, jehož západní část je indonéská, zatímco dalším velkým sousedem na východě je Austrálie. Východní Timor, bývalou portugalskou kolonii, po dvě desetiletí okupovala Indonésie. Nezávislost získal v roce 2002.
Velká část z 1,2 milionu obyvatel žije z moře nebo denně využívá vodní toky. Oběťmi krokodýlů proto bývají často rybáři nebo obyvatelé, kteří šli pro vodu.
„V posledních deseti letech bylo útoků krokodýlů mnohem více,“ poznamenává biolog Sam Banks, který se zabývá ochranou živočišných druhů na australské Univerzitě Charlese Darwina.
V letech 1996 až 2014 se počet útoků zdesetinásobil. Riziko, že vás na Východním Timoru zabije krokodýl, je desetkrát větší, než že dostanete malárii.
Kousnutí krokodýla jako znamení provinění
Sebastian Brackhane z Freiburské univerzity v Německu, který studoval krokodýly na ostrově, se spolu s kolegy snažil vysvětlit, proč jsou útoky častější a zda přirozené prostředí krokodýlů nenarušuje lidská činnost. „Soudíme, že hlavním faktorem je zvýšení počtu mořských krokodýlů,“ uvedl.
Tento problém se projevuje i na jiných ostrovech, jako jsou Šalamounovy ostrovy, Andamany v Indickém oceánu a četné pobřežní zóny Indonésie, kde také narůstá počet střetů mezi lidmi a krokodýly.
Avšak na Timoru nepřipadá v úvahu krokodýly zabíjet. Timořané je uctívají a považují za své bájné předky. Mnozí z nich jsou přesvědčeni, že zvýšení počtu útoků mají na svědomí krokodýli připlouvající z Austrálie či odjinud, kteří hledají potravu.
Sam Banks spolu s kolegou Jusukem Fukudou provedl testy DNA, aby se pokusil vyřešit záhadu vlny útoků. Podle vědců je možné, že krokodýli, kteří mohou měřit až šest metrů a vážit jednu tunu, cestují zhruba 500 kilometrů a připlouvají k Timoru z Austrálie. Je rovněž možné, že přicházejí z Nové Guineje, Indonésie či dokonce z Malajsie.
Vědci odebrali vzorky DNA 18 krokodýlů, které pak analyzovali a srovnávali s geny australských krokodýlů. Podle prvních testů se však jednalo o místní, timorské krokodýly. „Nic nenasvědčuje tomu, že by měli australské předky,“ říká Sam Banks.
Timořané však odmítají místní krokodýly vinit. Stavějí jim oltáře a vyprávějí pověsti o vzniku ostrova: mladý hoch zachránil malého krokodýla, spřátelili se a umírající živočich se později stal ostrovem Timor, který má skutečně tvar krokodýla.
„Lidé tu považují krokodýly za své předky,“ říká místní činitelka Nina Barisová. „Když krokodýl někoho kousne, pak to podle naší víry znamená, že se ten člověk těžce provinil,“ dodává.
„Je zakázáno něco krokodýlům provést. Musíme tedy najít rovnováhu mezi respektováním místní kultury a bezpečností lidí,“ vysvětluje Sam Banks.
Blb nejapný