Podivný experiment: Vědci zdrogovali aligátory a pouštěli jim hudbu. Kvůli dinosaurům

Autor: Mii - 
6. dubna 2019
14:05

S neobvyklým experimentem přišla mezinárodní skupina vědců, která se zabývá zkoumáním mozku živočichů. Pomocí silné drogy ketaminu uspali skupinu 40 aligátorů a následně jí skrze sluchátka pouštěla nejrůznější zvuky. Cílem pokusu bylo zjistit, jak pradávní dinosauři reagovali na auditivní vjemy. Studie vyšla v odborném časopise The Journal of Neuroscience.

Krokodýli – řád plazů, který zahrnuje i aligátory – jsou po ptácích nejbližšími žijícími příbuznými dinosaurů. Na Zemi existovali již před 100 miliony lety, právě v době, kdy gigantičtí tvorové vládli světu. Vědce dlouhodobě zajímá, jak pradávná zvířata vnímala zvuky, a jelikož na „neptačích“ dinosaurech to otestovat nejde, použiti byli aligátoři.

Předmětem zkoumání byly především neuronové mapy neboli cesty v mozku každého živého tvora, které nesou informace o zvukových vlnách. Zvířata je mají vyvinuty různě, například noční lovci jako sovy se mohou chlubit extrémně pokročilými, protože ve tmě se orientují především podle zvuku.

Jaké neuronové mapy měli dinosauři? To je otázka, na kterou měl experiment pomoci odpovědět. Již je známo, že se mohou podobat těm ptačím, protože aligátoři a ptáci mají stejného prapředka, který se nazývá archosaurus. Ten je předkem i dinosaurů, mezi něž se dnes ptáci přímo řadí. A jelikož neuronové mapy ptáků jsou prozkoumány, byli na řadě aligátoři.

Aligátoři dostali speciální sluchátka

Vědci vzali 40 aligátorů severoamerických a píchli jim silnou dávku ketaminu a dexmedetormidinu, aby byli v klidu. Ketamin je droga, která se používá jako sedativum pro zvířata, řada lidí ji ale zneužívá jako rekreační drogu, protože způsobuje otupení smyslů a halucinace.

Následně uklidněným aligátorům nasadili speciální sluchátka, přes která pouštěli nejrůznější zvuky. Reakce mozku měřili skrze elektrody na hlavách plazů. „Pouštěli jsme jim jak tóny, které mohou slyšet dobře (mezi 200 a 2000 Hz), tak hluk,“ popisoval pro server Motherboard jeden z autorů studie.

Výsledky vědce poměrně překvapily. Neuronové mapy aligátorů se ukázaly velmi podobné těm ptačím, byť oba druhy zvířat mají úplně jiné hlavy. Znamená to, že stejné s největší pravděpodobností měli dinosauři a takový tyranosaurus rex se v prostředí orientoval podobně jako dnešní vrabčák nebo krokodýl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud