Přeběhlík utíká za Trumpem, ten prvního sněmovního dezertéra chválí: „Jsi čestný“

Autor: ČTK, for - 
15. prosince 2019
19:03

V dosud jednolitém táboře demokratických poslanců stojících ve Sněmovně reprezentantů proti Donaldu Trumpovi se v sobotu našel první přeběhlík, který se rozhodl přidat k prezidentovým republikánům. Podle nedělní informace agentury AP se chce dosud demokratický zastupitel Jeff Van Drew z New Jersey stát republikánem a v klíčovém hlasování podpořit Trumpa.

Sněmovna reprezentantů by měla v nadcházejícím týdnu hlasovat o ústavní žalobě, kterou se demokraté rozhodli spustit proti prezidentovi kvůli takzvané ukrajinské kauze.

Trumpovi vyčítají, že chtěl údajně zatáhnout Ukrajinu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají v roce 2020. Ve Sněmovně mají demokraté dostatečný počet hlasů, aby impeachment odhlasovali a postoupili Senátu. Ten ale kontrolují republikáni.

Trump přeběhlíka pochválil

„Dezerce“ Van Drewa nemůže nadcházející sněmovní hlasování ovlivnit. Podle analytiků ale ukazuje, jakému tlaku jsou vystaveni demokratičtí poslanci zastupující regiony, v nichž má Trump silnou podporu. Spolu s prezidentskými totiž příští rok v listopadu Američany čekají i volby do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu.

Van Drew se očividně obává, že pokud by impeachment podpořil, protrumpovští voliči v jeho obvodu mu to při hlasování nezapomenou.

Trump, který se s Van Drewem v pátek osobně setkal, poslance z New Jersey na twitteru pochválil. „Díky, že jsi čestný, Jeffe. Všichni demokraté vědí, že máš pravdu, ale na rozdíl od tebe nemají kuráž, aby to řekli nahlas,“ napsal prezident.

Demokraté kontrolují Sněmovnu reprezentantů poměrem hlasů 232-198, k prohlasování impeachmentu jim stačí prostá většina. Kromě Van Drewa se zřejmě proti ústavní žalobě postaví jen demokratický poslanec Collin Peterson s Minnesoty a podle AP nanejvýš pár dalších.

Zelenskyj odmítá, že by jej Trump ovlivňoval. Bílý dům zveřejní přepis telefonátu.Zelenskyj odmítá, že by jej Trump ovlivňoval. Bílý dům zveřejní přepis telefonátu. | Archiv Blesku

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 15. prosince 2019 20:17 )

TOHLE NENI TAK SMRTONOSNY - jako prebehlici z komunismu k imperialismu

( 15. prosince 2019 19:21 )

Podívej, co ty holky dělaji getbadgirl. com

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud