Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

David se rozpovídal o Trumpovi i jeho zadku: Ukrajina ho mimořádně zajímala

Autor: ČTK, sova - 
21. listopadu 2019
18:20

Politický rada velvyslanectví USA v Kyjevě David Holmes vnímal vyšetřování soka prezidenta Donalda Trumpa Joea Bidena na Ukrajině jako podmínku americké vojenské pomoci. Diplomat to ve čtvrtek řekl při veřejném slyšení v Kongresu. Holmes také vypověděl, že si již na jaře povšimnul, že Trumpův osobní právník Rudy Giuliani přímo zasahuje do americké diplomacie vůči Ukrajině.

Holmes ve čtvrtek spolu s někdejší Trumpovou poradkyní Fionou Hillovou vypovídá před výborem Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb, která spolu s dalšími sněmovními výbory vyšetřuje, zda prezident vůči Ukrajině neporušil své pravomoci. Trump totiž chtěl, aby Ukrajina vyšetřovala Bidena a jeho syna Huntera, který dříve působil v jisté ukrajinské společnosti.

„Bylo očividné, že pan Giuliani má přímý vliv na zahraničněpolitickou agendu a že trojice amigos (přátel) jedná přímo na Ukrajině,“ řekl Holmes. Označení „tři amigos“ se vztahuje na amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda, bývalého zvláštního zmocněnce pro Ukrajinu Kurta Volkera a amerického ministra energetiky Ricka Perryho. Podle amerických médií bylo jejich úkolem pomocí zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání kompromitujících materiálů na Bidena.

Zelenskyj poleze „Trumpovi do zadku?“

Holmes kongresmanům řekl, že si vybavuje jistý okamžik z přípravného jednání delegace, která se později zúčastnila inaugurace ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na jednání se někdo divil, proč se o Ukrajinu Giuliani tolik zajímá.Zatracený Rudy. Jakmile se do něčeho začne montovat, tak všechno podělá,“ odpověděl tehdy podle Holmese Sondland.

Holmes také vypověděl, že zaslechl, jak se Trump během telefonického hovoru se Sondlandem ujišťuje, zda Ukrajina vyšetřování otevře. „Takže vyšetřování bude?“ zeptal se podle Holmese prezident. Sondland odvětil, že bude a že Zelenskyj učiní vše, oč ho Trump požádá. Podle Holmese doslova řekl, že ukrajinský prezident Trumpovi poleze do zadku.

„Jak to mohl slyšet?“

Čtvrteční slyšení Trump očividně sleduje, neboť se již proti Holmesovu tvrzení o svém telefonátu se Sondlandem ohradil. Na twitteru napsal, že i když on sám má skvělý sluch, nikdy nedokázal vyslechnout telefonický hovor mezi jinými lidmi, pokud nebyl na hlasitý odposlech. „Jen si to zkuste!“ vyzval Trump. Podle Holmese hovořil Trump velmi hlasitě, takže si Sondland musel držet telefon dál od ucha.

Sněmovna vyšetřuje Trumpa kvůli možnému porušení pravomocí, za což mu v krajním případě hrozí sesazení z funkce. Takový závěr je ale vzhledem k rozložení politických sil v Kongresu nepravděpodobný, protože Senát, který by v procesu sesazení měl hlavní slovo, je pod kontrolou prezidentových republikánů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa