Turecko začalo bombardovat Kurdy v Sýrii. Z „ostré“ hrozby Trumpa si nic nedělá

Aktualizováno -
7. 10. 2019
23:28
Autor: ČTK, tva - 
7. 10. 2019
20:00

Turecko začalo v pondělí večer s bombardováním Kurdů na syrské-irácké hranici. A to přesto, že americký prezident pohrozil, že „totálně zničí a vyhladí“ tureckou ekonomiku, jestliže Ankara podnikne v reakci na stahování amerických vojáků ze Sýrie cokoli, co bude Donald Trump považovat za překročení určité hranice. Trump to v pondělí napsal na twitteru.

Bílý dům v neděli potvrdil, že Turecko brzy podnikne vojenskou operaci na severu Sýrie. Krátce po tomto oznámení se začaly americké jednotky ze severu Sýrie stahovat. Americké ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že se stále snaží Turecko od operace v Sýrii odradit. Pentagon uvedl, že kroky Ankary neschvaluje a nepodporuje.

Jak jsem se už dříve jasně vyjádřil a teď to jen zopakuji, pokud Turecko udělá něco, co já, se svou velkou a nepřekonatelnou moudrostí, budu považovat za nepřípustné, pak totálně zničím a vyhladím tureckou ekonomiku,“ napsal Trump na twitteru.

Na adresu Turecka pak dodal: „Musí se, spolu s Evropou a dalšími, postarat o bojovníky ISIS (Islámského státu) a jejich rodiny. Spojené státy toho udělaly mnohem víc, než kdo čekal, včetně toho, že se jim podařilo stoprocentně dobýt chalífát ISIS. Nyní je načase, aby i ostatní v regionu, někteří velmi bohatí, začali chránit své vlastní území. USA JSOU SKVĚLÉ!“

Turecké jednotky již v pondělí večer podnikly útok na pozice kurdských sil a na základnu arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF) ve městě Málikíja, které leží blízko turecké hranice na severu Sýrie. Informovala o tom syrská státní agentura SANA. Jak to souvisí s plánovanou ofenzivou, zatím není jasné.

Trump sdělil, že Američané byli v Sýrii zataženi do vlekoucích se bojů. Až za jeho působení v Bílém domě se prý podařilo na 100 procent porazit IS a zajmout tisíce jeho bojovníků, z nichž většina pochází z Evropy.

„Evropa je ale nechce zpět, říká, abychom si je nechali. A já řekl NE, udělali jsme pro vás hodně a teď chcete, abychom je (zajatce) drželi v amerických věznicích s ohromnými náklady. Jsou to vaše procesy. A opět řekli (Evropané) ne... Kurdové bojovali s námi, ale dostali na to a na své vybavení velké sumy peněz. S Tureckem bojují po desetiletí. Snažil jsem se tento boj zadržet skoro tři roky, ale tentokrát je čas, abychom se stáhli z těch směšných, nekonečných válek, z nichž mnohé jsou kmenové, a přivezli své vojáky domů,“ napsal prezident. Je teď podle něj na Turecku, Evropě, Sýrii, Íránu, Iráku, Rusku a na Kurdech, aby situaci posoudili a rozhodli, co chtějí se zajatci z IS dělat.

Stažení vojáků ze Sýrie se nelíbí ani Trumpovu okolí

Jak uvedl mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman, ministr obrany Mark Esper a náčelník generálního štábu generál Mark Milley již svým tureckým protějškům sdělili, že jednostranná vojenská operace v kurdské části Sýrie je pro Turecko riziková.

Hoffman dodal, že Pentagon spolupracuje se svými spojenci a koaličními partnery a snaží se Ankaře zdůraznit, že by její akce mohla mít „destabilizující účinky“ pro Turecko i celý region.

Americký prezident už dříve rozhodnutí Washingtonu o stažení vojáků ze Sýrie zdůvodnil neochotou Evropy převzít tisíce zajatců z teroristické organizace Islámský stát (IS), které střeží na severu Sýrie Kurdové.

Turecká operace má začít po stažení Američanů

Turecký představitel, jehož citovala agentura Reuters, počítá s tím, že turecká vojenská operace začne až po stažení všech Američanů, což podle tohoto zdroje může trvat i týden. Ankara se prý chce vyhnout jakémukoli incidentu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k zahájení operace řekl, že „to může být kdykoli a bez varování“.

Trumpovo rozhodnutí o stažení vojáků ze severu Sýrie kritizovali i jeho nejbližší spojenci v Kongresu. Například republikánský senátor Lindsey Graham tento krok označil za „katastrofu“. Kurdové zase Spojené státy obvinili z toho, že se obracejí ke spojencům zády, a ohrožují tak úspěchy, kterých se za poslední roky podařilo v boji s Islámským státem dosáhnout.

Turecko řadí syrské Kurdy k teroristům a ke spojencům své zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Turecko chce u hranice vytvořit bezpečnou zónu a Erdogan opakuje, že oblast by měla být zbavena hrozeb ze strany ozbrojených milicí syrských Kurdů (YPG). Mají tak být vytvořeny podmínky nutné pro návrat syrských uprchlíků. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes zopakoval, že je Ankara odhodlána „vyčistit syrské pohraničí od teroristů a zajistit bezpečnost Turecka“. Erdoganův mluvčí v pondělí zároveň ujistil, že Turecko nedopustí návrat IS.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

agfor ( 8. října 2019 15:11 )

Takže Kurdové dojeli na kamadšoft s Amíkama. takhle skončí všichni jeho "spojenci", když přestanou skákat tak jak oni pískají. Kdy dojde řada na Česko ?

starypes ( 8. října 2019 06:31 )

To je ale Trampit-ka.

mlha ( 8. října 2019 01:49 )

šašek

anonym01 ( 8. října 2019 00:08 )

babiš si s turkem taky podal ruku, ne? Turek je napojen na rusaky, tak že si houby dela

PPP150W ( 7. října 2019 22:35 )

Trump se definitivně představil jako největší a nepřekonatelný arogantní a velmi nebezpečný zločinec, který je schopný zatáhnout svět do válečného konfliktu. Už jen jeho nehraná samolibost svědčí o vážné psychické poruše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa