Trumpův malér se synem rivala a Ukrajinou: Sněmovna žádá další dokumenty

Autor: ČTK, tva - 
5. října 2019
18:14

Donald Trump má na krku další nepříjemnou kauzu. A demokraté dál osnují plány na jeho sesazení z funkce prezidenta USA. Nyní na základě údajného nátlaku na prezidenta Ukrajiny, aby Ukrajinci vyšetřovali syna bývalého demokratického viceprezidenta Joe Bidena v případu plynárenské firmy Burisma Group výměnou za přijetí Zelenského v Bílém domě. Předsedové Sněmovny nyní po Bílém domě žádají další dokumenty.

Předsedové tří výborů americké Sněmovny reprezentantů, kterou ovládají opoziční demokraté, zaslali Bílému domu výzvu požadující dokumenty související s telefonickým rozhovorem amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Telefonát z 25. července vyvolal snahu demokratů sesadit Trumpa z funkce prostřednictvím ústavní žaloby (tzv. impeachmentu). Upozornil na něj stěžovatel z prostředí amerických tajných služeb a podle deníku The New York Times (NYT) nyní podobnou stížnost zvažuje další pracovník rozvědky.

Mluvčí Grishamová: Výzva nic nemění

Tato výzva nic nemění - pouze další žádosti o dokumenty, promarněný čas a dolary daňových poplatníků,“ řekla podle agentury Reuters k nejnovějšímu kroku kongresmanů mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová. „Nakonec to ukáže, že prezident neudělal nic špatného,“ dodala.

Šéf Bílého domu v červencovém telefonátu na ukrajinského prezidenta naléhal, aby Ukrajina vyšetřovala syna jeho politického rivala Joea Bidena. Bývalý viceprezident je aktuálně hlavním favoritem v boji o nominaci Demokratické strany pro prezidentské volby roku 2020. Chtěl ho Trump před kampaní poškodit? 

Vedení demokratů tvrdí, že Trump svým chováním zneužil funkce hlavy státu pro svůj osobní prospěch a de facto žádal cizí stát o pomoc v předvolební kampani.

Ukrajinská prokuratura přitom včera oznámila, že skutečně znovu prošetří kauzu plynárenské firmy Burisma Group, v níž svého času působil i Bidenův syn Hunter.

Demokraté přitom tvrdí, že Trump v telefonátu s novým ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským vyvíjel na Kyjev nátlak, aby syna jeho politického rivala z řad demokratů vyšetřoval. Ukrajinský generální prokurátor Ruslan Rjabošapka uvedl, že nemá žádné informace, které by ho vedly k názoru, že se Hunter Biden dopustil něčeho nekalého.

Video  „Trump je jednoduchý člověk, v tom je jeho síla. Ve světě si z něj utahují a zároveň se ho bojí,“ říká amerikanista Kozák  - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Trump: Šlo mi o vyšetřování korupce

Hluboce litujeme toho, že prezident Trump postavil nás a celou zemi do této pozice, ale jeho činy nám nedaly jinou možnost,“ uvedli předsedové výborů Kongresu Elijah Cummings, Adam Schiff a Eliot Engel. Demokratičtí politici šéfa Bílého domu varovali, že i neuposlechnutí výzvy by mohlo být považováno za maření spravedlnosti a důvod k impeachmentu.

Neznámý činitel amerických zpravodajských služeb ve své stížnosti týkající se Trumpova rozhovoru se Zelenským uvedl, že americký prezident chtěl jako páku také použít vojenskou pomoc poskytovanou Ukrajině.

Trump v pátek uvedl, že Bílý dům už připravuje námitku proti zahájení procedury ústavní žaloby na prezidenta. Dodal, že v telefonátu se Zelenským mu rozhodně nešlo o politický prospěch, ale o vyšetřování korupce.

A to dokonce „obří korupce“, jak tvrdí Trump. Jako prezident mám povinnost ukončit korupční jednání, i když by to znamenalo požádat o pomoc cizí zemi nebo země. Děje se to pořád. Nemá to nic společného s politikou nebo politickou kampaní proti Bidenovým,“ napsal Trump na twitteru.

Do Bílého domu ano, ale jen za odměnu?

Z interní komunikace amerických diplomatů, kterou ve čtvrtek zveřejnily výbory Sněmovny reprezentantů, však vyplývá, že pro Trumpa bylo téma Bidenova vyšetřování natolik podstatné, že skrze své spolupracovníky Kyjev tlačil k jakémusi „politickému obchodu“.

Ze zpráv zvláštního zmocněnce USA pro Ukrajinu Kurta Volkera a amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda je totiž zřejmé, že americká strana nabízela možné přijetí Zelenského v Bílém domě výměnou za to, že ukrajinský prezident ve veřejném prohlášení slíbí vyšetřování Huntera Bidena.

Video  Internet se baví videem z Trumpova projevu  - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 6. října 2019 07:39 )

tito US zločinci využíjí kde jakou lumpárnu podvody ,zlodějny ,korup­ce,lži­,kop­nspi­race hlavně v post socialistických zemí o zbohatnutí a okradení národa vzpomente si třeba na tu válku v Kosovu jak se zachovala ta krvavá Us velvyslankyně zbohatnout na telekomunikacích a taky ti vojenští zmetci na dolech kde se těží v Kosovu které má velké zásoby adisponuje lignitem, olovem, zinkem, niklem, chromem a hlinitými rudami.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud