Ukrajině se přiblížily mimořádné volby. Favoritem je Zelenskyj a jeho strana

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
23. 5. 2019
17:25

Ukrajinský vládní věstník Urjadovyj kurjer ve čtvrtek zveřejnil dekret prezidenta Volodymyra Zelenského o rozpuštění parlamentu a o vyhlášení mimořádných voleb na 21. července. Rozhodnutí, které nově zvolený prezident oznámil ve svém pondělním inauguračním projevu, tak vstoupilo v platnost. Poslanci hodlají dekret napadnout u Ústavního soudu.

Za hlavní důvod svého kroku Zelenskyj označuje nízkou prestiž poslanců. Zatímco v dubnových prezidentských volbách se pro nového prezidenta vyslovilo 73 procent voličů, Nejvyšší rada, tedy ukrajinský jednokomorový parlament, má podle průzkumů zhruba jen čtyřprocentní preference.

Jsou první kroky Zelenského protiústavní?

Zelenskyj v inauguračním projevu vyzval poslance, aby schválili několik nových zákonů, mimo jiné i nový volební zákon, který by změnil nynější smíšený volební systém. Dosud Ukrajinci volí polovinu poslanců poměrným systémem a polovinu systémem většinovým. Zelenskyj tvrdí, že většinový systém v ukrajinských podmínkách nahrává korupci, a chce prosadit výhradní systém poměrného zastoupení.

Poslanecké frakce nejdřív Zelenského představy o mimořádných volbách podpořily, ve středu ale nastal radikální obrat, když o nich poslanci na parlamentní schůzi odmítli diskutovat. Šéf parlamentu Andrij Parubij dokonce počínání nového prezidenta označil za protiústavní.

Nejvyšší rada je nyní v názorech na budoucí vývoj rozdělena, napsala dnes agentura Interfax. Blok Petra Porošenka, který má v parlamentu nejvíc poslanců, jeho bývalý koaliční spojenec Lidová fronta a populistická Radikální strana s rozpuštěním nesouhlasí. Strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové, nacionalistická Svépomoc a proruský Opoziční blok naopak rozhodnutí Zelenského podporují.

Nový prezident chce snížit počet mandátů

Oficiální představitel prezidenta v Nejvyšší radě Ruslan Stefančuk mezitím ukrajinským novinářům řekl, že počet mandátů ve Sněmovně, která má 450 členů, by se měl snížit. Pro stát, jehož počet obyvatel se v důsledku migrace, nízké porodnosti a války na Donbasu snižuje, je nynější počet křesel podle Stefančuka nadbytečný.

Budoucí vývoj je podle názoru ukrajinských komentátorů těžko předvídatelný. Analytička Anna Stešenková na serveru LB.ua napsala, že poslanci de facto Zelenskému vyhlásili válku. Prezidentovy návrhy na změnu volebního systému jsou podle zastupitelů „směšné“ a sepsané s hrubými chybami horkou jehlou.

Zrušit Zelenského dekret o rozpuštění Sněmovny podle ukrajinských právních expertů zastupitelé nemohou. Předseda Nejvyšší rady Parubij ve středu prohlásil, že musí rozhodnout Ústavní soud. „Chápu, že soudní rozhodnutí může padnout až po samotných volbách. Autor (tedy Zelenskyj) ponese odpovědnost právní i politickou,“ řekl Parubij ze sněmovní tribuny za potlesku poslanců.

Průzkum ukázal, že by Zelenskyj získal 30 % hlasů

Kdyby se parlamentní volby konaly na Ukrajině tuto neděli, měla by nově vytvořená strana Sluha národa prezidenta Zelenského šance získat téměř třicet procent hlasů. Ukázal to průzkum společnosti Socialnyj monitoring. Mezi Ukrajinci, kteří jsou pevně rozhodnuti volit, má Zelenskyj až čtyřicetiprocentní podporu.

Svou stranu, která převzala název populárního sitcomu, bývalý herec Zelenskyj založil nedlouho před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž s přehledem porazil  exprezidenta Porošenka. V parlamentu tudíž Zelenského strana nemá ani jednoho poslance.

Na druhé místo se v průzkumu s odstupem dostala proruská strana Opoziční platforma – Za život, jejíž výraznou postavou je prokremelský oligarcha Viktor Medvedčuk. Ve volbách by získala přes osm procent hlasů. Třetí Blok Porošenka a čtvrtá strana Vlast expremiérky Tymošenkové by dostaly po sedmi procentech. Žádná jiná strana by pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu nepřekonala.

Prezident si buduje loajální tým

Nově zvolený ukrajinský prezident Zelenskyj dnes představil svůj tým, na řadu významných pozic dosadil svoje kolegy z televize. Jedním z jeho poradců bude například Serhij Trofimov, který jako producent působil v Zelenského produkční společnosti Studio Kvartal 95.

Další poradenské pozice si rozebrali scenáristé Jurij Kostiuk a Serhij Šefirm, oba rovněž působili v Kvartalu-95, producent Andrij Jermak, zakladatel společnosti Goodmedia Kyrylo Tymošenko, bývalý člen protikorupční agentury Ruslan Rjabošapka, právník Ruslan Stefančuk. Dalších rolí se ujali lidé ze Zelenského kampaně.

Prezident zaměstnal bývalého náměstka ředitele ukrajinské kontrarozvědky SBU Ivana Bakanova. Nicméně funkce dostali i lidé se zkušenostmi v politickém prostředí. Do týmu se zařadil právník Andrij Bohdan, šéfem týmu je oligarcha Igor Kolomoisky, který měl vedoucí roli i během Zelenského kampaně. Prezident nabídl místo také náměstkyni ministra zahraničí Oleně Zerkalové, politička však nabídku odmítla.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

satanas ( 24. května 2019 09:19 )

KOmik vcele statu jen dovrsuje celou tu komedii..Snad se nebude i on vymlouvat a svou neschopnost svalovat na Rusko tak jako Cesti "Demokrati" svou neschopnost svalujici i po 30 letech na minuly rezim,..

Samo ( 23. května 2019 18:03 )

Po mimořádných volbách ovládne komik Zelenskyj Ukrajinu a přejde jej smysl pro humor. Ukrajina se dostane do područí Rusů a ti ji budou ekonomicky a energeticky vydírat. Zelenskyj vůbec netuší jak funguje ruská politika a jak tvrdě zasahuje proti těm, kteří je chtěli opustit. Je mi docela líto těch obyčejných Ukrajinců, kteří budou v tom proruském bordelstátu přežívat, protože život na Ukrajině v ruském područí bude opravdu jenom o přežití.

Zobrazit celou diskusi
Další videa