Trump znovu mění šéfa obrany. Úřadující ministr, který vítal Babiše, končí

Autor: ČTK - 
18. června 2019
21:33

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort trvale převzít, nebude tedy usilovat o potvrzení do funkce Senátem USA. Na twitteru to v úterý oznámil prezident Donald Trump s tím, že Shanahana na postu úřadujícího ministra obrany nahradí jeho dosavadní náměstek Mark Esper, který měl zatím na starosti armádní záležitosti.

„Úřadující ministr obrany Patrick Shanahan, který odvádí skvělou práci, se rozhodl nepokračovat v procesu, který by ho potvrdil (ve funkci), neboť chce více času věnovat rodině. Děkuji Patovi za jeho vynikající služby,“ napsal Trump. Dodal, že na Shanahanovo místo jmenuje Espera.

„Marka znám a nepochybuji, že odvede fantastickou práci!“ uvedl Trump o novém úřadujícím ministrovi obrany. Z tweetu ale nevyplývá, zda Trump s Esperem počítá pro ministerskou funkci trvale, nebo zda dosavadní náměstek úřad povede jen dočasně, než najde jiného kandidáta.

Pokud se Trump rozhodne pro Espera, nebo nakonec pro někoho jiného, bude v každém případě vyžadován souhlas Senátu USA, který ministerské uchazeče potvrzuje do funkce.

Babiš v USA: S úřadujícím ministrem obrany Patrickem Shanahanem při pietě před Pentagonem za oběti 11. záříBabiš v USA: S úřadujícím ministrem obrany Patrickem Shanahanem při pietě před Pentagonem za oběti 11. září | Foto Blesk - Jakub Poláček

Shanahan prozatímně vede ministerstvo obrany od letošního 1. ledna, neboť ke konci loňského roku rezignoval šéf Pentagonu Jim Mattis. Média si Mattisův odchod vysvětlovala ministrovým nesouhlasem s Trumpovou politikou.

Byl to právě Shanahan, který byl letos v březnu jedním z vrcholných politiků, již vítali Andreje Babiše (ANO) v USA, a s českým premiérem si „vytrpěl“ i pietu za oběti 11. září.

Video Babiš o sobě i Monice v Bílém domě: Jak to měli s nervozitou a „ztraceným“ bratrancem? - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud