Mezi USA a Íránem přituhuje. Trump pošle po útocích na Blízký východ dalších 1000 vojáků

Autor: ČTK - 
18. 6. 2019
06:38

Spojené státy vyšlou další tisícovku vojáků na Blízký východ v reakci na růst napětí mezi USA a Íránem. Oznámil to úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan, podle něhož budou armádní posily „chránit americký personál a zájmy v regionu“. Již v květnu rozhodl americký prezident Donald Trump o vyslání 1500 příslušníků armády do této neklidné oblasti.

Washington viní Teherán z útoku na dvojici tankerů blízko strategického Hormuzského průlivu, po němž minulý týden vzrostly světové ceny ropy. Írán obvinění odmítá a označuje ho za součást americké kampaně proti své zemi.

„Nedávné íránské útoky potvrzují spolehlivé a důvěryhodné informace, které jsme získali o nepřátelském chování íránských jednotek a spřízněných skupin, jež ohrožuje personál Spojených států a jejich zájmy napříč regionem,“ uvedl podle agentury Reuters Shanahan.

Trump, který loni rozhodl o stažení amerických vojáků z bojů v Sýrii a vytrvale se snaží omezit jejich počet i v dalších misích, jde v otázce Íránu opačným směrem. Šéf Bílého domu považuje Teherán v blízkovýchodním regionu za úhlavní hrozbu pro americkou bezpečnost a tón debat mezi oběma zeměmi se přiostřil již poté, co před více než rokem vypověděl dohodu o omezení íránského jaderného programu. Před necelým měsícem Trump oznámil, že do oblasti míří 1500 příslušníků americké armády.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 18. června 2019 11:22 )

A TY SE RUDEJ PODIVEJ RADEJI DO RUSKA NA TO SVINUCHOVSKO!

anonym01 ( 18. června 2019 10:43 )

v iranu podobnou totalitu jako v kldr nemaji. oč tedy jde tomu usa Hardymu? Dohodu kterou podepsal jeho predchudce vypovedel, EVROPA ktera podepsala, se zavazala dodržovat dal . Stahnul vsechny firmy do USA a terorizuje i EVROPANY! Udelej si napred poradek doma aby ti nepadaly ty tvy Boingy jak žehličky!

1912 ( 18. června 2019 07:55 )

Usa světové fašístické diktátorské zlo

horalysa ( 18. června 2019 07:47 )

Každá záminka dobrá pro americké agresory. Havně že někde můžou vysypat svůj zbrojní arsenál. Vždyť oni kromě bombardování, střílení a vraždění ani nic jiného neumí.

zlymikes ( 18. června 2019 07:45 )

Další na řadě. USA za zhruba 74 let od konce druhé světové války stihly napadnout Vietnam, Kubu, Laos, Dominikánskou republiku, Kambodžu, Nikaraguu, Libyi, Panamu, Grenadu, Somálsko, Jugoslávii, Súdán, Afghánistán, Irák a Sýrii. Počet obětí se šplhá k 6 milionům. A všude chránily své zájmy, které jsou územně neomezené. A angláni se diví, že přivandrovalá vévodkyně se chová naddřazeně a neposlouchá

Zobrazit celou diskusi
Další videa